Plenković iz Pariza osudio napad Hamasa na Izrael

Hrvatski premijer Andrej Plenković i predsjednik Francuske Emmanuel Macron složili su se u ponedjeljak u Parizu kako se zalažu za smirivanje krize na Bliskom istoku i zaštitu civila, uz jasnu osudu Hamasovog napada na Izrael.

Plenković se u francuskoj prijestolnici sastao s Macronom prije nego će sudjelovati na sastancima u sjedištu Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) čija Hrvatska nastoji postati članicom.

Uz jasnu osudu terorističkog napada Hamasa na Izrael, zalažemo se za smirivanje krize na Bliskom istoku i za zaštitu civila, napisao je Plenković na X-u nakon sastanka u Elizejskoj palači.

Opća skupština UN-a usvojila je u petak rezoluciju kojom se poziva na “trenutačno, trajno i održivo humanitarno primirje” u Gazi, ali u dokumentu se imenom ne spominje Hamas pa je protiv rezolucije glasalo 14 zemalja, među njima i Hrvatska.

Francuska je podržala rezoluciju.

Izrael je pojačao blokadu i bombardiranje Gaze nakon ubilačkog napada 7. listopada u kojem je Hamas u jednom danu pobio oko 1400 ljudi, a oteo 239. Hamasovo ministarstvo zdravstva objavilo je da je do sada u zračnim udarima poginulo preko 8000 Palestinaca.

Plenković je u objavi dodao da se razgovaralo i o „sprečavanju ilegalnih migracija i potrebi rješavanja problema na izvoru”, te da su “prepoznati napori koje Hrvatska ulaže u zaštiti vanjskih granica EU-a”.

Plenković i Macron razgovarali su i o bilateralnim i europskim temama, a „uspješan proces nabave Rafalea jača partnerstvo Hrvatske i Francuske koje želimo staviti i u funkciju razvoja gospodarskih odnosa”.

Hrvatska je od Francuske kupila dvanaest višenamjenskih borbenih aviona Rafale od kojih će prvih šest doći u Hrvatsku početkom drugog kvartala 2024., a ostali prema ugovorima.

Krize u susjedstvu EU-a zahtijevaju snažnu suradnju članica i odvažna rješenja, naglasio je hrvatski premijer.

On se potom sastao u sjedištu OECD-a s glavnim tajnikom te organizacije Mathiasom Cormannom, a potom će sudjelovati na Vijeću OECD-a.

Uoči sastanaka, Plenković i Cormann potpisali su pismo o prihvaćanju članstva RH u Radnoj skupini OECD-a protiv podmićivanja u međunarodnim poslovnim transakcijama.

Tim se dokumentom Hrvatska obvezuje da će pristupiti Konvenciji za borbu protiv podmićivanja stranih javnih dužnosnika u međunarodnom poslovanju što prije, što je još jedan važan korak na putu prema članstvu u OECD-u.

Hina podsjeća da je Hrvatska 2017. podnijela zahtjev za članstvo u OECD-u, organizaciji koja okuplja 38 zemalja, a službeno je započela pristupni proces u srpnju 2022. godine.

Uz Hrvatsku, ostale zemlje kandidati za članstvo u OECD-u su Argentina, Brazil, Bugarska, Rumunjska i Peru.

Posljednja zemlja koja je pristupila OECD-u bila je Kostarika 2021.

Plenković je Cormmanu uručio i pismo o doprinosu Programu OECD-a za Ukrajinu u iznosu od 250.000 eura.

(Hina)

13 komentara

  • Dvije globalističke lutke na koncu kao i svi ostali ” državnici” nepostojećih država. Provoditelji tuđih naloga na štetu vlastitih naroda. Slavonija je konačno ustala. Dosta je bilo i previše.

  • Drugu Plenkiju treba pod hitno novi krojač koji će mu sašiti nova odijela barem za dva broja veća ili iskupiti novce jer očito ne namjerava bačeti vreće koje je iskupio u aferama Agrokora i sl.

    • Da, Hamas – Teheran – Terorizam s jedne strane. S druge su SAD – EU – Izrael. Koja je razlia, sve su to slična govna. I onda se u taj čvor petnja nebitni lik Plenković, da bi narod pomislio kako je on važna faca na europskoj i svjetskoj pozornici. On je ustvari mali, nebitni jadničak. Sitni lopov i pilićar.

    • Mason, izdajica, lažljivac, kriminalac, udbaš, orjunaš, anemičar, dezerter i smrad svake vrste, koji ne voli Hrvate ni Hrvatsku. Bio i ostao jugoslavenčina, ebo ga Yito njegov!

  • Seronja, mogao su spomenuti više od 9000 Palestinaca koje je ubio Izrael, od čeka oko 3500 djece. Seronja, njih ti nije žao? Pa, koja si ti vrsta?

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.