Pronatalitetne mjere za obitelji s troje i više djece: Beneficirani radni staž za majke

U 2022. godini u FBiH rođeno je 16.070 djece, što predstavlja pad od 1,95 posto u odnosu na 2021. godinu, kada je rođeno 16.390 djece.

Broj novorođene djece na području Federacije BiH u odnosu na broj umrlih već godinama je u minusu, piše Večernji list BiH. Demografska slika ovog entiteta, ali i cijele BiH, već odavno zabrinjava.

Inicijativa za 11 mjera

U 2022. godini u FBiH rođeno je 16.070 djece, što predstavlja pad od 1,95 posto u odnosu na 2021. godinu, kada je rođeno 16.390 djece. Iz podataka Federalnog zavoda za statistiku vidljivo je kako su rast broja rođenih imale četiri županije – Unsko-sanska, Hercegbosanska, Sarajevska i Bosansko-podrinjska.

U cilju poticanja rađanja većeg broja djece u Federaciji, Udruga “Porodice tri plus” predstavila je povijesne pronatalitetne mjere za sve majke u FBiH.

Ove mjere imaju za cilj obuhvatiti svaku majku i ući u svaki dom u FBiH.

 Inicijative su proistekle iz stvarnih potreba majki, što ih čini najboljim rješenjima za pronatalitetnu politiku. Pod motom “Osnažimo majku, sačuvajmo domovinu” pozivamo vas da podržite ove mjere i zajedno radimo na stvaranju bolje budućnosti za majke i cijelu našu domovinu, istaknuli su iz ove udruge.

Kako su objavili na svom profilu na Facebooku, inicijativa se sastoji od ukupno 11 pronatalitetnih mjera.

Prva mjera je dodjeljivanje posebnog radnog staža majci u trajanju od jedne godine za svako rođeno dijete. Zatim nezaposlenoj majci za svako rođeno dijete dodijeliti radni staž u trajanju od 2 godine. Sljedeća mjera je majci s četvero djece osigurati mjesečnu naknadu u visini od pola prosječne plaće u FBiH, a majkama s petero djece cijeli iznos prosječne plaće u FBiH.

Jedna od mjera je i beneficirani radni staž u trajanju od 4 mjeseca majkama za vrijeme rodiljskog dopusta. Dok bi majkama za treće i svako iduće dijete taj beneficirani radni staž bio trajan.

U svojim mjerama iz ove udruge predlažu i skraćeno radno vrijeme za majke troje i više djece. Prema njihovu prijedlogu, majki koja ima troje djece trebalo bi osigurati radno vrijeme od 6 sati, a majci s četvero i više djece radno vrijeme od 4 sata.

Također ističu kako treba naći način da se ženama u radnom odnosu prilikom trudnoće i rođenja djeteta jamči ostanak na poslu. Uz sve navedeno, smatraju kako je nužno osnivanje fonda za pronatalitetnu politiku i zaštitu obitelji s djecom. Uz to, iz ove udruge smatraju kako je potrebno povećati redoviti dječji dodatak za sve obitelji s troje ili više djece te u zakonske okvire uvrstiti da roditelji troje ili više djece ostvaruju dodatno bodovanje na natječajima za posao.

Smanjenje poreza na imovinu

Iz Udruge “Porodice tri plus” također smatraju kako je potrebno potpomoći stambeno zbrinjavanje obitelji s troje i više djece kroz razne programe, poput dodatne potpore subvencioniranja stambenih kredita, izgradnje stambenih objekata za višečlane obitelji…

Veliko olakšanje ovim obiteljima bilo bi i smanjenje poreza na imovinu, kao i niže kamatne stope. Svoju inicijativu već su predstavili određenom broju županija te se nadaju kako će biti prepoznate, a sve u cilju poboljšanja demografske slike BiH.

Inače, prema podacima ove udruge, u Federaciji BiH je obitelji s troje ili više djece više od 40.000, što predstavlja oko 250.000 članova Udruge “Porodica tri plus”. Njihova misija je da te brojke rastu.

(www.jabuka.tv)

4 komentara

  • Nek mi netko objasni kako su nase bake imale petero i vise djece a da nisu imale ovakve pomoci od drzave?? Imam osjecaj sto vise ugadjas danasnjim zenama da radjaju one manje radjaju

    • Naše bake i majke su bile sjromne,maksimalno se trudile radile u kući,njivi ili na poslu ako su bile sav kućni posao i oko djece su odrađivale i još su se starale i o svekru i svekrvi i roditeljima u starosti i nemoći.
      A današnje žene ne mogu skuvati za svoju djecu jer je virtualni svijet njihov svijet i one očekuju da im je netko dužan kuhati,čuvati djecu i sve za njih raditi.Da ne bi.

    • Nase majke su imale muzeve koji su radili i izdrzavali porodicu.
      E sada je situacija obrnuta,žene rade i izdrzavaju porodicu

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.