U FBiH opao broj upisanih i diplomiranih studenata

U zimskom semestru akademske 2023/2024. godine na visokoškolske ustanove u Federaciji BiH upisano je ukupno 50.354 studenta, što je za 6,1 posto ili za 3.264 studenta manje u odnosu na prethodnu akademsku godinu.

Broj studenata koji su upisali studij prema “Starom studijskom programu” je 102 ili 0,2 posto od ukupnog broja upisanih studenata.

Prema prilagođenom “Bolonjskom studijskom programu” upisana su 50.252 studenta što čini 99,8 posto od ukupnog broja upisanih studenata.

Udio studentica u ukupnom broju upisanih studenata je 60,4 posto.

Čitluk: Objavljena lista studenata koji su dobili novčanu pomoć

Na redovni studij upisano je 76 posto studenata, na izvanredni 19,5 posto, a na studij na daljinu 4,5 posto studenata.

U 2023. godini u Federaciji BiH diplomiralo je 9.275 studenata što je za 10,6 posto ili za 1.099 studenata manje u odnosu na 2022. godinu. Broj diplomiranih žena je 5.951 ili 64,2 posto.

Od ukupnog broja diplomiranih studenata na visokim školama diplomiralo je 4,3 posto studenata, a na sveučilištima 95,7 posto, podaci su Federalnog zavoda za statistiku.

U Federaciji BiH u akademskoj 2023/2034. godini na visokoškolskim ustanovama po osnovu ugovora o radu zaposlen je 3.871 nastavnik i suradnik od kojih su 3.683 žene, dok je po drugom osnovu – po osnovu drugog ugovora angažirano 3.697 nastavnika i suradnika od kojih su 1.803 žene.

Pogledajte tko je dobio stipendije Grada Širokoga Brijega

Podaci statistike visokog obrazovanja su rezultat obrade podataka o studentima na visokoškolskim ustanovama u Federaciji BiH.

Podaci se prikupljaju putem obrazaca ŠV-22 (kontrolni zbirni list), prijavni list za upis studenata (obrazac ŠV-20) koji ispunjavaju studenti pri upisu na sve godine studija, statistički list za studente koji su diplomirali/završili studije (obrazac ŠV-50) i obrazac ŠV-60 (podaci o broju i strukturi nastavnog osoblja u zimskom semestru svake godine).

Podaci uključuju sve nastavnike i suradnike u nastavi koji predaju na visokoškolskim ustanovama i koji ne predstavljaju fizički broj osoba jer nastavnik i suradnik u nastavi može predavati na dva ili više fakulteta.

Sveučilište u Mostaru uvodi online studiranje

Statističkim istraživanjem obuhvaćeni su svi studenti upisani u zimskom semestru na sve visokoškolske ustanove u Federaciji BiH.

U istraživanju su prikazani studenti koji su nastavili studij prema “starom” programu i oni koji su se upisali prema Bolonjskom procesu. Istraživanjem nisu obuhvaćeni apsolventi budući da ne upisuju godinu već samo završavaju studij.

(Fena | Foto: FFMO)

4 komentara

  • Sjupi je studirati u Mistaru, skupe upisnine i svaka potvrda, prevoz, stanovanje, hrana itd.
    Studenti idu u Hrvatsku i Zagreb gdje se ne plaća upisnina, dom i hrana povoljni.

  • Mora biti manje kad je skupo studirati …studentski zbor leglo partije ,nepravda ,gubitak motivacije,ne zavrsavaju inteligentni fakultet vec uporni…svak svasta upisuje i zavrsava,od medicine nadalje ,dekani , prorektori sve partijasi HDZ,nasa gimnazija nikakva,pola nastavnika u njoj nije za predavati jadnoj djeci i svi sutimo godinama,svi zaposleni preko partijske veze svojih roditelja… zdravstvo jadno , pravde zasad nema,zna se koliko posten covjek moze imati u danasnje vrijeme krize ,kakvi roditelji takva i djeca..narod je grozan rugljiv, zavidan, tracljiv i muski i zenske umjetne a pune crkve i treci redovi … pogotovo partijasi HDZ nema to morala i njihova dicna mladez ..tuga …svake izbore pokradu partijasi skoja i HDZ a… infrastruktura?I sad UDBA vlada,nema lustracije ,ratni profiteri ,lazne invalidske mirovine,nepravda ..zasta se borise nasi branitelji..sretan je svak koje otisao odavde vani…kazem istinu ❣️

  • Plati edukaciju i radi kakav fakultet,samo da rade i spekcije,vidjeli bi šta rade kozmetičarka,oduzimaju zvanja,specijalistima dermatologije i stomatologije,a i stomatolozi rade svašta,sve dno dna.Inspekcije pokrenite se bilo bi para u proračunu..

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.