Dodik u NSRS objasnio zašto je protiv opstrukcije gradnje Pelješkog mosta: “Bošnjaci žele završiti ratne ciljeve”

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je u Narodnoj skupštini Republike Srpske da današnja posebna sjednica predstavlja afirmaciju interesa i prava Srpske, pogotovo kada dođe do preglasavanja, te istaknuo kako će uvijek koristiti pravo zaštite vitalnog entitetskog interesa ako bude ugrožen.

Narodna skupština je mjesto naše zaštite, a ne institucije BiH. Prvi put koristim pravo zaštite vitalnog entitetskog interesa i uvijek ću ga koristiti ako bude ugrožen, poručio je Dodik u uvodnom obraćanju sjednice na kojoj će biti razmatran Prijedlog odluke o potvrđivanju njegove izjave po kojoj je zaključak o prihvaćanju službenog stava BiH o nastavku izgradnje mosta Komarna-Pelješac, donesen bez konsenzusa na sjednici Predsjedništva, veoma štetan po vitalne interese Srpske.

On je svoje današnje obraćanje počeo citiranjem članka Ustava BiH prema kojem član Predsjedništva koji nije suglasan s nekom odlukom Predsjedništva može izjaviti kako je ona štetna po vitalne interese entiteta za teritorij s kojeg je izabran, pod uvjetom da to učini u roku od tri dana od njenog usvajanja.

Takva odluka se odmah upućuje Narodnoj skupštini Republike Srpske, ako je takvu izjavu dao član s tog teritorija. Ako je ta izjava potvrđena dvotrećinskom većinom u roku od deset dana po upućivanju, osporena odluka Predsjedništva BiH neće stupiti na snagu, naveo je Dodik.

On je podsjetio kako je ovu ustavnu odredbu već koristio srpski član Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović kada je ranije preglasavan.

Dodik je poručio kako se, primjenjujući ovu ustavnu odredbu, iskazuje i potvrđuje volja za poštovanjem Daytonskog mirovnog sporazuma i zalaganje za BiH kao zajednicu dva entiteta i tri konstitutivna naroda, onako kako i piše u Ustavu BiH, a ne u odlukama OHR-a i Ustavnog suda BiH kao instrumenata kršenja i prekrajanja Dejtonskog sporazuma.

BiH je nastala na osnovu Daytonskog mirovnog sporazuma, uz nekoliko ključnih odredaba Ustava BiH koje podrazumijevaju dogovor entiteta i predstavnika konstitutivnih naroda, rekao je Dodik.

On je pojasnio kako su u Ustav BiH ugrađeni mehanizmi zaštite prava entiteta i naroda, poput entitetskog glasanja u Zastupničkom domu, sastava Vijeća naroda po pet predstavnika konstitutivnih naroda i glasanja po nacionalnim klubovima, srazmjerne zastupljenosti pripadnika konstitutivnih naroda i s teritorije entiteta u Vijeću ministara na nivou BiH.

Јedan od tih mehanizama je i suprotstavljanje članova Predsjedništva BiH odlukama donesenim preglasavanjem od druga dva člana, kao štetnim po vitalni interes entiteta. To se razlikuje u odnosu na mehanizam zaštite vitalnog nacionalnog interesa Srba, Bošnjaka i Hrvata u Parlamentarnoj skupštini. Ovi pojmovi se često brkaju, pa se sve podvodi pod zaštitu vitalnog nacionalnog interesa, što nije točno, naveo je Dodik.

On je rekao kako je predmet današnje rasprave zaštita vitalnog interesa entiteta – Republike Srpske, a ne zaštita vitalnog nacionalnog interesa.

BiH je uspostavljena mirovnim sporazumom i njegovim aneksima, a može postojati i opstati na osnovu dogovora. Sve što je nametnuto, doneseno preglasavanjem, uz podvale i prijevare visokih predstavnika, nije trajno. Trebali bi svi to imati u vidu – i predstavnici naroda i predstavnici međunarodne zajednice, napomenuo je Dodik.

On je podsjetio da prema Ustavu BiH Predsjedništvo BiH ima nadležnost za vođenje vanjske politike, ali u slučaju kada jednog člana Predsjedništva preglasaju druga dva, posljednju riječ imaju entiteti i njihove skupštine.

Zato je BiH zajednica entiteta, a ne unitarna država, naglasio je Dodik.

On je konstatirao da Narodna skupština Republike Srpske nesporno ima propisanu i definiranu ustavnu nadležnost i specifičnu ulogu u donošenju odluka, odnosno utvrđivanju službenih stavova BiH.

To znači da se niti jedna odluka koja je donesena preglasavanjem i o kojoj je pokrenut postupak zaštite vitalnog interesa entiteta ne može smatrati usvojenom i konačnom sve dok se ne završi procedura propisana Ustavom BiH, a koja podrazumijeva izjašnjenje Narodne skupštine Republike Srpske o izjavi člana Predsjedništva iz Republike Srpske, dodao je Dodik.

