Početak školske godine ujedno je novi udar na kućni proračun

Roditeljima je početak školske godine poprilično stresan jer je to ujedno i novi udar na kućni proračun. Cijene se povećavaju, a plaće ostaju iste, pa su primorani i dizati kredite.

Svakog kolovoza ista priča. Roditelje koji spremaju djecu za školu počne “boljeti glava” pri pomisli na obveze, pripreme, troškove. Svakom je školarcu povratak u školske klupe zabavan, piše Večernji list BiH.

Ponovno se okuplja cijela razredna ekipa, prepričavaju se ljetne zgode, no roditeljima je početak školske godine poprilično stresan jer je to ujedno i novi udar na kućni proračun. Cijene se povećavaju, a plaće ostaju iste, pa su roditelji primorani i dizati kredite kako bi svoje dijete spremno otpratili u novu školsku godinu.

Školski pribor

Do polaska u školu ostalo je manje od mjesec dana, a kako bi roditelji svom školarcu kupili knjige, školski pribor te nužnu odjeću i obuću, potrebna je najmanje minimalna plaća, za dvoje djece i cijela prosječna plaća. A novca svakog mjeseca nedostaje i za osnovne troškove. Samo za skromno opremanje djeteta za neki od razreda osnovne škole roditelji moraju izdvojiti oko 500 KM. Komplet udžbenika za pojedine razrede stoji i više od 200 KM.

Dodaju li se tomu školski pribor, ruksak, nova odjeća i obuća, dolazimo do iznosa koji je gotovo jednak prosječnoj plaći. No, za neke roditelje sreća je što će ove godine biti rasterećeni barem troškova kupnje udžbenika. Iz pojedinih knjižara potvrđuju kako su školski pribor i oprema skuplji i do 40 posto, što će svakako biti veliki udar na kućne proračune. Pozitivna praksa lokalnih zajednica, ali i pojedinih županija – posljednjih godina besplatni su udžbenici, što umnogome olakšava roditeljima.

Međutim, ima i onih koji udžbenike moraju kupiti. Mnogi među njima uštede tako što nabavljaju rabljene udžbenike, koji su upola jeftiniji od onih u knjižarama. Oni, bar kad je riječ o udžbenicima, nemaju veliki izdatak prilikom spremanja djece u školu jer prodaju udžbenike svojih školaraca, a po približnim cijenama kupe također rabljene.

A kad se zbroji iznos potreban za udžbenike za one koji ih kupuju te cijena školskog pribora, opreme za tjelesni odgoj i nekoliko neizbježnih novih odjevnih predmeta, trošak po djetetu u prosjeku ide i iznad 800 KM. Naravno, građani koji bolje zarađuju na svoju djecu će, sasvim sigurno, potrošiti i više, dok će mnogi očevi i majke mališane u školu opremiti dosta skromnije.

Ono što je nužno svakako će im kupiti, a u prvom redu riječ je o školskom priboru. Međutim, tamo gdje su proračuni skromniji, a u kući više djece, ona mlađa će naslijediti odjeću starijih, što znači da će ostati uskraćeni za nove jakne, tenisice, cipele i slično. S druge strane, za građane koji se odluče svojim školarcima kupiti nešto nove odjeće, i to ne preskupe, naravno, ova stavka nimalo neće biti zanemariva.

Tako se komplet koji čine trenirka, tenisice i ruksak kreće oko 150 KM, i to na sniženju, nova jakna otprilike stoji 100 KM, kolika je i cijena cipela za predstojeću jesen i zimu. Uz jedne hlače, džemper i koju majicu, samo trošak odjeće iznosi gotovo 300 KM. Kad je riječ o školskoj opremi, torba prosječne kvalitete, pernica te bilježnice i ostali nužan pribor za jednog učenika koštaju oko 150 KM.

Više cijene

U trgovinama kažu kako roditelji već dolaze s djecom i biraju nužne odjevne komade.

Uglavnom kupuju tenisice, trenirke, dukserice i po nekoliko majica. Mnogi kupe pola od toga, a ostalo ostave za sljedeći mjesec u vrijeme plaća. Malo tko može odjednom dati 200 – 300 KM, kaže trgovkinja. –

Kako bismo si ipak olakšali troškove za polazak u školu, već smo se počeli pripremati za novu školsku godinu jer za polazak u školu potrebno je mnogo toga osim udžbenika. Na sniženjima smo već kupili školsku torbu za dječaka i još ponešto od opreme. Tako radimo svake godine jer bude lakše ako rasporedimo troškove na nekoliko mjeseci, kaže  majka jednog osnovca.

