SEPA: Dijaspora bi mogla lakše slati novac u domovinu

Jedinstveno područje plaćanja u eurima (SEPA) je inicijativa koja ima za cilj stvaranje usklađenog i integriranog europskog tržišta za plaćanja. Kako BiH razmatra pridruživanje SEPA-i, važno je istražiti potencijalne prednosti koje bi takav korak donio zemlji, priopćeno je iz USAID-ovog projekta ‘Diaspora Invest’.

Nakon sastanka u četvrtak koji je organizirao USAID kroz svoj projekat Diaspora Invest, na kojem su sudjelovali predstavnici Centralne banke BiH, Udruženja banaka BiH, Federalnog ministarstva financija FBiH, ureda Svjetske banke u BiH i Delegacije EU u BiH, razloga za optimizam ima.

Kako se navodi, svi sudionici su pozdravili ovu inicijativu, “ali je veliki posao tek pred bankarskim i financijskim sektorom kako bi BiH postala punopravna članica SEPA-e”.

Pridruživanjem SEPA-i, BiH bi imala koristi od pojednostavljenih međunarodnih plaćanja, eliminirajući potrebu za višestrukim bankovnim odnosima i smanjujući troškove transakcija. SEPA nudi standardizirane instrumente plaćanja, poput SEPA kreditnih transfera i SEPA direktne naplate, koji olakšavaju brže, učinkovitije i jeftinije transakcije unutar SEPA područja, pojašnjavaju iz USAID projekta Diaspora Invest, koji kroz aktivnosti olakšavanja pristupa finansijama žele omogućiti nove prilike bh. dijaspori da uloži svoja sredstva u domovinu kroz inovativne financijske instrumente i mehanizme.

Integracija platnih sustava širom SEPA regije bi, kako se ističe, potaknula veću trgovinu i investicije, promovirajući ekonomski rast i razvoj u BIH.

SEPA bi pojednostavila procese plaćanja za građane BiH. Korištenjem SEPA kreditnih transfera pojedinci bi mogli izvršavati plaćanja u eurima širom SEPA područja koristeći jedan bankovni račun, eliminirajući potrebu za više valuta i načina plaćanja. Ova praktičnost bi koristila građanima, strancima i turistima, promovirajući financijsku inkluziju i turizam, napominje direktor Udruženja banaka u BiH Berislav Kutle.

Inače, SEPA se pridržava strogih sigurnosnih standarda koji osiguravaju integritet i povjerljivost plaćanja.

Usvajanjem snažnih sigurnosnih mjera SEPA-e, BiH bi poboljšala svoju platnu infrastrukturu i zaštitila potrošače od prevara i neovlaštenih aktivnosti.

To bi, kako je ocijenjeno, povećalo povjerenje u financijski sustav, kako na domaćem tako i na međunarodnom nivou.

Pridruživanje SEPA-i bi zahtijevalo usklađivanje platnih sustava i praksi BiH sa standardima SEPA-e. Ovo usklađivanje bi potaknulo interoperabilnost i kompatibilnost s europskim partnerima, olakšavajući međunarodnu trgovinu i investicije. Također bi omogućilo jednakopravnost za domaće i strane kompanije koje posluju u Bosni i Hercegovini, naglašeno je na sastanku.

(www.jabuka.tv)

8 komentara

  • Ako imaju pameti u dijaspori netrebaju ni fening slati ni u Hrvatsku niti u BiH. Niko nedrzi nimalo do dijaspore niti je iko pomogo na neki nacin toj istoj. Dijaspora je dokazano pomagala na svaki nacin i tokom domovinskog rata ali i poslije. Ovde vazda citam kako se lose zbori kad neko iz dijaspore komentira nesto na jabuki , ovaki su onaki su sta oni znaju. Eto znaju ovde sve a skoro kameno doba , ni fening slati vamo . Parola je u Tite bila vazda snadji se pa nek se snalaze ovi domaci ovde.

  • Boze bgt.tamo rade 90 posto najteze poslove,cesto one koje domicilni nece ni pomislit radit,zive tesko i lose i onda slat pare ovamo.Nebi da su poludili.

  • Anonimno
    6. srpnja 2023. u 21:39
    Svaka čast! Svaka ti na mistu!
    Našim robovlasnicima je došla voda do ušiju jer im nestaje radne snage ali plaće ne rastu kako bi trebalo! Stoga napadaju svakoga tko zbori realno. Znam da će vas bomadirati komentarima sinovi komunističkih sluga, te će vas nazvati izdajnikom, nehrvatom, antihrvatom i švabofilom samo jer pričaš realno i onako kako i jeste.

  • A kome da šaljem, kad je samo mater u Hercegovini, a ona ima Njemacku mirovinu koja je njoj dovoljna! Mog novca nijedna Banka u BiH neće ni pomitisati. Kad idem kući malo kad da mi odmah na granici HR-BiH ne uzmu nešto novca kako bi me navodno pustili iako 90% slučajeva mi ne mogu ama baš ništa naći jer se ne bavim nikakvim kriminalom. Gadi mi se svaka misao na birokraciju u BiH

  • Svak raspolaže svojim novcem onako kako hoće i zna. Hoće li nekome nešto dati ili ne i na koji način to opet svak za sebe odlučuje. To se jednako odnosi na ljude koji ovdje rade, a isto tako i na one koji rade u inozemstvu.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.