Radit će se hodočasničko-turistička staza od Dubrovnika do Međugorja

Dubrovnik i općina Dubrovačko primorje te Ravno, Čapljina i Čitluk pokrenuli su prekogranični projekt Camino Dubrovnik.

Riječ je o pješačkoj ruti između Dubrovnika i Međugorja dugoj 147 kilometara.

Sporazum je potpisan u Gradskoj vijećnici Dubrovnika gdje je prezentirana hodočasničko turistička staza. Radi se po uzoru na svjetski poznatu hodočasničku rutu Camino, koja iz raznih točaka u Francuskoj, Portugalu ili Španjolskoj vodi do španjolskog Santiago de Campostela i tamošnje katedrale sv. Jakova.

Camino Dubrovnik vodio bi od starog samostana sv. Jakova u tom gradu do župne crkve sv. Jakova u Međugorju. Namijenjena je kako hodočasnicima tako i turistima, s obzirom da otvara dosad turistički nezahvaćena, a vrlo atraktivna područja.

Koordinator projekta Goran Cvjetinović je kazao kako je ideja da se staza odmakne što dalje od urbanog i asfalta, a koristi stare povijesne puteve. Ruta se sastoji od šest etapa.

Cilj je da što više starih stvari predstavimo. Izradit ćemo i aplikaciju koja će sadržavati i povijesne priče i legende koje prikupljamo u selima kroz koja ruta prolazi, naglašava Cvjetinović.

Ruta uključuje vidikovce, maslinike, stara sela, povijesne objekte poput ilirskih gomila, nekropola stećaka, Hutovske tvrđave ili Hadžibegova grada.

Gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković smatra kako će budućnost pokazati o kakvom se sjajnom projektu radi jer će potaknuti dodatni razvoj.

Foto: Fena

Do tih razina da ni sami stanovnici tih područja nisu svjesni koji pozitivan impakt će ovo sve skupa imat na njih, uvjeren je Franković.

Kazao je kako već ima niz poziva da se po ugledu na originalni Camino otvori više pravaca i uključi više općina, što nije isključeno u nastavku projekta. Za to se zalažu i u turizmu.

Andrija Krešić iz Turističke zajednice HNŽ-a smatra kako ima i potrebe i razloga za proširenje rute.

Ovdje je obuhvaćeno puno tih znamenitosti, puno sakralnih spomenika. Ali isto tako je puno ostalo izvan, a vrlo je blizu trase staze. Tako da bi i to nadam se vremenom trebalo uključiti, istaknuo je Krešić.

Smatra kako će projekt pomoći obnovi polunapuštenih ruralnih krajeva oko Popova polja ili u neumskom zaleđu. Uređenje staze trebalo bi se odraditi tijekom jeseni. Treba se postaviti odgovarajuća signalizacija, klupe, osigurati voda te svakih 10 kilometara i solarne stanice za punjenje mobitela.

U projekt su uključeni planinari te gorske službe spašavanja s obje strane granice, koji će biti zaduženi za održavanje i sigurnost. U pojedinim točkama rute, poput Hutova u neumskom zaleđu, valja osigurati i prenoćiste. Za potpuno opremanje staze te službe GSS-a s obje strane granice planira se ulaganje do 2 milijuna eura iz europskih fondova za prekograničnu suradnju.

Staza će biti otvorena u svibnju iduće godine, a prvi pješak na dubrovačko-hercegovačkom Caminu bit će, kako je najavio, gradonačelnik Dubrovnika.

(Fena)

3 komentara

  • Genijalno. Samo mi ona gps mapa rute nije baš dobro sročena, pogledajte dio ispod Čapljine, ide točno kroz močvaru i današnje područje akumulacije Svitavskog jezera, tako da ne može ruta ići preko jezera i vode, tu su malo mašili, no ispravit će to

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.