Planirano povećanje cijena struje za domaćinstva u FBiH

Nakon što je u 2023. godini ostvaren rekordan gubitak od čak 140 milijuna KM, Elektroprivreda BiH planira u naredne tri godine poslovati pozitivno i ujedno investirati veliki novac u nove energetske objekte, ali to podrazumijeva i rast cijena električne energije.

Između ostalog, u EPBiH planiraju rast cijena struje i za domaćinstva u Federaciji BiH.

Ovo se vidi iz dokumenta Plan poslovanja JP Elektroprivreda BiH za razdoblje 2024. – 2026. koji će biti razmatran na Skupštini dioničara, a u koji je BiznisInfo.ba imao uvid.

Planom je predviđeno ostvarenje dobiti u planskim godinama (2024-2026), a na bazi planskih projekcija i pretpostavki. Pored toga, planirano je i značajno zaduživanje kod međunarodnih i domaćih financijskih institucija, kako bi se zatvorila financijska konstrukcija za ulaganja u planskom razdoblju, koja dosežu iznos od preko 1,7 milijardi KM, s tim da se pojedini projekti protežu i na godine nakon toga.

Izvjesno je da će većina potrebnih financijskih sredstava, posebno za projekte u vezi proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, morati biti osigurana iz eksternih izvora, što će dovesti do znatno veće razine zaduženosti Društva u odnosu na trenutnu. S obzirom na godinama prisutnu nisku stopu rentabilnosti, te značajne odljeve u vezi ZD rudnika, Društvo nema dovoljna akumulirana novčana sredstva da može ulaganja financirati pretežno iz vlastitih izvora, navodi se.

Planom je predviđen početak izgradnje više novih energetskih objekata. Predviđen je početak izgradnje HE Janjići, kao i početak izgradnje drugih novih proizvodnih objekata, od kojih su vjetroelektrana Vlašić i nekoliko solarnih elektrana, za čiju izgradnju bi bila korištena sredstva međunarodnih financijskih institucija i vlastita sredstva iz gotovinskog toka po osnovu internog obračuna naknada za emisiju CO2.

Predviđeno je da u toku ovog razdoblja počne proizvodnja u nekoliko novih objekata solarnih elektrana, Gračanica 1, Gračanica 2, Gornja Breza, Banovići Selo, Podveležje 3.

U skladu s raspoloživim mogućnostima i planovima prestrukturiranja rudnika, nastavit će se i sa investiranjem u rudnike uglja u sastavu Koncerna EP BiH, kako bi se na duži rok osigurala stabilna i održiva proizvodnja uglja u obujmu potrebnom za planirani rad termoelektrana, ne samo u planskom razdoblju nego i u preostalom razdoblju rada pojedinih blokova.

U skladu sa strateškim ciljem EP BiH da značajno poveća udio proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, planirana su i sredstva za otkup projekata obnovljivih izvora energije koji su već u pogonu i projekata koji su u razvoju, kao i otkup ili zakup zemljišta pogodnih za izgradnju solarnih elektrana. Osim toga, planiraju se aktivnosti i ulaganja u već identificirane projekte solarne energije što je prepoznato kao razvojna šansa.

Ovaj plan predviđa značajna ulaganja vlastitih i kreditnih sredstava u razvoj i implementaciju ovih projekata te bi naredni trogodišnje razdoblje trebalo biti obilježen izgradnjom više FNE na nekoliko perspektivnih lokacija.

No, problem su cijene struje koje se prodaju kupcima.

Prilikom finalizacije ovog Plana kao ulazna pretpostavka korištene su važeće (početkom siječnja 2024. godine) cijene za prodaju kupcima na javnom opskrbljivanju uz pretpostavku povećanja istih za prosječno 10 posto od 1.6.2024. godine. Također, u najavi su pregovori u vezi Granskog kolektivnog ugovora sa SEER-om FBiH, a čiji ishod može imati utjecaja na troškove radne snage u planskom razdoblju. U slučaju da u narednom razdoblju dođe do korekcije više značajnih ulaznih i izlaznih cijena i energetskih elemenata, bit će pripremljen revidirani plan, stoji u dokumentu.