On je pojasnio da budući da se kao srpski član Predsjedništva nije mogao složiti sa zaključkom koji su preglasavanjem usvojila druga dva člana, odlučio da Narodnoj skupštini Srpske uputi izjavu da donošenje zaključka Predsjedništva BiH kojim je osporena izgradnja mosta Komarna-Pelješac u Hrvatskoj glasovima Šefika Džaferovića i Željka Komšića, na dan kada je potpisan sporazum o gradnji mosta na Savi kod Gradiške, ukazuje da šteta koja se želi proizvesti nije samo usmjerena na Hrvatsku, već se indirektno želi ugroziti spomenuti projekt koji je od vitalnog interesa za Srpsku.

Izgradnja mosta kod Gradiške u Republici Srpskoj je od posebnog vitalnog interesa za Republiku Srpsku, ali i za BiH, imajući u vidu da se radi o jednom od najznačajnijih graničnih prijelaza prema Hrvatskoj i Europskoj uniji, preko koga se odvija skoro polovina prekogranične razmjene i vrlo važne putničke komunikacije. Političke igre i podmetanje koja su usmjerena na pokušaje da se predstavi da srpski član Predsjedništva podriva interese BiH i šteti njenim pravima su deplasirani, dok suštinski problem podrivanja suvereniteta BiH leži u donošenju odluka preglasavanjem, zanemarivanju interesa jednog, pa čak i dva od tri konstitutivna naroda u BiH, naglasio je Dodik.

Nema ni sreće ni napretka ni za koga u BiH kao tronacionalnoj zemlji, kaže Dodik, ako se pokušavaju nametati odluke političkih predstavnika jednog naroda drugim narodima. Godinama su to činili visoki predstavnici i OHR ispunjavajući želje bošnjačkih struktura za stvaranjem unitarne BiH.

Približavamo se tridesetoj godišnjici završetka rata u BiH, a živimo u stalnom trvenju i pokušajima majorizacije Bošnjaka nad Srbima i Hrvatima. Zamislite sada Europu 1975. godine i stupnju suradnje i integracija koju je ostvarivala trideset godine od završetka drugog svjetskog rata, u odnosu na sadašnju BiH i prijetnje ratom i proizvodnjom oružja “za ne daj bože”, kako kaže Bakir Izetbegović. Neostvareni ratni ciljevi Alije Izetbegovića odavno proklamirani njegovom Islamskom deklaracijom, potvrđuje i konstatacija bivšeg reisa Islamske zajednice Mustafe Cerića, da su “svi narodi raspadom Јugoslavije dobili svoje države, osim Bošnjaka”, ističe Dodik.

To znači, dodaje on, da za Bošnjake Daytonska BiH nije prihvatljiva, već stalnim djelovanjem treba otimati nadležnosti Republici Srpskoj i neustavno prenositi na razinu BiH, istovremeno oduzimajući pravo na ravnopravnost Hrvatima u Federaciji BiH koja je prvobitno nastala kao Muslimansko-Hrvatska Federacija na paritetnom odlučivanju.

Prošla su vremena nametanja bošnjačke istine o građanskom ratu u BiH, a da svi ostali moraju dšutjeti. Nema više šutnje, jer vrijeme prolazi zbog nečije blindirane pameti koja još živi u prošlom ratu, prizivajući nove sukobe. BiH može postojati i opstati kao dayonska tvorevina ili je neće biti. Čini se da svakim danom uz djelovanje bošnjačkih predstavnika i političkog Sarajeva, BiH ide ka nepovratnom putu prestanka. Pritom rata neće biti, ali neće biti ni BiH, ako izborni pobjednici i legitimni predstavnici Srba i Hrvata ne budu u mogućnosti provoditi demokratsku volju ta dva naroda, naglasio je Dodik.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH je na kraju izlaganja pozvao narodne izaslanike da potvrde njegovu izjavu da je zaključak Predsjedništva štetan po vitalni interes Republike Srpske, čime će, kako je naglasio, biti spriječeno stupanje na snagu osporenog Zaključka Predsjedništva BiH.

(Hina)

18 komentara

    • Ovako se radi kad politicar nije pic..ka i ima mud.a da kaze sve kako jeste i radi u interesu gradjana koje predatavlja. Radobolju vratit u prvobitno stanje covica kraljevica i ostale antihrvate i ulizice za fotelje pod hitno smjenit dok je ostao iti kedan hrvat na svom ognjistu.

  • Nasi politicari cute, mule, kradu i uvlace se u guzicu bosnjackim politicarima i Sarajevu…Gdje nas bosnjaci ne prevare i pokradu to urade nasi. Epilog i ishod isti potpuno…Jesu li nam bosnjaci pokrali Aluminij, Soko, Zitopromet itd.

