RS: Porastao minimalac, ali i cijene kruha

Cijene kruha, ali i ostalih pekarskih proizvoda u RS-u u nekim pekarama su već porasle, a i ostale najavljuju isto, a na poskupljenje ovih proizvoda najviše je utjecao rast minimalne plaće.

Naime, kako je Saša Trivić, predsjednik Udruženja unije poslodavaca Republike Srpske i vlasnik „Krajina klasa“ kazao za “Nezavisne novine“, s rastom minimalca došlo je do rasta cijene pekarskih proizvoda.

Neke pekare su već podigle cijenu svojih proizvoda, a i kod nas se u narednom razdoblju očekuje rast cijena za pet posto, kazao je Trivić.

Nikola Vrhovac, direktor pekara “Cvijeta” iz Prnjavora, kazao je da oni još nisu podigli cijenu kruha, ali do poskupljenja ostalih pekarskih proizvoda je ipak došlo.

Rast minimalca je utjecao na same troškove kompanije i razmišljamo kao i mnoge druge kolege da povećamo cijene kruha, kazao je Vrhovac i dodao da je sigurno da nisu svi radnici na minimalcu, ali niz je faktora koji utiču na formiranje same cijene. Mi smo već cijene nekih proizvoda korigirali, ali kruh još nismo, da vidimo dokle možemo da izdržimo, kazao je Vrhovac.

Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja mlinara i pekara regije Bijeljina, kazao je da što se tiče njihove regije još nije došlo do rasta cijena.

Vidjet ćemo u nekom narednom razdoblju što će se događati, koliko će utjecaja imati rast minimalne plaće, mada i mi se trenutno prilagođavamo situaciji na tržištu, kazao je Pelemiš.

Očekuje li nas novo poskupljenje kruha?

Prema njegovim riječima, ne očekuje da će u narednom razdoblju doći do rasta cijene kruha, ali i ostalih pekarskih proizvoda.

Što se tiče cijene kruha, ona trenutno u našoj regiji iznosi oko 1,80 KM za kruh d 500 grama, dok kifle koštaju od 0,30 do 0,60 pfeninga, zavisno od gramaže, kazao je Pelemiš i dodao da je cijena pekarskih proizvoda u Bijeljini niža nego u ostalim dijelovima RS-a.

Ističe da je rast minimalne plaće udar na gospodarstvo, ali, kako kaže, još imaju zalihe brašna pa će se potruditi da sadašnje cijene drže što duže razdoblje.

Mi znamo da su građani najviše pogođeni poskupljenjima, ali takva je situacija na tržištu, te ukoliko ne budemo pratili događanja nećemo imati ekonomsku isplativost, kazao je Pelemiš.

Da su cijene brašna, ali i pšenice iste i da se neće mijenjati u narednom razdolju pa sve do žetve potvrdio je Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara Republike Srpske.

Cijena brašna, odnosno vreća od 25 kilograma, je od 20 do 28 maraka, zavisno od proizvođača, kazao je Kos.

Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana “Don” Prijedor, ističe da pekari u RS-u nemaju nijedan razlog za podizanje cijena.

Oni su podizali cijene svojih proizvoda kada god bi došlo do poskupljenja bilo čega u zadnjih godinu dana, kazala je Marić.

Ističe da će ova situacija sa visokom cijena kruha utjecati na to da građani počnu da kupuju brašno pa da prave kruh.

Mislim da njihove najave u ovoj zemlji sa ovo malo stanovnika zaista nemaju više smisla, kazala je Marić.

Dodala je da je cijena kruha u Prijedoru od 400/500 grama odavno prešla dvije marke, te ističe da su građani ti koji plaćaju ceh.

Građani u BiH sve više kradu kruh

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.