Izvršna direktorica Udruge građana “ToPeeR” Doboj Snežana Šešlija istaknula je da su se prije nekoliko godina za 700 KM u školu mogla opremiti dva učenika, a danas je samo za jednog potrebno mnogo više od minimalne plaće.

Samo je školski pribor poskupio gotovo 50% u odnosu na prošli rujan. Skočile su i cijene odjeće i obuće te sumnjam da manje od 1000 KM može pokriti troškove opremanja djeteta za školu, kazala je Šešlija, piše Glas Srpske. Dodala je da je potrebno uzeti u obzir i troškove za užinu, za koju je prije samo nekoliko godina marka bila dovoljna, a sada se za taj iznos može kupiti samo kifla.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)

24 komentara

  • Kad bi ovi što plivaju u novcu ipak malo skromnije djecu oblačili i naučili ih da se ne rugaju i ne izoliraju one skromnijih primanja, mnogim roditeljima i djeci bilo bi lakše. Koliko god ih učiš da nije važno što oblačiš i kupuješ, tako sva ta priča padne u vodu kad počnu podjele u školi po kupovnoj moći.

    • Mislim da ste više vi kao roditelj opsjednuti time, nego vaše dijete! Ako se vaše dijete osjeća manje vrijedno zato što nema sve što ima, tamo neko “dobrostojeće” dijete, onda se zapitajte je li sve u redu sa vašim djetetom. Ili možda sa vašim načinom odgoja! Jer, čitav život će se suočavati sa takvim stvarima, i ako bude nezadovoljno jer nema sve što i druga djeca,…..loše će proći.
      U pravu ste za to da treba upozoriti na loš odgoj djece koja se rugaju i izoliraju drugu djecu, ali….bolje vam je da vam se dijete i ne druži sa takvim snobovima!

      • Istog sam mišljenja, i u teoriji je to lako pričati. Međutim, kad dijete dođe kući i kaže da mu se npr netko rugao zbog jeftinih tenisica, i da ga uz to nitko nije odbranio, već svi podilaze tom “rugaču”, sve te teorije padaju u vodu. Uniforme su zakon.

        • A vjerujte mi, prošla sam kroz sve to, zato vam i dajem savjet: ohrabrujte svoje dijete, priuštite mu s vremena na vrijeme nešto što želi, što imaju i druga djeca, ali objasnite mu da ne mora imati sve i ne treba imati sve što drugi imaju, a da ipak može i treba biti sretno i fokusirati se na druge stvari u životu”.
          I još nešto, nemojte se libiti reći to učitelju/ici, jer u novije vrijeme se puno više pažnje posvećuje tim stvarima, nego prije. Koliko god im je mrsko baviti se time, sada “moraju”, jer ima netko tko ih “pritišće” sa vrha zbog toga! Budite uporni i ne obeshrabrujte se, sve će to proći i svi nasilnici, ove ili one vrste će “doći na svoje mjesto”! Sretno!

    • Muž i ja imamo pristojna mjesečna primanja. Niti kupujem djeci niti sebi sve što bi mogla. I nismo opterećeni s time. Nitko se ne ruga.
      Materijalizam je previše uzeo maha. Ovisi o vama kao roditelju i kao osobi kamo gledate na svijet….

  • Zato pod hitno uniforme, pa će biti svi isti kao nekad a i sad u nekim evropskim zemljam pa neka se ti koji mogu šepure kod kuće , kad ih roditelji nisu naučili pristojnosti da se nemožemo svi jednako imati i da ti najfinija košulja ne pomaže ako se neznaš uljudno ponašati

  • Sta je ono,stvarno je teška torba..što bi jednostavno ,kada može komplicirano..obrni,okreni,uvijek je bilo 2+2=4..a sada ova,ona knjiga ,ova ,ona vježbanka, a u djece sve manje znanje
    Imaš osjećaj da je uređivao netko tko je bio podoban
    .

  • manje kave ,cigara ,piva,………pa će biti za potrebe djeci,a roditelji pametniji i svi sretni i zadovoljni,ili nastavite kukati!?

    • Evo jos jednog pametovanja u vezi cigara, kave…nek’ pusi ko ce pusit, nek pije ko pije..dosta vas više ovi ” sto ne trose nista” samo pametuju. Pitanje za vas koji ne pušite, ne pijete itd..”gdje ste milijarderi nisam vas prepoznao?!”

