Rezidba gomolja krumpira

Istaknimo da je naklijavanje gomolja krumpira posebno bitno za sušna područja (područje Hercegovine) jer je dokazano da se ovom mjerom urod krumpira povećava i do 25%, prenosi Jabuka.tv.

Ono što slijedi nakon naklijavanja a prije sadnje jest rezidba gomolja krumpira. Obzirom da ovih dana mnogi proizvođači razmišljaju o sadnji krumpira , želim ih upoznati sa nekim vrlo bitnim postupcima vezanim za rezidbu i sadnju krumpira.

Rezidba gomolja krumpira je posebno raširena u Hercegovini i Dalmaciji i uglavnom se primjenjuje kod krupnijih kalibraža, najčešće ranih sorti krumpira. Proizvođači najčešće režu i sade krumpir isti dan što je pogrešno.

Proizvođači najčešće režu i sade krumpir isti dan što je pogrešno

Ukoliko je tlo previše mokro i hladno, izrezane gomolje treba držati bar 4-5 dana u prostoriji s visokom relativnom vlagom zraka (85-90 %) i temperaturom od 12 do 15o C, uz redovito provjetravanje. Na taj način dolazi do zarašćivanja rana jer se formira zaštitni sloj u vidu kalusa čime je onemogućeno propadanje gomolja te time i pojava praznih mjesta u nasadu.

Rezidba gomolja može se obaviti i dvadesetak dana prije sadnje krumpira i u tom slučaju urod će biti veći nego da rezidbu obavimo na sam dan sadnje krumpira.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.