Znate li što je Sky aplikacija i tko ju najviše koristi?

Ministar unutarnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač izjavio je da više od 2.000 građana koristi aplikaciju “Sky” koja je poznata po tome da je koriste organizirane kriminalne grupe.

Do sada je otkriveno da su putem ove aplikacije dogovarane velike pošiljke droge, ali i svirepa ubojstva.

Zbog čega je koriste kriminalci?

U pitanju je platforma za komunikaciju putem mobilnih telefona. Sky Ecc ne može se instalirati na bilo koji telefon, već samo na određene – iPhone, BlackBerry i Google Pixel modele, piše B92.

Aplikaciju Sky Ecc najčešće koriste kriminalci i mafijaši širom svijeta. Osobe iz kriminogenih sfera vjeruju da pomoću nje nesmetano mogu poslati poruke u vezi sa svojim aktivnostima, bez rizika da će završiti iza rešetaka. Priča se i da se preko nje dopisuju biznismeni kako bi dogovarali poslove, rekao je dr Miloš Jovanović, IT stručnjak i predsjednik OpenLink Grupe.

Cijena licence od 600 do 2.200 eura

Pristup korištenju ove aplikacije plaća se, i to u zavisnosti od toga koliko dugo će se koristiti – u ponudi su tri mjeseca, pola godine ili godinu dana, a cijene licence se kreću od 600 do 2.200 eura.

Izabere se SIM kartica i kupi se njihov uređaj koji je modificiran kako bi mogao ispoštovao njihove zahtjeve sigurnosti i pristupi zatvorenoj Sky mreži. Kada dobijete uređaj, SIM i licencu, aplikacija se instalira putem tutorijala koji stigne uz licencu, objašnjava dr Jovanović.

Dodaje da instalacija traje 5-10 minuta i to je to – aplikacija je spremna za korištenje. Licencu je potrebno obnavljati i svaki put se plaća ista tarifa u zavisnosti od dužine koju korisnik izabere, naglašava.

Poanta Sky Ecc platforme je u tome što je ona pravljena upravo tako da pruža maksimalnu privatnost i sigurnost svojim korisnicima – ima enkripciju toliko jaku da čak i proizvođači tvrde da ne mogu dešifrirati poruke.

Čak i da se netko dokopa telefona na kom se nalazi Sky Ecc, teško da bi mogao pristupiti podacima na njoj. Glavni razlog za to je što se ne nalazi na ekranu, već joj je moguće pristupiti jedino ukucavanjem određene lozinke. Tko ne zna lozinku, ne može ni da joj pristupi.

Što sve nudi Sky Ecc

Na službenoj internet-stranici Sky Ecc platforme, prikazane su neke od najzanimljivijih opcija koje nudi, što je najbolji način da vidimo koliko je posvećena privatnosti i sigurnosti korisnika.

App Container

Sve u aplikaciji zahtijeva provjeru autentičnosti uz APN, što znači da nitko ne može “na silu” ući u vaše poruke i pristupi podacima. Navodi se i da Sky Ecc ništa ne čuva u memoriji uređaja, kao i da sama aplikacija nema nikakvu vezu s pristupom memoriji.

Samouništavajuće poruke

Ukoliko želite da se neke poruke same od sebe obrišu nakon što ste ih poslali, i to je moguće. Važno je samo da postavite poslije koliko vremena će se one “samouništiti”.

Tajni režim rada

Sky Ecc aplikacija može ‘ugraditi’ u kalkulator na vašem telefonu. Kada uključite tajni režim rada, izgledat će kao i bilo koji drugi običan kalkulator. Da biste se vratili nazad u aplikaciju sa svim njenim funkcijama, potrebno je ukucati lozinku koju samo vi znate.

Lažna lozinka

Tvorci aplikacije su i na ovo mislili – funkcija “lažne lozinke” (“Duress Password”) omogućava vam da postavite šifru koju ćete iskoristiti onda kada vas neko prisili da otključate Sky Ecc. Kada se ova ukuca, briše se sama aplikacija, kao i svi podaci, a centralni sistem Sky Ecc dobiva obavijest da je vaš uređaj ugrožen.

Fotografije i glasovne poruke

Sve fotografije ili glasovne poruke koje se šalju putem aplikacije, šifrirane su 521-bitnim ECC-om, tako da su u velikoj mjeri zaštićene.

Što je 521-bitna ECC enkripcija?

“ECC” je akronim za “Eliptičnu zakrivljenu kriptografiju” (Elyptic Curve Cryptography). U pitanju je poseban način asimetrične enkripcije (šifriranja) poruka, tako da nitko do njih ne može doći u slučaju da presretne komunikaciju.

Način zaštite poruka koji koristi Sky Ecc je poseban po tome što su “ključevi” poruka kraći, odnosno imaju manje karaktera, a jednako su jaki kao i drugi načini enkripcije. Zahvaljujući tome, poruke se mogu poslati i primaju velikom brzinom, a teže ih je dešifrirati.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.