      • Nije poenta u tome! Puši ti i pij koliko te volja, ali onda nemaš pravo kukati o tome kako ne možeš opremiti djecu u školu!
        Ne pušim i ne pijem, ali hvala Bogu i ne oprema mi djecu u školu ni centar za socijalni rad, ni babe ni dede, strine, stričevi i ostali.
        I moram priznati, teško ih je opremiti i ovako, a kamoli kad bih još i cigare kupovala svaki dan.
        I šta ti znači ovo “ovi što ne troše ništa”? Ako ljudi ne bacaju novac na otrov i smeće, kojim truju i sebe i sve oko sebe, ne znači da ne troše ništa.

        • Ja nisam čovjek koji kukam, da se razumijemo, ne trošim na to koliko nisam u mogucnosti, imam 2 djece u srednjoj školi, i niko im se ne ruga što nemaju npr.original majicu ili farmerice. To je kako odgojiš dijete, da ne trebaju gledat’ tj.slušat šta im se kaže ,već ko kaže. To znači şto ne trose nista, ne konzumiraju cigarete alkohol itd..a svejedno kukaju. To je to od mene ,pozdrav!!

  • Ja ne znam kako cu namiriti svoju djecu za skolu..A siguran sam da ima jos takvih roditelja, samo djeca od lokalnih gazda i serifa dobro zive i imaju sve namireno, onda nabijaju komplekse manje vrijednosti nasoj djeci, djeci obicnih ljudi…Fuj, lazni katolici i Hrvati, ujedno i licemjeri, stidite se

    • Ajde cime im mogu lopovi nabit komplekse.Nikada mi nisu uzor bile noktare i ufurane seljanke koje su udajom za lupeza ko neki status stekle.Uzor mi je inelektualka koja cita knjige ili napise nesto ili da neki doprinos znanosti.Na pitanje gdje vi pijete kavu ( baba umisljena pita) odgovorim na balkonu ko i dosad…a imam za kave gdje hocu iako nismo nista zamracili.Jadovi se pušu jer svi smo smrtni na ovom svijetu , pa sta obuli i obukli i gdje god kavu pili.

      • 15:10,
        Sve lijepo napisano i točno. Te noktare hoće kavu u sad “prestižnom” kafiću svaki dan ispijati, to nije to, a ni ručka neće da skuvaju. Lijepo je negdje na odmoru, putovanju odmoriti, popiti kavu a i ovo vodanje male djece u kafane,tržne centre a pogotovo sve one što moraju posle mise u kavanu i baviti se virtalnim životom na društvenim mrežama. To mi više liči na pijanca koji kud god krene završi u gostioni. Umjesto da skuha ručak, popije kavu doma sa obitelji, ispeče kolač… I svojim ponašanjem bude primjer svojoj djeci i svim onim koji se dosađuju po kavanama,i na ponos roditeljima. Ali ima prekrasnih mladih žena koje su za primjer svima.

  • Pođimo od vrha a na vrhu nisu samo roditelji nego i ucitelji.
    Biranje uciteljica ???
    Od kada se to biraju uciteljice?
    Roditelji formiraju razred i javno pricaju o tome.
    Takvi maloumni i novopeceni tajkuni prave tj.stvaraju komplekse djeci.

    • Tako otac zaposlen u vatrogasnom ,zaposli i sina u vatrogasno,a dica od nas branitelja trbuhom za kruhom ,tako se skoluju od malih nogu

      • Nemojte mame da vam uzor budu tajkunska djeca, nego fino odgojena djeca koji uče, slušaju roditelje i učitelje i starije.
        A što se tiče robe, kako kažu markirane, ovdje nema markirane robe nego samo skupe i precijenjene robe iz Turske, Kine, Bangladeša… mrvicu bolje ali ne toliko da se bilo tko i roditelj i djete osjeća manje vrijedni. Naprotiv od toga i takvih nemaš šta nauliti ili diviti se ničemu.
        Nego kupiti što je potrebno djeci i nek je čisto i uredno i to je to. Ne treba se diviti ni kopirati nikoga i djeca bi to naučila i ne bi se osjećala manje vrijedna.
        Nek se osjećaju manje vrijedni oni koji svojim ponašanjem i ruganjem omalovažavaju ljude i djecu, sa novcima tko zna kako stečenim.

  • Treba učenicima osigurati besplatni prevoz i doručak.
    A djeci u vrtićima sufinanciranje plaćanja vrtića i dječiji nadopladak svakom djetetu, ako se želi pomoći roditeljima i cijeloj zajednici i ako ne želimo da nam mlade obitelji odlaze u inozemstvo gdje sve to imaju.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.