Srbi u Derventi obilježavaju “Dan oslobođenja” od Hrvata koje su protjerali 1992. godine

U Derventi je u subotu proslavljen tzv. Dan oslobođenja nakon kojeg su ukinuti logori i prestalo je odvođenje, mučenje i protjerivanje srpskog naroda.

Predsjednik Skupštine općinske braniteljske organizacije Čedo Vujičić rekao je da je u jednom dijelu općine život stao 1992. godine, od ranog proljeća do 4. srpnja, piše RTRS. To područje bilo je okupirano, bili su aktualni logori, zarobljavanja, mučenja, protjerivanja i druge vrste torture, naveo je Vujičić.

Tužno je gledati zamjenu teza i ostati ravnodušan na subotnje obilježavanje i to samo nekoliko dana nakon 28. obljetnice miniranja franjevačkog samostana i crkve na Plehanu.

Na području Dervente danas živi 22.349 Srba tj. 81,6 % ukupnog stanovništva. Hrvata je 2.573 (9,4 %), a Bošnjaka 1.895 (6,9 %). Gledajući prijeratnu statistiku vidjet ćemo da je Hrvata u Derventi manje za oko 19 tisuća, a broj srpskoga stanovništva ostao je isti.

Postavlja se pitanje tko je koga protjerivao s vjekovnih ognjišta, tko je palio čije vjerske objekte i tko i dan danas onemogućava povratak na rodnu grudu. Stoga je krajnje bezobrazno i uvredljivo obilježavati dan oslobođenja od onoga koji te nije ni zarobio, bezobrazno je i obilježavati raspuštanje logora koji nisu bili ni formirani.

I da su Hrvati 1992. godine bili toliko nadmoćni,  zar bi se danas sveli na razinu statističke pogreške?

Svijetli je primjer župa svetoga Marka na Plehanu gdje je prije rata živjelo 8120 Hrvata katolika, a danas ih tu živi tek devedesetak – uglavnom starijih i nemoćnih. Gvardijan fra Anto Tomas na obilježavanju godišnjice miniranja crkve i samostan na Plehanu kazao je kako na slavljenoj misi žele na poseban način moliti za ljude koje u sebi nose zlo i to pokazuju ubijanjem čovjeka, prirode, crkava…, i ne žele se obratiti, da ih Božja ljubav dotakne te se obrate i prestanu rušiti sve ono što je dobrotom i mirom sagrađeno.

No Hrvati će i dalje početkom srpnja potiho obilježavati godišnjicu rušenja i protjerivanja, potiho moliti za svoje progonitelje dok će Srbi različitim manifestacijama obilježavati Dan oslobođenja – možda od samih sebe. 

(www.jabuka.tv  | Foto: SRNA )

12 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.