Radnik iz Bangladeša u BiH: Ovdje je dobro, dobre su plaće

Više od 300 radnika iz Bangladeša, trenutno živi i radi u Bosni i Hercegovini.

Angažirani su uglavnom u građevinskim tvrtkama, a njihovi poslodavci ističu zadovoljstvo njihovim zalaganjem i prilagođavanjem životu u BiH. Procjenjuje se da će u ovoj godini, još nekoliko stotina radnika iz Bangladeša doći raditi u bh. tvrtkama.

Muhamed Patoari je prije dvije i pol godine došao iz Bangladeša i prvi posao dobio u jednoj tvrtki iz Kalesije. Već 13 mjeseci je radnik građevinske tvrtke iz Čelića, zajedno s još 15 svojih zemljaka. Njegove kolege, lokalni radnici ove tvrtke, hvale ga kao vrijednog radnika i ističu da brzo uči jezik.

U Bangladešu je puno ljudi, 180 milijuna. Ovdje je dobro, dobre plaće, dobra tvrtka, sve je dobro ovdje. Najbolje, sve je najbolje, radnici, šef, sve, ispričao je Muhamed Patoari za BHRT.

Muhamedov zemljak, Husein Šabur, ističe svoje zadovoljstvo uvjetima rada i plaćom koja je trenutno oko 1.200 KM. Za isti posao u Bangladešu bio bi plaćen tri puta manje. Radnicima iz Bangladeša besplatno su osigurani stan i hrana, a imaju isti radni status kao i domaći radnici. Lokalni radnici ove tvrtke, koji su većinom mještani Koraja i Čelića, svjesni su nove realnosti da će narednih godina, zbog masovnog odlaska naših radnika prema zemljema zapadne Europe, sve više radnika iz dalekog istoka biti u domaćim tvrtkama.

Dok sam bio mlađi išao sam po svijetu, hodao, radio. Meni je normalno da dođe stranac kod nas raditi, jer i ja sam bio stranac, npr. u Njemačkoj ili Austriji. Ali, većinom uklapaju se dobro, rade dobro, kaže za BHRT radnik građevinske tvrtke iz Čelića Izet Horozović.

Iskustva poslodavaca sa stranim radnicima su različita, u ovisnosti iz koje zemlje radnici dolaze, ali generalno su iskustva s radnicima iz Bangladeša pozitivna.

Ovo su najskuplji i najjeftiniji gradovi za život na Balkanu

Mi bismo čak i preporučili radnike koji dolaze prvenstveno iz Bangladeša jer su jako odgovorni, jako su snalažljivi. Brzo uče naš jezik, naše običaje i brzo se prilagođavaju da rade zajednosa našim zaposlenicima, rekao je pravnik u građevinskoj tvrtki iz Čelića Jasmin Čeliković.

Građevinske kompanije s područja sjeveroistočne Bosne imaju sve više ugovorenih poslova, ali i sve izraženiji problem s radnom snagom koju ne mogu naći na lokalnim burzama rada. Prema procjenama, tijekom ove godine još nekoliko stotina radnika iz Bangaldeša doći će u Bosnu i Hercegovinu.

(www.jabuka.tv)

18 komentara

  • Kako su stranci zadovoljni s životom ovde i platom a naši domaći crkoše kukajući da nemaju za kruva. Šta je sad istinito ?

    • Pajdo mućni prvo malo varićakom prije nego zineš. Ovi stranac živi i radi već dvi ipo godine a neživi od zraka i neživi pod golim nebom. Znači čovik mora platiti neki smještaj i hranu itd. Tojest sve ko i ti pa opet zadovoljan. Vjerovatno će i obitelj dovest vamo ako ga puste jer mu je ovde dobro. Mislim da dvi ipo godine boravka negdje dopuštaju objektivnu ocjenu stanja. On bi trebo biti primjer mnogim domaćim ljudima da preispitaju svoj život i svoje potrebe.

      • Kao prvo ti ljudi iz Bangladeša su došli iz vrlo vrlo skromnih uvjeta , prema tome ne treba im puno da budu zadovoljni. Kao drugo posjeti jednoga od njih pa vidi kakav ima smještaj i što i kako jede, pa mu se pridruži. Kao treće ja nisam za tebe pajdo. Ovo je javno glasilo pa bih te zamolio da budeš pristojan. Ako to nisi u stanju nemoj više komenttirati. Hvala.

  • Meni je u Sirokom super, i jos nas dolazi raditi, jer kako cujemo, lokalno stanovnistvo zeli samo u drzavne i zupanijske ustanove

  • Ne brinite, ima nas, radit cemo, i doseliti insallah, i promijeniti vam sliku drustva kroz narednih 10 do 20 godina

  • Ja ih poznajem imaju kolektivan smjestaj bez porodica nemaju troskova I jedu za dorucak pastetu i cetvrt hljeba a kad treba da podignu kanty ljepila nemogu mi dvojica

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.