Proljetna sadnja vinove loze

Vrijeme sadnje vinove loze prvenstveno ovisi o klimatskim prilikama. Na području Hercegovine vinovu lozu možemo saditi od jeseni do proljeća, kada to vremenske prilike dopuštaju, ali svakako da je bolja što ranija sadnja.

Vinova loza dobro uspijeva na pjeskovitim, kamenitim, sušnim i škrtim područjima, u nas i na većim nadmorskim visinama. Svakako plodna i dobro drenirana tla su uvijek u prednosti, prenosi Jabuka.tv. Budući nasad vinove loze ovisi o kvaliteti sadnog materijala. Prvenstveno se sadi sadni materijal visoke kvalitete tj. cijep dobro razvijenog korjenova sistema, dobro sraslog spojnog mjesta te dobro sazrele plemke.

Razmak sadnje u vinogradu ovisi o mehanizaciji za obradu vinograda, o uzgojnom obliku i o nagibu terena. Bolja kvaliteta grožđa postiže se manjim opterećenjem po čokotu.

Da bi svaki grozd budućeg čokota bio dobro osvijetljen, smjer redova treba biti sjever-jug osim u slučaju kada to konfiguracija terena ne dozvoljava.

Budući nasad vinove loze ovisi o kvaliteti sadnog materijala

Prije sadnje, korijen cijepa vinove loze prikratimo na 10 – 15 cm tako da na odrezanom dijelu korijen bude svjež. To se najčešće radi na način da šakom uhvatimo korijenje i sve što viri iza šake odrežemo škarama. Obavezno treba sa cijepa ukloniti svo oštećeno, polomljeno i suho korijenje.

Prilikom same sadnje, cijep se stavlja u jamu, blago koso prema kolcu ili stupu. Korijen cijepa zatrpa se sipkom zemljom a zemlja se dobro nagazi. Također, se stavlja 1-2 kg organskog peletiranog gnojiva, koji ne smije biti u doticaju ni s korijenom ni sa samim cijepom. Na organsko gnojivo dodaje se opet sipka zemlja.
Dubinu sadnje određuje visina spojnog mjesta, koje treba biti 5 – 7 cm iznad razine zemlje.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.