Planirano je da se najveći dio planirane dobiti zadrži u Društvu, te iskoristi kao izvor financiranja za buduće investicije. Postojeći i potencijalni kreditori će analizirati gotovinske tokove Društva i Koncerna kao jednu od ključnih podloga za odobrenje kreditnih aranžmana.

U jednom dijelu ovog opsežnog dokumenta jasno se navodi da je cilj povećanje cijena i za domaćinstva, a ne samo za gospodarstvo, te da će se raditi na tome da se javnost pripremi za takvu odluku.

Bitno je kupce i javnost uvjeriti da je postupno povećanje prodajnih cijena energije, naročito za domaćinstva, uzimajući u obzir troškove proizvodnje i tržišne okolnosti, nužno ako želimo na duži rok računati na domaće izvore električne energije koji će biti okolinski i klimatski prihvatljiviji od postojećih, stoji u dokumentu.

Kako se navodi, najveći dio planirane prodaje električne energije krajnjim kupcima odnosi se na kategoriju Domaćinstva, kod koje je planirano povećanje tarifnih stavova za energiju za 2024. godinu.

Sigurno je, ističu, da će u narednih 2-7 godina biti uvedeno plaćanje taksi ili sličnih naknada na CO2 emisije iz termoelektrana na prostoru BiH, a na Državi i EP BiH je da se izbore da to bude postupno i uz što manje troškove.

Planiran je porast broja krajnjih kupaca za oko 1% u odnosu na 2023. godinu, kao i mala (slična kao u 2023. godinu) količina energije koju će dio krajnjih kupaca nabaviti od drugih opskrbljivača u BiH, pri čemu EP BiH (odnosno distributivna djelatnost) ostvaruje samo prihod od mrežarine.

Planom je predviđeno da EP BiH zadrži preko 99% udjela (gledano po obujmu prodane energije) u opskrbljivanju krajnjih kupaca.

EP HZ Herceg-Bosne ostvarila ogromnu zaradu dok EP BiH grca u problemima

(www.jabuka.tv)

28 komentara

  • Rješenje se navodi samo od sebe.
    Privatnom sektoru fali radne snage.
    Javni sektor prenatrpan.
    Rasteretiti javni sektor.
    Cijena može ostati ista a privatnici će dobiti radne snage.

  • Slazem se s prethodnim komentarom.
    Zasto povecanje cijene, da se može jos uhljeba zaposlit?
    Ionako previse zaradjuju , a sve i da treba rezat negdje bar nemojte više uhljebe zaposljavat ustedit cete a i ostat ce ponesto radne snage da podrzi ove postojece uhljebe.

  • Sram vas može biti, dok sirotinja plače, vama uvik malo pa kradete od nas ovaca koje još nisu naučile blejati! dabili vam malo bilo i na onom svitu i to što prije!

  • Da ukinete “lanjsko bolovanje”, bolovanja od 6 mjeseci i dnevnice koje ne postoje, imali bi i više nego dovoljno govna jedna.

  • Cijena ne može biti i ostati ista. Kada su formirane cijene prosječna cijena na tržištu je bila 30-35 eura po MWh a sada se ne spušta ispod 100. Tako da je očekivano povećanje cijene el.energije. Ne samo u EP BiH već i EP HZHB.

    • Slažem se da ne može ostati ista cijena. Struja mora pojeftinit. Sve hidrocentrale naslijeđene, obilne padavina baš gdje treba( slivno područje Neretve i Vrbasa), nema termocentrala.. prodaju za domaćinstva pojeftinili, a vani prodajte posto možete.

