SBŽ jedina županija u FBiH koja nema nijednog grada, ali ne zadugo

Bosna i Hercegovina s otprilike nešto više od tri milijuna stanovnika ima 31 grad.

Jedina županija u Federaciji koji nema niti jednog grada je Srednjobosanska. To bi se uskoro moglo promijeniti jer su neke općine, od njih 12 u toj županiji, već pokrenule proceduru promjene statusa iz općine u grad.

Novi Travnik lokalna je zajednica sa statusom općine. Gospodarski razvoj i urbanizacija posljednjih godina bili su dodatni motivi da lokalna vlast prije dvije godine pokrene proceduru promjene statusa u grad kao jedinicu lokalne samouprave s jačim društvenim i političkim utjecajem.

Ovaj status u Bosni i Hercegovini ne znači ništa, ali status grada prema Europi, susjednim državama, prema prijateljima gradovima jako puno znači. Novi Travnik je urbano sređen grad koji se, kada je nastajao, zvao gradom mladosti, bio je prostorno planiran i uređen i trenutno radimo na obnovi i uređenju da bude primjer jednog malog, uređenog i sretnog grada, navodi Stjepan Dujo, načelnik Općine Novi Travnik (HDZBiH).

Kiseljak je druga općina u Srednjobosanskoj županiji koja je pokrenula postupak proglašenja gradom. Načelnik Kiseljaka Mladen Mišurić Ramljak (HDZBiH) ističe da je uz bogatu povijest te gospodarski razvoj Kiseljak posljednjih godina poprimio obrise urbane gradske sredine te smatra kako uz druge preduvjete zaslužuje status grada.

U privatizaciju tzv. društvenih stanova ušli smo sa 273 stana, a u zadnjih deset godina smo napravili 2.000 stanova na području općine Kiseljak. Da ne govorim o izgradnji i urbanizaciji ulica i infrastrukture koja je obilježlje jednog grada. To ne govori o tome da smo dobri graditelji već koliko su općina Kiseljak i sam grad bili zapušteni. To je ta povijesna nepravda koju želimo ispraviti, poručuje on.

Od 12 općina Srednjobosanske županije kroz stavku da se gradom može proglasiti i općina od posebnog povijesnog i kulturnog značaja, šansu ranije pokušalo je dobiti Jajce, ali bezuspješno. Zakonsku mogućnost ranije nije iskoristio Travnik kao administrativni centar, no novi prijedlog je ponovno upućen u proceduru.

Očekujem da se prijedlog vrlo brzo nađe na dnevnom redu Općinskog vijeća kako bi se o njemu razgovaralo. Ovo se pitanje rješava dugi niz godina. Kako sam razumio, različito političko viđenje bilo je uzrokom, zaljučuje Kenan Dautović, načelnik Općine Travnik (SDA).

Aktualni županijski premijer Tahir Lendo (SDA) smatra da su razlozi zbog čega nijedna općina nije postala grad u ovoj županiji isključivo političke prirode iz ranijih vremena.

Sa željama da se izvrši tranzicija i usložnjava stanje, podjela općina itd. To nije išlo u tom periodu i zato su u ovoj županiji sporije išli procesi rješenja statusa iz općina u gradove, navodi Lendo.

I dok se očekuje da i Travnik ozbiljnije krene u proces promjene statusa, neophodne procedure su obavili Novi Travnik i Kiseljak. Sada sve ovisi o podršci Federalne vlade, a potom i Parlamenta. Dakle, i dalje je ključna politička volja na višem nivou kako Srednjobosanska županija ne bi bila jedina županija bez proglašenih gradova, javila je Federalna.

U ovoj maloj bh. općini “niču” tvornice i stambeni objekti

(www.jabuka.tv)

4 komentara

  • Svi krenuli biti grad od kada je Široki postao grad,a Široki je čini mi se deveti grad u BiH,a onda kanonada ,a postoje neka pravila 30 000 stanovnika,središte 10 000 ,ili županijsko središte ,što Orašje može ili kulturna povijest (a tu može svatko svi su kulturnjaci) ,a tu je politika koja balansira ja tebi grad ti meni ,olovo grad i pucarevo sory novi travnik ma dajte

  • Do sad se fokus, što se tiče Hrvata Središnje Bosne, najviše stavljao na Vitez, ali sam mišljenja, što će vrijeme i pokazati, da najviše potencijala za stvaranje drugog po snazi gospodarskog, prometnog, kulturnog i svakog drugog centra Hrvata u BiH ima Kiseljak.
    Predgrađe je Sarajeva, kroz tu općinu prolazi autocesta, ima prirodna bogatstva i ljepote te jak ljudski kapacitet

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.