  • Jel mi moze neko objasniti od BH Hrvata gdje vas ovdje Dodik brani?I sta je vas interes kod peljaskog mosta?On se bori za svoju firmu koja ce raditi neke radove a za sta vi?

    • ti ‘ime’ il si glup il se praviš glup – jeli u interesu Hrvata u BiH da imamo bolje ili lošije odnose s Hrvatskom – ? ? ? ! –

    • pajdo – isto tako: jeli u interesu Hrvata u BiH – da u Neumu sutra bude bošnjačka luka i minaret iznad obale ili da Neum ostane hrvatski primorski gradić kakav je dosad ? ! misliš da bošnjačka politika ne ide na to – ?? haha. Ko god misli da bošnjaci ne žele stolovati u Neumu taj nije niti malo upućen u njihove političke namjere, a to im nije samo namjera već im je to jedan od najvažnijih povijesnih ciljeva kojeg će pod svaku cijenu htjeti postići, u ovom slučaju kroz osporavanje gradnje pelješkog mosta jer izgradnjom mosta automatski gubi se moguća funkcija bilo kakve veće luke u Neumu kapiraš pajdo ?! – onda pogledaj malo šta pišu i o nekoj famoznoj (ustvari nikad postojećoj) džamiji u Neumu za koju već imaju planove da je ponovno izgrade. Malo proguglaj i prosurfaj, iznenadit ćeš se šta za njih Neum predstavlja. Neum je bio i ostat će jedna od najvažnijih strateških točki za Hrvate ne samo u BiH već i sve hrvate na ovom prostoru, jer nije samo Bakir i bošnjaci zainteresirani za neum, tu je još i Erdogan tu je još i Putko, a važnost kopnenog izlaska na more pogledaj malo šta kaže admiral Lošo, nažalost naši politički predstavnici totalno su zaokupljeni desetim stvarima i uopće ne vide ovu igru, ovu vrlo važnu političku igru oko Neuma, bojim se da ne bude kasno kad progledaju, da ne budemo već gledali minaret njih možda i više u neumu, nekome je ovo smiješno, ali volio bi da bude smiješno, bumo vidjeli rasplet situacije

      • Nije mi jasno!Ja nisam jadan,samo trazim objasnjenje.Neum je bosanskohercegovacki grad,meni crkva ne smeta iako su hrvati manjina u mom mjestu cak postujem da imaju prava kao i svi.Ne znam,pored iseljavanja hrvata,propasti aluminijuma vama prva stvar peljaski most.I na kraju Bosnjaci ostavljaju pare u taj Neum ali ok.Uglavnom skroz ste pogubljeni.Kada padnete ispod 10% shvatit cete.pozz

        • Sinko moj pod imenom Ime, prestanak rada Aluminija bi se trebalo (do)ticati svakog normalnog u ovoj “grebenoj dolini suza”, pa i tebe.
          Peljeski most nama nije neki prioritet, ali nam je “prst u oko” kad je “nas” clan predsjednistva gorljiviji u istupanju protiv nas od Bakira i bratije. U svakom slucaju most ce nam bitno pojednostaviti i skratiti put ka jugu Hrvatske (neumski GP-i).
          A ova dvojica ovo rade tek da nesto rade, svjesni da nema nista od njihove rabote.
          Ugl., nek’ se nesto dogadja u sezoni kiselih krastavaca.
          Pozz

  • Epikur
    “Za sva živa bića koja nisu mogla sklopiti ugovore o tome da jedni drugima ne nanose štetu ništa nije ni pravedno ni nepravedno. A isto vrijedi i za narode koji nisu mogli ili nisu htjeli sklopiti ugovore da jedni drugima ne nanose štetu.” (Maksime, XXXVII)

  • Komsicu zastiti hrvate. Povuci i ti nacionalni vitalni interes naroda koji te birao. Sto cekas.. Tugo moja gdje mi zivimo i o cemu se u nas raspravlja… Ako Komsic, Dzafirovic o Dodik odlucuju o gradnji Peljeskog mosta onda ga odma srusite.

    • A tko je to birao i “izabrao” Komšića?! On upravo, poslušnički, i zastupa one koji su ga nametnuli nama Hrvatima.

  • B**** ce napraviti dzamiju u Neumu za malo vremena!I to jos sa ona cetiri cuda ko u sred Instabula,svidjelo se to komu ili ne!Pa zar ste toliko maloumni da ne vidite da smo mi Hrvati prepusteni sami sebi?Hrvatsku,za koju su mnogi dali svoje zivote,mi uopce ne zanimamo!Dragana jos manje,on i ostali samo gledaju gdje jos imaju sto ukrasti i da kazu NOGA BOSKO!Ne brani nas Ceto Mile sto nas voli,on bi nas poklo gore od Draze,ali ima on intersa sto to radi!Tuzni smo mi i jadni Hrvati samo je sreca sto jos ne znamo koliko!?

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.