Uljepšajte svoju okućnicu neobičnom vrstom agruma

Ako želite da vaš vrt bude drugačiji od ostalih i privuče pažnju prolaznika onda posadite četrun. Četrun je vrsta agruma koja izgledom, bojom, krupnoćom plodova te intenzivnim mirisom cvjetova izaziva znatiželju slučajnih prolaznika. Ova dekorativna vrsta agruma uspijeva i na području Hercegovine.

Među agrumima na području Hercegovine najzastupljeniji su mandarina i limun, mada se uz okućnice i u ponekim vrtovima može primijetiti i naranča. Kumkvat uglavnom nalazimo ispred kuća, posađen u posude.

Ako želite imati vrt drugačiji od ostalih i kod susjeda izazvati laganu ljubomoru onda posadite četrun. Iako četrun spada u najstarije agrume koji se počeo uzgajati na europskom tlu, vrlo malo je zastupljen među agrumima.

U mnogim područjima se uzgaja kao dekorativna biljka koja svojim neobičnim plodovima mami poglede prolaznika.

Četrun je zimzelena biljka, nepravilne krošnje sa slabo izraženim deblom i kratkim bodljikavim granama. Naraste 3 m do 5 m, zavisno o sorti. Listovi su krupni, jajoliki, zaobljenog vrha s kratkom, slabo uočljivom peteljkom bez krilaca te sa sitno nazubljenim rubovima. Lice listova je tamno-zeleno a naličje svjetlije. Mladi vršni prirasti su ljubičaste boje, slični limunu.

Cvjetovi su dvospolni, jako mirisni i grupirani u grozdastu cvat koja ima 3 do 12 manjih cvjetova s bijelim laticama crveno obojenih rubova. Cvijet ima 30 do 50 prašnika kratkih niti i dugi mesnati tučak s plodnicom koja ima 10 do 12 pregrada.

Plod četruna

Plodovi su krupni, slični krupnom limunu, hrapave izbrazdane kore i sa ispupčenim vrhom.

Plod je neujednačene krupnoće 150 do 650 g, a poneki plodovi mogu biti i do 2500 g. Kora ploda je debela i bogata eteričnim uljima dosta intenzivna mirisa. Plod ima malo soka, kiseo je i neznatno gorak. Kora ploda se koristi ušećerena, a od cijelog se ploda pripravlja izvrsna marmelada. Rodi redovito, a dozrijeva u drugoj polovici prosinca i na početku siječnja.

Četrun je osjetljiv na niske temperature zbog čega ga, u našim uvjetima, treba saditi na toplim i zaštićenim položajima, u vrtovima pored kuća. Također ne podnosi ni izrazito visoke temperature. Tijekom ljeta treba mu osigurati zalijevanje.

Sortiment

Sorte su podijeljene na dvije grupe: sorte kiselog mesa koje imaju cvjetne pupove i mladice crveno-ljubičaste boje i kiselu pulpu. U ovoj grupi je najznačajnija sorta Diamante koja je ujedno i najvažnija talijanska sorta uz sortu Etrog. Ovoj grupi pripada i sorta Budina ruka, a nalik je ruci s dugim prstima koji su pri vrhu zavijeni. Ona ima vrlo malo mesa kiselog okusa i debeli bijeli dio ispod vanjske kore. Plodovi se, zbog zanimljivog oblika, koriste za dekoraciju.

Sorte slatkog mesa imaju cvjetne pupove bijele boje, a mladice su uobičajno zelene. U ovoj grupi ističe se sorta Korzikanski koja se, pored sorte Diamante, smatra najboljom za proizvodnju slastica. Istoj grupi pripada i sorta Salo koja se uzgaja na sjeveru Italije. Otpornija je na niske temperature jer se nakon dužeg vremena aklimatizirala.

Domaći pripada grupi sorti kiselog mesa. Plodovi su neujednačene krupnoće, a na istom stablu mogu biti različitog oblika. prosječne težine oko 900 g. Kora je hrapava, naborana, vrlo aromatična s debelim i slatkim mezokarpom. Pulpa je svijetle boje i kisela sa mnogo sjemenki.

Četrun se najčešće koristi za dobivanje eteričnih ulja, za pravljenje likera, a od kore se prave ušećereni listići slični arancinima.

Puno više informacija o ovoj, ali i ostalim vrstama agruma doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-700.

Akcija u svim Sjemenarninim agrocentrima