Hrvatska: Femicid uveden kao kazneno djelo, minimalna kazna 10 godina

Hrvatska Vlada je u Sabor uputila izmjene Kaznenog zakona, Zakona o kaznenom postupku te Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, a uvode se i nova kaznena djela, među kojima i teško ubojstvo ženske osobe.

Ova tri zakona su dio naše političke volje koja je usmjerena na daljnje suzbijanje nasilja nad ženama, djecom i nasilja u obitelji. Ovo je čak treći krug izmjena u našem mandatu usmjerenih na borbu protiv nasilja, a on u svom sadržajnom pogledu do sada možda uvodi i najopsežnije i najznačajnije promjene, rekao je premijer Andrej Plenković na sjednici Vlade u četvrtak.

Istaknuo je kako se izmjenama Zakona o kaznenom postupku znatno proširuju i osnažuju prava žrtava nasilja – uvodi se pravo žrtve na žalbu protiv rješenja o mjeri opreza, propisuje se 100 metara kao minimalna udaljenost prilikom nalaganja mjera opreza, a pri čemu će kod kršenja mjera opreza policija imati ovlast uhititi nasilnika, a sud u roku od 24 sata obvezu odlučiti o zamjeni mjera opreza istražnim zatvorom.

Također, žrtva dobiva pravo na pratnju osobe od povjerenja kroz cijeli postupak.

Izmjenama Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji briše se prekršaj spolnog uznemiravanja i prebacuje se u sferu kaznene odgovornosti, pooštravaju se prekršajne kazne i propisuju da će se za kršenje zaštitnih mjera moći izreći isključivo zatvorska kazna.

Dorađeni opis i obilježja femicida

Premijer je pri tome istaknuo kako se izmjenama Kaznenog zakona povisuju kazne za silovanje te teška kaznena djela protiv spolne slobode i spolne zloupotrebe djeteta, ukida se zastara kaznenog progona i izvršenja kazne za sva teška kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta.

Uvodi se i posebno kazneno djelo – teško ubojstvo ženske osobe, tj. femicid, za koje će biti zapriječena kazna zatvora od najmanje 10 godina do dugotrajnog zatvora.

U odnosu na članak koji je upućen u javno savjetovanje, doradili smo opis i obilježja ovog kaznenog djela, koje u EU-u danas imaju definirano u svojim kaznenim zakonodavstvima još samo četiri države članice: Cipar, Malta, Španjolska i Belgija, naveo je Plenković.

U skladu s Istanbulskom konvencijom uvodi se i pojam rodno utemeljenog nasilja nad ženama koje se propisuje kao otegotna okolnost pri počinjenju kaznenog djela.

Uvođenjem femicida i definicije rodno utemeljenog nasilja šaljemo jasnu poruku svim segmentima društva da je ubojstvo žene i nasilje nad ženama samo zato što su žene – neprihvatljivo, poručio je Plenković, prenosi Dnevnik.hr.

(www.jabuka.tv | Foto: Igor Kralj/PIXSELL)

12 komentara

  • Samo hohstapleri, izdajnici. Sluge zapadne bagre. “Istanbulska”, bolje da ste to uveli u drzavama polumijeseca. Ovako glumatate.

  • Da li je ubojstvo žene teže kazneno djelo od ubojstva muškarca? Koliko se godina zatvora dobije za ubojstvo muškarca? Vrijedi li život žene jednako kao i život muškarca?

  • Bože sačuvaj svakog ubojstva, no ovdje se kvalificira ubojstvo žene kao nešto osobito okrutno, a ta ista žena kada ubija svoje nerođeno dite to je njeno pravo, ma dajt molim vas.
    To je istanbulska konvencija. Niti jedno ubojstvo nije nadubojstvo svako je ubojstvo okrutno i nedopustivo, jedino nadubojstvo je ubojstvo nerođene dice to bi bio užas i genocid i svaku tu osobu sudila bih za genocid.

    • Naravno da je ubojstvo zene obicno vlastite, nesto posebno okrutno. I bilo kakvo nasilje od strane partnera, psiholosko, verbalno, ili fizicko nad zenama je katastrofa najprije za tu zenu, za cijelu obitelj/njenu djecu, koja moraju odrastati u nasilju, ostecena su za cijeli zivot, i katastrofa je za jedno drustvo.
      Ti mjesas teme i ako si sama zena i imala si u zivotu srece, pa ne zivis u nasilju izdajes sve zene i njihovu djecu, koji svakodnevno i dugotrajno trpe i pate i ne mogu se razvijati u snazne i zrele osobe.
      Vazno je da sa svake razine drustva, u ovom slucaju od strane zakonodavca, dolaze jasni signali i smjernice drusveno prihvatljivog ponasanja.

  • Oni stalno donose zakone kao da bi zastitili nekoga a pravi problem je zapravo u sudstvu. Dzabe ti 100 zakona ako sudac pusti covjeka koji je premlatio zenu iz pritvora nakon 2 sata.
    On dodje kuci i ubije zenu jer ga je prijavila. Sta njoj onda vrijedi i da on dobije 200 godina zatvora kad je mrtva.
    Sudstvo je rak rana svake vukojebine kao sto su BiH, RH, Srbija i ostali. Ako su ti suci korumpirani onda mozes imati 10000 postenih politicara koji vode drzavu i ona ce i dalje bit vukojebina

  • A šta kad ovci od žene trideset puta ponovite da se ostavi Instagrama da su joj dica neuhranjena slinava i da nemaju večere…?
    Šta onda jeli pleska za to femicid ili logičan slijed događaja?
    Ili da se rastajemo pa da djeca imaju još veću pokoru od toga što im mater ne daje onoliko koliko mora..
    Ovo je sve program masona, jer štiti se isključivo žena,a muškarac ništa

    HDZ je smeće izdajničko i neka ga stigne najgora Božja kazna .

    • Evo debilu razloga zasto treba postojati takav jedan zakon. Pa sta ti levitiras nad zemljom pa ne mozes se pobrinuti za djecu, to zenina zadaca, a ti u kavanu jel? Logican slijed dogadjaja opaliti odgojni samar zeni i kasnije je jos ubiti je li? Pa ovo je za provjeriti IP i pozvati u prostorije MUP-a preventivno. I onda se pametnjakovici nadju pricati sto je potreban ovakav zakon, pa zbog ovakvih spodoba zbog kojih zena moze trpiti nasilje u obitelji i stoput prijavljivati ovana za nasilje i policija ga samo pusti nakon saslusanja, sve dok je ne ubije jednom i dobije maksimalno 2 godine jer eto djeca ce ostati bez roditelja. Strasno.

    • Žena,
      Možeš biti normalna mena i majka, a to je rad i obveza a možeš i kako pišeš, pa onda kad suprugu dodije znaš odakle si došla. A i u majke treba raditi pa ti vidi. Djeci treba i kuhati, soremati i podignuti ih tko neće nije trebao se udavati i djecu imati.

    • Cjepivo i abortus veze nemaju jedno s drugim, ne znam koju si mentalnu gimnastiku izvela da povezes to dvoje u glavi. Ravnozemljaski antivakseri nemaju sta reci na tu temu.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.