U Neumu znatno povećane novčane naknade rodiljama

Općina Neum donijela je dvije odluke o novčanim potporama rodiljama kojima će dodatno poboljšati i unaprijediti to vrlo važno pitanje i područje izravno vezano uz pronatalitetnu politiku.

Na posljednjoj sjednici krajem 2023. godine Općinsko vijeće Neum usvojilo je odluku o dodjeli jednokratne novčane naknade za opremanje novorođenog djeteta za 2024. godinu te odluku o novčanoj potpori u 2024. rodiljama koje nisu u radnom odnosu.

Riječ je o povećanju naknada i potpora u odnosu na dosadašnje iznose, piše Večernji list.

Za svako novorođeno dijete u 2024. godini novčana naknada isplaćivat će se tako da će do dvoje djece u obitelji iznositi 1000 KM, a za treće, četvrto i više djece 1500 KM. U 2022. i 2023. godini isplaćivala se tako da je naknada do troje djece iznosila 800 KM, a za četvrto i više djece 1200 KM.

Mjesečna novčana potpora rodiljama koje nisu u radnom odnosu u 2024. godini iznosit će 500 KM i isplaćivat će se šest mjeseci. U 2023. iznosila je 400 KM, znači povećana je za 100 KM, a u 2022. iznosila je 350 KM. U općinskom proračunu za 2024. godinu za jednokratne novčane naknade za novorođenu djecu planirano je 30 000 KM.

Suprug Josip i ja imamo dvoje djece, drugo dijete rodila sam 4. kolovoza 2023. godine. Za opremanje bebe dobila sam ukupno 1200 KM jednokratne naknade, 800 KM od Općine, 400 KM od Županije. Kao nezaposlena majka primat ću novčanu potporu godinu dana. Od toga pola godine ukupno 800 KM, 400 od Općine i 400 od Županije, a drugu polovinu godine samo od Županije 400 KM.

Tako je bilo dok nisu donesena povećanja i naknada i potpora od Općine. Zadovoljna sam, kući sam, a prosječna plaća je nešto veća od mojih trenutnih primanja. Iz razgovora s drugim majkama rodiljama vidi se da su i one zadovoljne. Moguće je da će ovo doprinijeti većem rađanju djece jer prije nije bilo ništa i dječji doplatak bio je manji, bio je 30 KM, a sad je 113 KM, rekla je za Večernji list BiH mlada majka Petra Kalauz Obad.

Upućena inicijativa za jednaka prava porodilja u svim županijama FBiH

Općina Neum isplaćuje jednokratnu novčanu naknadu za opremanje novorođenog djeteta od 2014. godine. Tada je iznosila 300 KM do troje djece i 400 KM za četvrto i više njih. Novčana potpora majkama rodiljama u Neumu koje nisu u radnom odnosu počele su se isplaćivati 2022. godine. Iznosila je 250 KM mjesečno i isplaćivana je šest mjeseci. Istodobno je isplaćivana i iz županijskog proračuna, za vrijeme od 12 mjeseci, u iznosu od 400 KM.

U cilju očuvanja jednog od temelja našeg društva – obitelji i zaštite dostojanstva žene i majke u brizi za dijete u jednom od najosjetljivijih razdoblja djetetova života, svaka je potpora dobrodošla. Jednoglasna potpora svih vijećnika Općinskog vijeća Neum ovakvim prijedlozima, u kojima se kontinuirano nastoji povećati iznos potpore, jasan je pokazatelj da je ovo smjer kojim treba ići.

U današnjem društvu, u kojem se od žene očekuje uspješno balansiranje između posla i brige za obitelj, često svjedočimo koliko sustav, nerijetko fokusiran isključivo na profit, zna biti okrutan i neosjetljiv na potrebe majke. Svjedočimo tomu svakodnevno, najčešće u privatnom sektoru, gdje se žene neizravno pita misle li imati djece, kada, kako misle raditi i slična pitanja, koja, htjeli mi to priznati ili ne, nitko ne postavlja muškarcima.

Nadamo se da, u potrazi za jeftinom radnom snagom, poslodavci neće zaboraviti koliko vrijedi, ne samo rad, nego i dostojanstvo čovjeka. Posao i dostojanstven život minimum su i obveza za zadržati ljude, posebice mlade obitelji, u našim lokalnim zajednicama, rekla je za Večernji list BiH Daniela Matić, predsjednica Općinskog vijeća Neum.

(www.jabuka.tv)

4 komentara

    • Pa evo ti moje misljenje : Svaka budala koja bez osiguravanja minimum dostojanstvenog zivota za svoje dijete ide praviti dijete samo da ga ima je totalni idiot. Naravno da ce ljude stimulirati pronatalitetna politika, pa sta bi vi ljudi, da se vrate vremena kad su zene radjale desetero djece samo da bi pola od njih umrlo prije adolescentne dobi?! Treba imati prvo osiguran normalan zivot za djecu, pa tek onda imati djecu. Sve drugo je neodgovorno i suludo ponasanje!

  • Pozitivne općine Hrvata u Hercegovini su Neum, Posušje, Čitluk i Široki Brijeg.

    Hrvati Stoca, Gruda i Čapljine su u prosjeku zadnjih godina na nuli, dok su Ljubuški i Tomislavgrad negativni.

    Prema uzorku dosadašnjih crkvenih podataka za 2023.godinu, Mostar bi trebao biti pozitivan.

  • Gospodine, blagoslovi brakove moji Hrvata. Neka dile novac kao potporu obiteljima, potpisujem. To je takoder i znak paznje i stava lokalne politike, sto jednom drustvu znaci obitelji. A i Bozija volja, mnozi te se.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.