Ponovno poskupljuju privatni vrtići u Mostaru

Dok se čeka odluka Grada Mostara o sufinanciranju boravka djece u privatnim vrtićima, dio njih donio je odluku o povećanju cijena smještaja djece.

Ivana Brkljača iz Udruge predškolskih ustanova HNŽ-a Feni je potvrdila tu informaciju, kazavši da su “odluku donijeli teška srca“.

Najavili smo poskupljenja roditeljima, u tom smo procesu. Teško nam je radi roditelja, ali nažalost moramo biti realni. S ovim cijenama se ne može poslovati, nismo imali drugo rješenje. Što će se dogoditi, hoćemo li smanjiti svoje kapacitete, ostati na istome ili zatvoriti vrtić, ne znam, kazala je.

Dodala je da su podigli cijene za određeni postotak, istaknuvši da su i drugi vrtići na tom putu. Ukoliko se ništa ne promijeni na razini grada ili županije, Brkljača navodi da će cijene do jeseni rasti sve do ekonomske cijene.

Naš završni račun je u minusu, ne možemo maknuti s mjesta. Koliko znam, i drugi vrtići su na tom putu, a je li još netko osim nas najavio poskupljenje roditeljima, to ne znam. Preuzeli smo taj rizik teška srca, na teret roditelja, jer ne vidimo drugo rješenje – kazala je Brkljača.

Sufinanciranje privatnih vrtića

Gradsko vijeće Mostara prošloga tjedna usvojilo je gradski proračun u kojem je za subvenciju privatnih vrtića planiran ukupan iznos od 475.000 maraka. Međutim, Brkljača podsjeća da je prema zadnjem popisu od 16. siječnja u privatnim vrtićima 1.427 djece, pa spomenuti iznos nije dovoljan za pokrivanje svih troškova.

Odluka o kriterijima raspodjele tih sredstava trebala bi biti usvojena u veljači, a načelnik Odjela društvenih djelatnosti Grada Mostara Božo Ćorić podsjeća da je ekonomska cijena smještaja djece 410 maraka. Od tog iznosa privatni vrtići bi roditeljima naplaćivali do 200 maraka po djetetu, dok bi Grad Mostar sufinancirao preostalih 210 maraka.

Da bi vrtići dobili ta sredstva, moraju ispuniti određene uvjete propisane zakonom. Cilj nam je sufinancirati djecu, odnosno smještaj po istim ekonomskim i smještajnim uvjetima i u gradskim i u privatnim vrtićima – rekao je Ćorić.

Mostar: Privatni vrtići skoro dvostruko skuplji od javnih

Kako je pojasnio, osnovni uvjeti su da se skupine u vrtiću formiraju sukladno pedagoškim standardima te da ima dovoljan broj odgajatelja prema broju djece.

Na primjer, maksimalno u skupini može biti 26 djece, a na takvu skupinu potrebna su dva odgajatelja. Odgajatelji trebaju biti u radnom odnosu, na 40 sati tjedno.

Kada je u pitanju smještaj, propisano je koliko površine treba imati prostor po djetetu. Također, potrebno je osigurati opremu za djecu, materijal za rad, igračke koje su prilagođene potrebama djece predškolskog uzrasta itd.

Tko ispuni sve uvjete, mi ćemo tom vrtiću uplatiti 210 maraka po djetetu. Ova odluka bi vrijedila za tekuću školsku godinu, do kraja kolovoza, a svake ćemo školske godine praviti novu odluku jer su cijene iskazane u apsolutnim iznosima. Ako se odluka pokaže dobrom, u srpnju ćemo donijeti novu odluku za iduću školsku godinu i eventualno je poboljšati ako bude potrebno – naglasio je Ćorić.

Vrtići bi, prema tome, na kraju mjeseca podnijeli zahtjev, dostavili popis djece te ime roditelja ili staratelja s brojem telefona za svako dijete, a kako bi provjerili je li dijete boravilo u vrtiću i koliku je cijenu roditelj platio.

Kada je u pitanju primjena, Ćorić je kazao da bi se odluka mogla početi primijenjivati od 1. travnja, ako se usvoji koncem veljače, jer bi u ožujku trebao biti raspisan javni natječaj za dobivanje tih sredstava.

(Fena | Foto: Freepik)

14 komentara

  • Sufinancirati,ili će roditelji morate napustiti državu.Dvoje djece više od 500km i pampers koji nose sa sobom,roditelji u kreditu ,gorivo hrana i malo robe,ostaje velika 0.Sa dvije prosječne plaće nemoguće preživjeti,jeli tako političari,spustite se na zemlju,ili narod ode na tuđu zemlju..

  • Evo i sto poskupljuje vrtic al da djeca dobiju ista od toga kad vidim djeca poslije spavanja dobiju malo smokija kao uzina. Kakvu im hranu daju ili im mazu najeftinije pastete. Ako dizu cijene neka daju kvalitetu djeci.

  • Sta se bunite..to je ta pronatalitetna politika…i onda panika nece zene da radjaju..pa kako kad ih i 2 radi u obitelji to je prosjecno 2000km…jos ako su podstanari aj ti zivi i podizi 3 djece…sve ce nas iseliti

  • Majkemi se ne isplati radit dok plati vrtić naspw gorivo plati parking nek ništa ne jede jer neće istat djeci za kruha pa vi skontajte trebaju li se djeca rabat i osta će ta djeca zivit

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.