Papa Franjo stigao u Bugarsku, slavljena sveta misa u Sofiji pred brojnim vjernicima

Papa Franjo doputovao je u Bugarsku, gdje njegovo zauzimanje za jedinstvo kršćana nailazi na nepovjerenje, pa i otpor poglavara Pravoslavne crkve, ali gdje može računati na srdačan doček državnih predstavnika.

Premijer Bojko Borisov dočekao je Svetog Oca u zračnoj luci u Sofiji malo prije 10.00 sati. Bugarska vlada, rekao je premijer, veseli se zbog “velike reklame” koju Papin pohod znači za tu državu, prenosi HRT.

Papa Franjo pozvao na rješavanje nejednakosti

U govoru na početku dvodnevnog posjeta Bugarskoj papa Franjo pozvao je europske čelnike na rješavanje nejednakosti kada je riječ o razlikama između bogatih i siromašnih te da povedu računa o niskoj stopi nataliteta, koja je, kako je kazao, stvorila “ledenu zavjesu” između bogatijih i siromašnijih europskih država i pokrenula emigraciju.

Poigravši se poznatom rečenicom Winstona Chrchilla u kojoj bivši britanski premijer kaže da je nakon podjele Europe nakon Drugoga svjetskog rata ondje pala “željezna zavjesa”, Papa Franjo je kazao kako trideset godina nakon pada komunizma taj kontinent razaraju nove podjele.

Bugarska se, poput mnogih drugih europskih država, mora nositi s nečim što možemo nazvati – novom zimom: demografskom zimom koja se, poput ledene zavjese spustila na dijelove Europe, a posljedica je smanjenog povjerenja u budućnost, kazao je Papa u govoru održanom u predsjedničkoj palači u Sofiji.

Papa je pozvao bugarske vlasti da “pokušaju stvoriti uvjete koji će mlade ljude potaknuti da ondje ulože svoju mladenačku energiju te da budućnost planiraju u Bugarskoj, bilo kao pojedinci ili unutar svojih obitelji, znajući pritom da u vlastitoj domovini mogu živjeti životom dostojnim čovjeka“.

Bojkot Bugarske pravoslavne crkve

U ponedjeljak će se održati međureligijski susret za mir na koji neće doći predstavnici Bugarske pravoslavne crkve, ali će doći imam Sofije, rekao je vatikanski izvor.

Bugarska pravoslavna crkva, bliska Moskvi, jedina je u pravoslavnom svijetu koja bojkotira povjerenstvo za međureligijski dijalog s Vatikanom. U Bugarskoj je 82,6 posto pravoslavnih vjernika, 12 posto muslimana i 0,6 posto katolika ili 44.000 ljudi od 7 milijuna stanovnika.

Papa Franjo drugi je papa koji posjećuje Bugarsku. Prvi je bio Ivan Pavao II. koji ju je pohodio 2002.

Prvi dan boravka među Bugarima Franjo je završio svetom misom na Trgu Kneza Aleksandra u glavnom gradu Bugarske u Sofiji u popodnevnim satima.

U homiliji Papa je, kako javlja Vatican news, rekao  da nam evanđelje današnje liturgije pomaže uroniti u radost na koju nas Gospodin poziva podsjećajući nas na tri stvarnosti koje obilježavaju naš život kao učenika, a to su: Bog zove, Bog iznenađuje i Bog ljubi.

Isus je pozvao Petra da ostavi svoje zanimanje, a nakon iskustva koje je doživio uz Gospodina i Njegovog navještaja uskrsnuća, Petar se zajedno s ostalim učenicima vraća prijašnjem životu i zanimanja, rekao je Papa.

Bog ljubi i ljubav je njegov jezik. Stoga, Petra i nas potiče da govorimo istim jezikom. Petar prihvaća poziv i shvaća da ljubiti znači prestati biti u središtu. Ne polazi više od sebe nego od Isusa. Priznaje da je slab, razumije da ne može ići dalje samo svojim snagama. Oslanja se na Gospodina i na snagu Njegove ljubavi. To je naša snaga koju svaki dan trebamo obnavljati. Biti kršćanin je poziv da vjerujemo da je ljubav Božja veća od svakog ograničenja i grijeha, zaključio je Sveti Otac.

Neobični pokloni

Nijedno putovanje nije potpuno bez isprobavanja lokalnih delicija, pa tako ni ono pape Franje Bugarskoj.

Sveti Otac dobio je jogurt po dolasku u zračnu luku u Sofiji, gdje mu je premijer Bojko Borisov objasnio zašto mu daje takav neobičan poklon.

Premijer se sjetio da mu je Papa jednom rekao da je prvi put čuo za Bugarsku dok je još bio dijete i živio u Argentini kada mu je baka dala bugarski jogurt.

Franjo je također dobio bugarsku ružu za koju je Borisov kazao da predstavlja “izraz težnje bugarskog naroda za mirom”.

Ali to nije sve, Sveti Otac, koji će boraviti u Bugarskoj do utorka, dobio je na poklon i “omofor”, dugačku i široku traku od tkanine koju nose viši svećenici Pravoslavne Crkve na ramenima i bez koje ne mogu obavljati nijedan važan crkveni obred.

Bugarski predsjednik Rumen Radev također je poželio nešto pokloniti Papi. Odlučio se za križ izrađen od orahovog drveta.

Poruka predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović

Prilikom preleta hrvatskog zračnog prostora na putu prema Bugarskoj Sveti Otac uputio je poruku hrvatskoj predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović. 

Na preletu hrvatskog teritorija, na putu prema Bugarskoji i Makedoniji, Vama kao hrvatskoj predsjednici i vašim sunarodnjacima šaljem srdačne pozdrave, moleći da vas Bog blagoslovi mirom i snagom, stoji u poruci predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović koju je uputio papa Franjo.

(www.jabuka.tv)

5 komentara

    • Odkad ga hrv.narod ljubi,kad je bio izabran za papu i kazivao na osjetljuvost i socijalni nauk crkve,sta je izjavljivao biskup u miru ako se nevaram djakovacko-osjecki,sta ce nama papa govorit… Koja sablazan.

  • Na kraju ce papa crkvu ujedinit s musrlimanima, njima se i uvlaci cijelo vrijeme. Ih kad se posunetimo, dinjaluk ce biti nas

    • Papa ide na dijalog i razumijevanje, postivanje, nesto sto je normalno i nesto sto je jedino odrzivo u buducnosti, to je nesto sto bi vi veliki vjernici mogli nauciti od Pape, ali eto, valjda vi ipak bolje znate od Petrovog nasljednika na zemlji, svakako jeste i veci Hrvati i veci Katolici od Pape, vazda bili.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.