Učenici u BiH više zainteresirani za stručne srednje škole nego za gimnaziju

Krajem svake školske godine roditelji i učenici završnih razreda osnovne škole suočavaju se s jednom od najvažnijih profesionalnih odluka – koju srednju školu odabrati.

Glavni problem je što se odluka donosi posljednji dan ili posljednjih mjeseci školovanja, a stručnjaci poručuju kako bi to trebao biti proces koji traje svih devet godina školovanja u osnovnim školama.

Koju školu odabrati? Trogodišnju ili četverogodišnju, zanat ili gimnaziju? Je li fakultetsko obrazovanje jamstvo za siguran posao u BiH? Hoće li moje dijete sebi moći osigurati budućnost završivši zanat? – pitanja su koja trenutačno muče tisuće osnovnoškolaca i njihovih roditelja.

Naime, uskoro počinju upisi u srednje škole na području BiH, gdje će učenicima biti ponuđena slobodna mjesta u gimnazijama, ekonomskim, medicinskim, građevinskim školama.

Na učenicima je odlučiti se hoće li se školovati za tržište rada u BiH ili pak za ono u inozemstvu, piše Večernji list.

Službeni podaci

Prethodnih godina gimnazije su bile najčešći odabir, međutim, izgleda kako se i to mijenja.

Naime, najveći broj učenika pohađa tehničke škole – 57,2 posto, zatim gimnazije – 20,8 posto te stručne škole – 18,5 posto učenika, podaci su Agencije za statistiku BiH.

Prema prethodnim podacima, u školskoj 2022./2023. godini u Bosni i Hercegovini je u 314 srednjih škola upisano 108.026 učenika, što je, u odnosu na prethodnu školsku godinu, manje za 231 ili za 0,2 posto. U školskoj 2022./2023. godini u nastavni proces bio je uključen 13.051 nastavnik, a od toga 8166 žena ili 62,6 posto.

Na kraju školske 2021./2022. godine 28.617 učenika završilo je srednju školu, što je u odnosu na kraj školske 2020./2021. godine manje za 751 ili 2,6 posto. Od učenika koji su završili školu, 52,6 posto je učenika i 47,4 posto učenica.

Tržište rada

Posljednjih desetljeća roditelji su na sve načine pokušavali upisati svoju djecu u tzv. prestižne škole, odnosno gimnazije. Ipak, izgleda kako je situacija na tržištu rada promijenila percepciju i roditelja i djece. Već godinama potražnja za radnicima iz sektora deficitarnih zanimanja sve je manje uspješna.

Razlog tome je što stručni radnici napuštaju Bosnu i Hercegovinu te odlaze uglavnom u zemlje Europske unije u potrazi za boljim uvjetima, životom i primanjima.

Prema istraživanju tržišta rada u Federaciji BiH, koje je Federalni zavod za zapošljavanje proveo krajem 2022. godine, deficitarna zanimanja u 2023. godini su prodavač – trgovac, konobar, šivač, bravar, zavarivač, operater u pozivnom centru, kuhar, vozač kamiona, zidar, CNC operater, stolar, tesar, krojač, armirač, elektrotehničar i strojarski tehničar.

Kada je riječ o suficitarnim zanimanjima, to su maturant gimnazije, ekonomski tehničar, strojarski tehničar, medicinska sestra, vozač motornih vozila, automehaničar (SSS) te zanimanja s visokom ili višom školom: diplomirani pravnik, diplomirani ekonomist, socijalni radnik, politolog itd., pokazuju podaci Zavoda za zapošljavanje.

Da su veći izgledi za zapošljavanje s nekom trogodišnjom školom u Bosni i Hercegovini, potvrđuje i istraživanje provedeno u manjem bh. entitetu.

Naime, najtraženiji radnici u Republici Srpskoj ove godine bit će građani koji su završili srednju trogodišnju školu, i to u postotku većem od 50%. Pokazalo je to izvješće Zavoda za zapošljavanje RS-a o istraživanju tržišta rada u Republici Srpskoj za 2022./2023. u kojem je anketirano malo više od 1000 poslodavaca.

Tako će najtraženija zanimanja III. stupnja srednje stručne spreme u 2023. biti trgovac, obućar, konobar, krojač, rukovatelj strojevima za izradu plastičnih proizvoda, stolar, vozači kamiona i teretnog vozila, ekonomski tehničar, bravar, zidar, armirač, rukovatelj građevinskim strojevima. Iskazana je i značajna potražnja za pomoćnim radnicima u proizvodnji i radnicima za jednostavne poslove.

Što se tiče radnika s VSS-om, potrebe za njima na tržištu ne iznose ni 10%. Najveća potražnja bit će iskazana za doktorima medicine, radnicima iz IT sektora, odnosno programerima i IT developerima, zatim ekonomistima, magistrima farmacije te građevinskim inženjerima.

(www.jabuka.tv)

6 komentara

    • Koji si ti balvan, ne upisuje se gimnazija da se ostane na sss. Gimnazija je dobar temelj za cijeloživotno učuenje. Druga je stvar što bi takvi kao ti za sve htijeli instant rješenje ili papir možda.

      • Balvan si i ti. Ne znam zasto bi išao gimnaziju i učio dan noć bespotrebne predmete ako mislim ostati na srednjoj elektro, građevinskoj, strojarskoj , a i ako ne mislim ostati na tome nego nastaviti isto.

  • Balvan si i ti. Ne znam zasto bi išao gimnaziju i učio dan noć bespotrebne predmete ako mislim ostati na srednjoj elektro, građevinskoj, strojarskoj , a i ako ne mislim ostati na tome nego nastaviti isto.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.