Raznolike reakcije političara na nametanje tehničkih izmjena

Da visoki predstavnik u BiH Christian Schmdit nije samo “govorio u prazno”, dokazao je nametanjem tehničkih izmjena Izbornog zakona BiH.

Upozoravao je dužnosnike nebrojeno puta na dogovor, ali kada se to nije dogodilo, odlučio je objaviti kako donosi izmjene koje će se odnositi na poboljšanje integriteta u svrhu transparentnih izbora.

Reakcije bh. političara su raznolike, kao što se i očekivalo, pa tako neki podržavaju, dok neki smatraju kako se ova odluka suprotstavlja demokratskom društvu.

“Trojka” i SDA zadovoljni

Stranke “Trojke” pozdravile su odluku Christiana Schmidta da nametne tehničke izmjene Izbornog zakona BiH.

Zaštita izbornog integriteta važan je proces za demokraciju u našoj zemlji. Da napokon odlučuju glasači, a ne brojači, naveo je ministar vanjskih poslova i čelnik stranke Narod i pravda (NiP) Elmedin Konaković u objavi na platformi X.

Iz Naše stranke su kazali kako će ova odluka “doprinijeti poštenijem izbornom procesu za koji se borimo.”

Smatramo da svako protivljenje ovim izmjenama govori samo o namjerama onih koji se protive jer na taj način pokazuju da se služe neregularnostima tijekom izbornog procesa kako bi sebi nezakonito priskrbili političku moć. Ovom odlukom tako stižemo do vlasti koja je izabrana, a ne ukradena. Osigurano je da rezultati izbora napokon odražavaju stvarnu volju birača, poručili su.

Schmidt nametnuo izmjene Izbornog zakona

Socijaldemokratska stranka Bosne i Hercegovine (SDP BiH) također je pozvala sve političke činitelje da prihvate odluku visokog predstavnika kao pozitivan iskorak. 

Naglašavaju kako jedan od temeljnih demokratskih principa da građani biraju i mogu biti birani na ravnopravnim osnovama, bez intervencija i manipulacija njihovom voljom.

Iako ostaje žaljenje što paket integriteta nije usvojen od domaćih aktera, uvođenje suvremenih tehnologija je ipak značajan iskorak koji se mora pozdraviti, priopćeno je iz SDP-a BiH.

Iz Stranke demokratske akcije (SDA) su pak poručili kako se ovo ne bi ni dogodilo da su Trojka, SNSD i HDZ podržali izmjene Izbornog zakona koji su ranije predložili navodeći kako su time “pokazali kome nisu u interesu fer i pošteni izbori.”

Ove izmjene će osigurati poštenije i transparentnije izbore, te spriječiti najveći dio zloupotreba na biračkim mjestima, poručuju iz SDA.

Iz RS-a pljušte komentari, HDZ-a još nema

S druge strane, iz Republike Srpske nižu se “žestoki” komentari na Schmidtov račun.

Predsjednik Skupštine RS Nenad Stevandić, ujedno i predsjednik stranke Ujedinjena Srpska, izjavio je da zakone usvajaju nadležni organi, a ne “samozvanci” u BiH.

Nedopustivo je nametanje zakona u BiH i Srpska tako nešto u načelu odbija, rekao je Stevandić za Srnu.

Dodik: Schmidt pokušava opravdati plaću od 25.000 eura

Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla da je nečuveno da “neizabrani stranac” nameće odluke bilo kojoj članici UN-a, a posebno u zemlji koja je na pragu otpočinjanja pregovora sa EU.

Ovo će za posljedicu imati dodatno kompliciranje političke situacije u BiH, što je očigledno i bila Schmidtova zamisao. Namjera je izazvati kaos i pokazati da dvije strane nisu BiH i EU, kazala je Cvijanović.

Iz HDZ-a se povodom nametanja izmjena Izbornog zakona još nisu oglasili.

Što donosi nametanje tehničkih izmjena?

Osim uvođenja videonadzora i skeniranja glasačkih listića, izmjene podrazumijevaju i sankcioniranje, sprječavanje manipulacije birača, kao i strože mjere kada je riječ o političkim kampanjama. Također, planira onemogućiti kandidaturu ratnim zločincima na izborima u Bosni i Hercegovini.

Predviđeno je da se ove mjere uvode postupno na odabranim pilot-područjima na Općinskim izborima 2024., kako bi se testirala i omogućila široka primjena za Opće izbore 2026.

No, Schmidt naglašava da se ne radi o elektronskom glasovanju, jer smatra “da nismo dovoljno napredni da bi uveli tako naprednu tehnologiju.”

Bit će papirni listić za svakog birača, koji će zaokružiti svoj izbor. Ti glasački listići bit će elektronski skenirani i bit će prebrojani tako da ćemo onemogućiti bilo kakvu mogućnost promjene biračkih listića, mijenjanja listića ili da neki birački listići iziđu iz kutije sa drugačijim rezultatom od onoga kakav je dat na početku, kazao je u obraćanju medijima.

Nadalje, kazao je kako je suradnja s ostalim organima vlasti od iznimne važnosti kako bi se pobrinuli da izmjene budu provedene.

Ostat će vremena oko tri tjedna za parlamente i druge organe da izvrše promjenu, ukoliko tako žele. Znam da će biti dosta kritičara. U osnovi, ovo su trebali uraditi domaći izabrani organi. Međutim, ukoliko to oni ne urade mora postojati netko tko bi to trebao uraditi, kazao je uz opasku kako “ovo nije Shmidtov zakon, ovo je zakon birača u Bosni i Hercegovini.”

Krajnji cilj je, tvrdi visoki predstavnik u BiH, da mladi ljudi požele ostati u Bosni i Hercegovini.

(www.jabuka.tv)

7 komentara

  • Jedino rješenje ne izići na izbore, ali ima jedan problem.Znamo tko će izabrati Komšica,ali tko će izabrati Covica.Mozda visoki predstavnik bonskim ovlastima.

  • Centralna izborna komisija koju su mimo zakona izabrali SDA i DF, formira biračke timove, komisije itd. Znaci njima na ruku ide visoki prestavnik. Hrvati ce biti najveca pusiona ovih izbora. Ne da ce nam bosnjaci opet birati hrv. clana presjednistva nego ce nam sada uzeti i Dom naroda. Jer prosle nametnute odluke Schmidta im to omogućuju. Idemo ka nacionalnoj manjini. Ali radne snage nedostaje u Njemačkoj a i u RH mozda je ovo sve skontano. Ipak smo mi hrvati bolji radnici od ovih iz Bangladesa. Neka ova lazna gospoda hrvatina iz HNS pogase svjetla kad podu. Svoju šuplju demagogiju nam prodaju zadnjih 25 god. A samo su vodili racuna o sebi i svojim poslusnicima. E sad smo tu gdje smo. Ovo je šah- mat za hrvate. Jer smo naj malobrojniji a Ustav nas kao takve ne stiti. RS ostaje srpska a Federacija postaje cisto bosnjacka.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.