  • Ljudi ovo je kaos.Nitko ne pita ništa narod nego se samo nas deru ko pas mater.Odite u Imotski u Lidl ili Konzum i pogledajte cijene maslaca ili mlijeka i x drugih proizvoda.Maslac 1,99 E itd.. ovamo 4 eura,halo?Pogledajte plaće ovamo recimo SSS je oko 1100 KM a tamo toliko samo u eurima ,Službenika u federalnoj upravi cca 1500 maraka a tamo 3 tisuće Eura (s povećanjem od neki dan).O patnji uposlenika po većini privatnih tvrtki ovamo u smislu preživljavanja ne moramo ništa reći višejer su dostigle kritičnu točku .. na jednoj strani preskupo sve a na drugoj strani plaće ko u Bangladešu.Nego samo vi oderite još i za struju jer malo vas je gore u Elektru, vucibatine jedne.Zna se koga su recimo primili na posao i to desetine njih u zadnjem tjednu mandata bivšeg direktora.Kažu bio je dobar..jee, jee sebi i političkoj bagri tipa Toma M.itd.
    KLOŠARI JEDNI!

  • Dok su drugi radili na prelasku na obnovljive izvore gospoda iz EP BIH su nam lagali da se ne moze bez termoelektrana.
    Sada kada su pijeli vrijeme koje su imali proizvode gubitke i sad ce oni kao poceti prelaziti na obnovljive.
    Pa i tada neka nastave prodavati struju privatnim firmama.
    Ako nije tako neka nam neko pojasni kako proizvode gubitke a EP HZHB proizvodi dobit. Ako u EP BIH nije lopovluk u pitanju onda neka prepisu domacu zadacu od EP HZHB. Sramota

  • Dok su drugi radili na prelasku na obnovljive izvore gospoda iz EP BIH su nam lagali da se ne moze bez termoelektrana.
    Sada kada su pijeli vrijeme koje su imali proizvode gubitke i sad ce oni kao poceti prelaziti na obnovljive.
    Pa i tada neka nastave prodavati struju privatnim firmama.
    Ako nije tako neka nam neko pojasni kako proizvode gubitke a EP HZHB proizvodi dobit. Ako u EP BIH nije lopovluk u pitanju onda neka prepisu domacu zadacu od EP HZHB. Sramota

  • Je. Bem vas glupe, čitate li išta. Ovo je elektroprivreda BiH. Treba vam poskupit trostruko s obzirom kako ste glupi i nenačitani

  • Taman Ce Bosancima poskupit nama nece malo sutra još kad Europa udari ugljični otisak imamo struje za izvoza ne trebaju nam solari kod ovakvih rijeka A

  • Ephzhb nije isto kao Ep Bih.
    Kod gospode muslimana su problem rudnici i stara termo postrojenja to je već odavno bilo za remont i mijenjanje ali naravno ništa ne ulažu.
    O toplovodu iz Kaknja do Sarajeva govore ima 100 godina niko nije loptom zakopao. Sarajevo se duši u smogu i prljavštini ali ko te pita snifaj i gotovo.

  • EP BiH umjesto da napravi reformu rudnika povecava svima, ali to se ne odnosi na nas jer spadamo u HZ HB i oni nisu najavili povecanje jer redovno govore da ce drzat ovu cijenu dok god to bude moguce, a nadam se dosta dugo

  • Ne treba smanjivati njima nego nama
    privatnici trebaju povećati plaće.
    Mi ne gledamo da nama povećaju nego da njima smanje
    Zaključak mi smo idioti 😀

  • Sve je ovo rezultat SDFA upravljanja EP pod vodstvom Novalićeve vlade te same uprave pod Jerlagićem i Andelijom…!!!! Za svog 8-godišnjeg vladanja su uništili rudnike., zaposlili na hiljade svojih nepotrebnih “uhljeba” sa astronomskim platama a da ne spominjemo niz vodu baćenih 250 miliona KM samo za ravnjanje i pripremu terena za navodnu i propalu izgradnju bloka 7 TE Tuzla….!!!! