Vrelo Borak i kanjon rijeke Lištice bi uskoro mogli biti proglašeni Spomenikom prirode

Završio je prvi znanstveno – istraživački kamp kojeg je organizirao Regionalni resursni centar ReReC u sklopu projekta “Kampanja za zaštitu i održivo upravljanje područjem prirodne vrijednosti vrelo Borak s kanjonom rijeke Lištice”.

Projekt je podržan od strane Centra za Promociju Civilnog društva/CPCD iz Sarajeva u okviru projekta “Misli o prirodi!” kojeg financira Švedska.

Znanstveno – istraživački kamp se održavao u trajanju od tjedan dana (15. – 22. kolovoza 2023.) u cilju valorizacije prirodnih vrijednosti vrela Borak s kanjonom rijeke Lištice.

Znanstveno – istraživački kamp se održavao u trajanju od tjedan dana

Sljedeći kamp se planira u rujnu, a na osnovu dobivenih rezultata, tim eksperata će izraditi Studiju opravdanosti zaštite ovih područja.

Paralelno s održavanjem kampa druga ekspertna skupina u sastavu predstavnika ministarstava ŽZH, predstavnika četiri općine (Široki Brijeg, Grude, Posušje i Ljubuški) i Javnog poduzeća Park prirode Blidinje te članova ReReC-a i partnera na projektu priprema zakonsku i stručnu osnovu za pokretanje procedure zaštite vrela Borak i kanjona rijeke Lištice kroz kategoriju Spomenika prirode.

Zajedno izrađuju prijedlog Zakona o zaštiti prirode za Županiju Zapadnohercegovačku, čijim izglasavanjem će sva zaštićena područja u ŽZH usuglasiti svoj status i održivo korištenje prirodnih vrijednosti s novim zakonskim rješenjem.

Tim eksperata će izraditi Studiju opravdanosti zaštite ovih područja

Da bi se prikupili podaci javnog mijenja o njihovoj informiranosti o stanju i opravdanosti uspostave zaštite i održivog korištenja prirodne vrijednosti vrela Borak s kanjonom rijeke Lištice, na području općina Široki Brijeg i Posušje ReReC s partnerima na projektu (Udruga “Centar za okoliš Horizont”, Udruga “Pradidova stina”, Referentna grupa, Udruga “Pangea”, Ekološka udruga “Lijepa naša” i Udruga “EHOO”) provodi anketiranje lokalnog stanovništva i ključnih dionika.

Ovi podaci će poslužiti u kreiranju Zakona o zaštiti prirode i budućih planova upravljanja vrelom Borak i kanjonom rijeke Lištice.

(www.jabuka.tv)

19 komentara

  • Kakva korist kad je Mika i Miro sve dali lijanovicim Borak robnu kucu uz rjeku listicu i parking im dali jos ono ruglo na robnoj kuci napravili to sve njima ide u prilog.

  • Ja mišljah da je već ovo odavno zaštićeno kao spomenik prirode, kad ono nije, ako se ovo neće zaštiti i to pod hitno onda ne znam šta hoće, na onoj jednoj slici di je onaj lik s kapom iznad Lončarevih njiva prizor djeluje super impresivno, kao da se gleda Makcu pikcu u Peruu, još kanjon onakav, tako da je poruka – nema čekanja, ovo pod hitno kao najbitniji spomenik prirode i zaštićeno područje Širokog Briga

  • JVA ja Bogu da cijevi od septicki ne Idu uzbrdo prema izvoru spustaju se kanjonom ugrovace do Mostarskog Blatt da poprave ukus Crvene roge paprike Podravko samo naprijed prvo izvrsite analizu pa u Produkciju Sirokobrijezanka???

    • to ti je taj apsurd, pod cijenu kao turističko kulturne valorizacije i zaštite bageri sve izbagerišu pred sobom, eno kravica hvali se sve u 16, ama baš skoro svaki dan na svakom portalu, i svakih sto metara i po čitavoj BiH i po Hrvatskoj, Dalmaciji bilboardi te bombardiraju sa Kravicom, a s druge strane de samo otvori google maps i vidićeš kao i milijuni svih koji znaju otvorit google maps – da je na Kravici napravljena prava katastrofa, znači bageri su sad probili čitavu onu donju i južnu suprotnu padinu odmah uz slapove ..prokrčili, proravnali, izravnali, nasuli kamenim šutom i pijeskom, i što je najgore popilale tone prirodne i izvorne vegetacije …za što i radi čega ? pa evo poradi toga da se može što više ta ista Kravica reklamirati i da se zbog te reklame puni 0,00001 posto džepova od ukupnog stanovništva , i to puni enormno …. tako da samo da ovi naši tu u Širokom Brijegu budu svijesni te katastrofe koja je napravljena na Kravici nek evo odu na google maps i nek fino vide Kravicu ogozgo na satelitu … i nek se potrude da Borak nipošto ne postane onakav već da koliko toliko onaj dio iznad Borka i oko Lončarevih njiva ostane prirodan i izvoran jer to se danas najviše istinski cijeni .. a ne beton, bagerisanje, izravnatost terena, ispilana drveća i nagrđene raznorazne građevine i objekti …to se nipošto ne može mjeriti s izvornom šumom i ambijentom toka rijeke s očuvanim drvećima uokolo … tako da evo … sačuvajmo Borak i Lončareve njive

  • Pa kad je bila akcija ,ljudi sto su cistili,slab smo odaziv imali, samo lupate po tipkovnici. Izađite,ajmo se organizirat i ocistit sto je zaraslo, ja cu prvi.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.