Svi rokovi probijeni: Kada će u BiH femicid postati kazneno djelo?

Unatoč brojnim najavama i obećanjima o izmjenama Kaznenog zakona, femicid u Bosni i Hercegovini još uvijek se ne tretira kao posebno kazneno djelo.

Nakon stravičnog zločina u Gradačcu, kada je Nermin Sulejmanović usmrtio tri osobe, a ubojstvo svoje supruge prenosio na društvenim mrežama, političari su se aktivirali i najavili usvajanje novog zakona o zaštiti od nasilja u obitelji te izmjene Kaznenog zakona kojima će se femicid tretirati kao posebno kazneno djelo.

Davali su se rokovi od dva ili tri mjeseca kako bi Vlada uputila u parlamentarnu proceduru navedene zakone, no svi rokovi su probijeni.

Schmidt: Sustav zaštite žrtava u BiH ima ozbiljnih nedostataka

Ministarstvo pravde FBiH je formiralo radnu grupu za usvajanje novog zakona o zaštiti od nasilja u porodici, ali javnosti nisu poznata imena članova niti to dokle je ovaj proces došao.

Nedavno je u intervjuu za „Avaz“ resorni ministar Vedran Škobić kazao da se ovim izmjenama pristupilo zajedno s predstavnicima ”UN Women BiH”, ali nije otkrio u kojoj je to fazi, piše Dnevni avaz.

Hrvatska: Femicid uveden kao kazneno djelo, minimalna kazna 10 godina

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Dragan Mioković (NS) ističe da nekoliko parlamentaraca već godinu pokušava doći do materijala koji ih zanimaju i nude pomoć, ali kaže da do ovog trenutka nisu naišli na razumijevanje ministra Škobića.

Treći put smo dobili obećanje na tematskoj konferenciji da će biti usvojen ovaj zakon. Sada je rečeno da će to biti u lipnju, prvi put je rečeno u lipnju prošle godine, a drugi put u listopadu prošle godine. Meni je iznenađujuće što se ovo odugovlači.

Radi se o dva zakona koja nemaju ništa političko u sebi, oni su u svom najznačajnijem dijelu prošli parlamentarnu proceduru, čak i javnu raspravu, ističe Mioković te dodaje da je neodgovorno tako važne zakone više od godinu držati na doradi.

U RS usvojen

Narodna skupština RS krajem prošle godine uvrstila je femicid kao posebno kazneno djelo, ali mnogi zamjeraju to što nije definirala posebne kazne u vezi s tim.

RS je u tom kontekstu značajno ispred FBiH. Nažalost, kada je zakonodavstvo u pitanju, nije to samo u tom dijelu, ali donekle je to i razumljivo jer je sve centralizirano, ističe Mioković.

Razumijem da neki politički zahtjevni zakoni trebaju vremena da prođu kroz proceduru, ali u ovim zakonima nema ništa sporno, kazao je Mioković.

Sve više prijava: Eskalacija obiteljskog nasilja u BiH

(www.jabuka.tv | Foto: Dnevni avaz)

5 komentara

  • Zašto se pravi razlika između ubojstva muškarca i žene, ako se pravi? To može biti samo do sudstva koje se ne pridržava zakona. Zašto se pravi razlika između ubojstva rođenog i nerođenog čovjeka?

  • Nemojte komentirati, samo se brukate bezveze.
    Malo pročitati štogod, informirati se o temi i onda eventualno komentirati. Najbolje bi bilo svoje glupo, neuko mišljenje zadržati za sebe. Dok držiš jezik za zubima, ne zna nitko koliko si mutav.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.