Iz Zakona o sprječavanju sukoba interesa izbrisane ključne odredbe

Prijedlog zakona o sprječavanju sukoba interesa naći će se u petak na dnevnom redu Zastupničkog, a potom i Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH).

Predstavnici koalicije na državnoj razini nadaju se da će ovaj potez biti dovoljan da Europsko vijeće 21. ožujka odobri otvaranje pristupnih pregovora BiH. Nadležni pri izradi ovog zakona nisu konzultirali nevladin sektor niti akademsku zajednicu u našoj zemlji, ali uvjeravaju – radi se o poprilično strogom zakonu.

Praksa je bila takva da mnogi dužnosnici na državnoj razini nisu dostavljali svoje imovinske kartone i godišnje financijske izvještaje, iako su to po zakonu dužni. Novi nacrt zakona trebao bi to promijeniti, kaže ministar pravde BiH. Tako Povjerenstvo koje će odlučivati o sukobu interesa više neće moći sačinjavati članovi političkih stranaka ili Parlamenta, a nositelji javnih funkcija će morati objaviti imovinske kartone.

Europa je rekla: treba jasan i oštar zakon, i očekuju da će posao biti završen.

Kada će ŽZH dobiti Ured za borbu protiv korupcije?

Naravno da priželjkujem više, ali znajući koliko je teško u ovoj zemlji doći do bilo kakve odluke i kolike su prilike da se svaki proces blokira, moramo realno sagledati stvari i mislim da je više urađeno nego u prethodnom razdoblju, kazao je šef Izaslanstva EU u BiH Johann Sattler.

Ovo je prilika da se usvoji bitan zakon za prevenciju korupcije i sukoba interesa, ali se mehanizmi koje bi se trebali uspostaviti miniraju, kažu u Transparency International. Raniji sadržaj teksta, tvrde, predstavljao je određeno unapređenje u smislu nespojivosti javnih funkcija, kontrole imovinskih kartona, nezavisnosti komisije ili pak sankcija.

Mislim na činjenicu da su izbrisane ključne odredbe, kao i u slučaju zakona o VSTV-u koje se tiču mogućnosti uopće povjerenstva da provjeri navode iz imovinskih kartona. Vi to kad izbacite ostavite na volju, praktično ćemo doći u situaciju da će taj kompletno mehanizam uopće i mogućnost kontrole kartona i njihove točnosti biti doveden u pitanje i obesmišljen, mišljenja je izvršna direktorica TI BiH Ivana Korajić.

Ono što je navedeno u Nacrtu zakona koji je pripreman prošle godine jesu ove sankcije u slučaju povrede zakona, a u slučaju davanja lažnih podataka tu je i kazna zatvora. Ipak, poručuju iz TI, upitno je hoće li povjerenstvo moći donijeti odluke o sankcijama jer je sve na bazi konsenzusa.

A, kako bi se ubrzao put ka EU, proces konzultacija sa nevladinim sektorom ili akademskom zajednicom je isključen.

Vidjeli smo pojedine dijelove u medijima da budem iskrena, čak i što sam vidjela imala bih primjedbi, mislim da je možda u skladu sa standardima EU, ali uvijek može bolje jer je nama stvarno dosta korupcije, tvrdi Aida Daguda, direktorica Centra za promociju civilnog društva

Bez obzira na način usvajanja zakona i hendikepa koji će se sigurno pojaviti u naknadnim tumačenjima, što mi ustvari dobivamo – dobivamo mogućnost da transformiramo naše društvo koje je zasnovano na vladavini ljudi, u društvo zasnovano na vladavini zakona, rekao je profesor na Fakultetu političkih znanosti UNSA Nerzuk Ćurak.

Nove odredbe trebale bi uspostaviti nespojivosti u odnosu na srodnike ili poslovanje privatnih firmi. Ali, i tu postoji mogućnost zaobilaženja odredbi jer nemamo transparentan registar vlasnika privatnih firmi. Najvažnije, sve će to zavisiti od funkcioniranja Povjerenstva koja mora biti nezavisno kako bi utvrdilo je li netko prekršio zakon ili ne, javlja BHRT.

BiH na korak do usvajanja zakona koji traži EU

(www.jabuka.tv | Foto: Vijeće ministara BiH / Arhiva)

1 komentar

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.