Buntić: Tomislavgrad želi snažno ući u segment turizma

Od 21,7 milijuna maraka, koliko iznosi proračun Općine Tomislavgrad za 2024. godinu, oko 40 posto tog iznosa bit će usmjereno u kapitalne investicije, istaknuo je u razgovoru za Fenu općinski načelnik Ivan Buntić.

U Tomislavgradu se puno radilo i pune se planira raditi u 2024. godini. Prije par dana smo usvojili proračun za 2024. godinu, a drago mi je da 40 posto našeg proračuna ide na kapitalne investicije. U idućoj godini je to planirano u iznosu od skoro 8 milijuna maraka – kazao je Buntić.

On je podsjetio da općina Tomislavgrad ima 60 naselja i preko 500 kilometara cesta raznih kategorija, pa je u njihovo održavanje prošle godine uloženo više od tri milijuna.

Pri kraju je projekt pročistača otpadnih voda. To je jedna velika investicija i nadam se da ćemo do polovice iduće godine preuzeti pročistač te samostalno njime upravljati.

Širili smo vodovodne linije, nove distributivne vodove, tako da mogu reći da je naša općina, koja ima površinu od skoro tisuću metara četvornih i 60 naselja, pokrivena preko 90 posto vodovodnom mrežom što nije mala stvar – rekao je Buntić.

Jedna od značajnijih investicija u sljedećoj godini bit će uređenje središnjeg gradskog groblja i mrtvačnice, u što će biti utrošeno oko 2,5 milijuna maraka.

Načelnik je istaknuo i lidersku ulogu Tomislavgrada u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora.

Prva dva vjetroparka izgrađena u Bosni i Hercegovini smještena su na području tomislavgradske općine (Mesihovina i Jelovača), treći vjetropark Ivovik je u završnoj fazi izgradnje, a u planu su još dva velika projekta: vjetopark na lokaciji iznad Šujice te proširenje već postojećeg vjetroparka Jelovača.

Ono što naglašavam, da smo mi kao općina za obnovljive izvore energije, ali u skladu s pozitivnim zakonskim propisima i procedurama. Imamo toliko ogromnih brdskih površina koje možemo iskoristiti. Bog nam je dao sunce i vjetar, imamo polje koje koristimo i koje moramo još više koristiti za poljoprivredu, a imamo Buško jezero i Blidinjsko jezero – istaknuo je načelnik.

Poručio je kako država mora pratiti ulaganja u energetske objekte izgradnjom distribucijske mreže, kako bi se obnovljivi izvori energije mogli razvijati, proizvoditi i struja dalje distribuirati.

Također što Federacija mora poboljšati, a čime nismo zadovoljni, je cestovna infrastruktura na području naše općine. Mi smo, koliko to neki voljeli ili ne, spoj Bosne i Hercegovine i to se ne može zaobići. Mora se uložiti puno više u cestovnu infrastrukturu – dodao je Buntić.

Istaknuo je kako obnovljivi izvori energije, uz poljoprivredu i turizam trebaju biti okosnica razvoja općine Tomislavgrad.

Osnovali smo Turističku zajednicu jer želimo snažno ući u segment turizma. Nama se turizam događa bez da išta činimo. Ne smije nam se turizam samo „događati“, već ga moramo postaviti u sustav, moramo Tomislavgrad što više ponuditi ljudima, da znaju za njega i da tu dolaze ciljano.

Duvnjaka je tri ili četiri puta više vani nego ovdje i da samo oni dođu bilo bi nam dosta. Planiramo iskoristiti potencijale Buškog i Blidinjskog jezera, također povijesni dio u gradu od samostana, bazilike, austrougarskog dijela, prirodnih ljepota od Vrana, Vrlokuka, Liba, planine Midene, spilje Dahne, rijeke Šujice koja je jedna od najvijugavijih rijeka na svijetu, Stridona, ponora u Kovačima, Samograda.

Također, imamo raznih potencijala za razvoj planinarenja, enduro sportova, biciklizma, adrenalinskih sportova i slično. Unaprijed bih najavio kako se pripremamo i za 2025. godinu i 1100. obljetnicu hrvatskog kraljevstva i krunidbe kralja Tomislava – kazao je na kraju razgovora načelnik Tomislavgrada Ivan Buntić.

(Fena)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.