UNESCO preporučio zabranu mobitela u školama

Pametne telefone treba zabraniti u školama kako bi se riješila nepažnja učenika tijekom nastave, poboljšalo samo učenje i pomoglo u zaštiti djece od cyber-nasilja, najnovije su preporuke UNESCO-a, UN-ove agencije za obrazovanje, znanost i kulturu.

UNESCO je priopćio kako postoje dokazi da je prekomjerna upotreba mobilnog telefona povezana sa smanjenim obrazovnim učinkom i da vrijeme koje se provodi ispred ekrana negativno utječe na emocionalnu stabilnost djece, piše Večernji list BiH.

UNESCO je upozorio one koji su i tvorci “novih metoda učenja” na nepromišljeno prihvaćanje digitalne tehnologije, tvrdeći da bi njezin pozitivan utjecaj na ishode učenja i ekonomsku učinkovitost mogao biti precijenjen, a da nešto što je novo nije uvijek nužno i bolje.

Ne predstavljaju sve promjene napredak. Samo zato što je nešto novo i tek osmišljeno, ne mora značiti da bi trebalo biti odmah primijenjeno svugdje, zaključuje se.

U BiH potrebu ukidanja mobitela u školama prvi su prepoznali u Sarajevskoj županiji, gdje je prije nekoliko mjeseci upućena inicijativa o zabrani upotrebe mobilnih uređaja tijekom trajanja redovite nastave.

Djeca robovi tehnologije

Inicijativu je resornom ministarstvu uputio Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja Federacije BiH – Županijski odbor Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja Sarajevske županije (SSOOiO FBiH – ŽO SŽ-a).

Svjedoci smo da se telefon posljednjih godina sve više koristi u svrhu razonode, objave nedopuštenog sadržaja ili nedopuštenog snimanja, a sve manje u svrhu znanosti, učenja, praćenja pozitivnih događaja i sl. Također, svjedoci smo da su nam djeca postala robovi tehnologije modernog doba i da se vrlo rijetko ili nikako ne druže sa svojim vršnjacima, nego se zatvaraju u svoje prostore i jedini vid komunikacije im je telefon i društvene mreže, navodi se u inicijativi upućenoj Ministarstvu za odgoj i obrazovanje Sarajevske županije.

Smatraju da se cjelokupno društvo treba “zapitati gdje su nam nestale ili nestaju one prave i istinske vrijednosti prijateljstva među vršnjacima“.

Shodno navedenom, pozivamo vas da pokušamo vratiti djeci djetinjstvo, da im probudimo volju za druženjem i igrom, a da im mobitele ostavimo postrani i tako im ukažemo da nisu robovi tehnologije. Ne smijemo dopustiti da nam djeca robuju mobitelima, navodi se u pismu, gdje se sugerira kako izuzetak od zabrane mogu biti samo situacije kada je upotreba mobitela nužna iz zdravstvenih, edukativnih i drugih opravdanih razloga.

U istoj inicijativi navodi se da je Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja Federacije BiH – Županijski odbor SSOOiO Sarajevske županije u prethodnom razdoblju istraživao važnost korištenja mobitela u nastavi, odnosno jesu li oni prijeko potrebni tijekom nastave.

Uočili su, kako navode, da su pojedine strane zemlje još prije nekoliko godina donijele propis kojim se zabranjuje upotreba telefona u školama jer ometaju nastavu, smanjuju djeci koncentraciju ili dovode do nedopuštenog snimanja, koje se kasnije može iskoristiti u svrhu dokazivanja bilo kakvih radnji. Podsjetimo, posljednjih godina niz je primjera u školama diljem BiH gdje su učenici zloupotrijebili mobitele kako bi naštetili vršnjacima, ali i profesorima te nastavnicima u cilju njihova ismijavanja u javnosti.

Inače, problem je u činjenici da ne postoje jasno propisani pravilnici o korištenju mobitela u osnovnim i srednjim školama u Federaciji BiH, dok je u Republici Srpskoj malo drugačija situacija.

Kakva su sada pravila

Pojedine škole u Federaciji BiH ograničile su upotrebu mobitela na osnovi internih odluka, dok ni u jednoj županiji ne postoje smjernice o korištenju mobitela na nastavi. Iz Federalnog ministarstva obrazovanja BiH ranije su objasnili kako se korištenje mobitela u školama uglavnom uređuje na razini škola, odnosno propisuje pravilima škola.

Prema Zakonu o osnovnom odgoju i obrazovanju RS-a, zloupotreba mobilnih telefona za vrijeme nastave i snimanje videoklipova za vrijeme boravka u školi i njihova daljnja distribucija smatra se težom povredom dužnosti učenika.

Za ovu vrstu povrede dužnosti učeniku može biti izrečen ukor ravnatelja, ukor nastavničkog vijeća ili premještanje iz jedne u drugu najbližu školu.

Također, prema Zakonu o srednjem obrazovanju i odgoju RS, kao teža povreda obveze učenika definirana je zloupotreba korištenja mobilnih telefona u školi, s tim da se u ovom slučaju učeniku može izreći isključenje iz škole.

Korištenje mobitela u školama već su zabranile brojne zemlje svijeta, među kojima su Francuska, Njemačka… Od početka iduće godine to će učiniti i Nizozemska…

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.