Od BiH su u korupciji gore samo dvije države Europe

Bosna i Hercegovina ponovno je nazadovala u ovogodišnjem istraživanju Indeksa percepcije korupcije (Corruption Perception Index – CPI) koji objavljuje Transparency International (TI) i zauzima uvjerljivo najniže mjesto u regiji i treće najgore mjesto u Europi kada je u pitanju stanje korupcije u zemlji.

Samo su Rusija i Ukrajina ostvarile gori rezultat od BiH, koja s ocjenom 34 na ljestvici od 0 do 100, spada u red zemalja u kojima se stanje korupcije najviše pogoršava.

Dok brojne zemlje regije idu naprijed, BiH je od 2012. godine nazadovala čak 8 indeksnih bodova i zajedno s Turskom u ovogodišnjem globalnom izvješću TI izdvojena je kao primjer najvećeg pada u odnosu na 2012. godinu u regiji Istočne Europe i Središnje Azije.

Najgori trend od svih država

BiH bilježi najgori trend od svih država okruženja što najbolje prikazuje primjer Kosova, koje je od 2012. s ocjene 34, do 2022. godine napredovalo na 41 indeksni bod, dok je BiH za istih deset godina sa 45 nazadovala na 34 boda. U ključnim nalazima za regiju Istočne Europe i Središnje Azije, navedeno je da zemlje Zapadnog Balkana ne mogu suzbiti organizirani kriminal zbog pogoršanja vladavine prava i “zarobljenog” pravosuđa.

BiH je na povijesnom dnu

Posebno je naglašeno da je BiH na povijesnom dnu, a da etničke podjele ometaju demokratske institucije potrebne za borbu protiv korupcije, što se posebno vidjelo u Tužiteljstvu BiH, za koje se navodi da postoje ozbiljne sumnje u njegovu sposobnost da procesuira korupciju, a da je imenovanje novog glavnog tužitelja BiH prošlo u manjkavoj proceduri u kojoj su tri od četiri prvobitna kandidata ili odustala ili su eliminirana.

Brojni korupcijski skandali, ostavke i sam način izbora glavnog tužitelja su ozbiljno doveli u pitanje integritet Tužiteljstva, navedeno je u regionalnom priopćenju. Zbog ovakvog stanja u pravosuđu godinama nije procesuirano nekoliko važnih slučajeva organiziranog kriminala i korupcije uključujući i one u kojima su sudjelovali visoki dužnosnici. Samo jedan od posljednjih primjera je suđenje odgovornima za kriminal u Bobar banci težak preko 100 milijuna KM koji je nakon dugogodišnje pravosudne farse završio oslobađanjem jedne od prvooptuženih u ovom predmetu, a sličan epilog imale su i brojne druge korupcijske afere.

Žurna akcija na sprečavanju daljnjeg propadanja zemlje

TI BIH je u saradnji s međunarodnim i domaćim stručnjacima izradio prijedlog Agende dobrog upravljanja 2025, ponudivši tako inovativan pristup izazovima upravljanja u zemlji, uzrokovanim dominantnim zarobljavanjem države od strane etno-nacionalnih elita.

U Agendi je predstavljen set mjera za borbu protiv korupcije izvan tipičnih i konvencionalnih, koji bi potencijalno mogao osloboditi ove napore od opstrukcija političkih elita. Neke od mjera odnose se na: provođenje sustavnih funkcionalnih revizija javnog sektora u cilju njegove optimizacije, centralizaciju javnih nabavki, unaprjeđenje integriteta izbornog procesa i političkih stranaka, stoji u izvješću Transparency Internationala.

(www.jabuka.tv)

18 komentara

  • Corruption Perception Index – CPI koji objavljuje Transparency International svoje sjedista ima u Berlinu (Njemacka) i jasno je da pisu kako njima odgovara, tamo gdje se vrti velika lova je uvijek bilo veca korupcija,mito i kriminal svakakve vrste, mi i slicne drzave smo sitne ribe za te mafijase.

  • Zemlja potpunog nemorala i nepoštenja, od malih nogu se djecu uči da se snalaze i ne poštuju pravila, nego traže lakši put. Nikakvog reda nigdje. Posustaju i pošteni ljudi jer vide da od borbe za pravdu i red samo sebi mogu navući bolest, a i probleme ako se zamjere nekoj većoj ribi.
    Baš postaje otužan život u ovoj državi.

  • Mozda RH i Srbija, to je to. Sve ista bagra lopova i kriminalaca. Riba se cisti od vrha. Nas kriminal i korupcija idu iz vrha politike… Sa najvišeg nivoa vlastiyx

  • Narod koji je predvodio dva svijetska rata (vjerojatno i vise) ucinio genocid nad zidovima se nasli solit pamet svim ostalima, fuj!

  • Gdje se moze prijaviti korupcija i nepotizam da je otac u jedpj javnoj firmi nastelio natjecaj da kad on ode u penziju na mjesto direktora dodje njegov sin?

  • Meni je zaposlenica gradske uprave rekla da kesa nije mito jer ne prelazi vrijednost 100 maraka i da je to poklon a njezin sef mi je rekao da uvjek zeli pomoci nasoj dijaspori koja dolazi u godini kraj oko Velike Gospe i da tada ne ide na godisnji.Ovo je sve istina a posjedujem i snimku razgovora.Mozda Ovo admin nece objaviti ali bi bilo dobro da objavi zbog kodeksa ponasanja zaposlenika u gradskoj upravi a nekim ljudima sam pohvalio onog sefa sto ne ide na godisnji a vecina se na smijali i rekla kako da ide na godisnji kad mu je tada najbolja zarada

  • Jedu govna oni i njihova izvješća, bio sam tamo, kradljivci teški, naši tamo ne mogu se ni uključit u te vode koliko su švabe korumpirani.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.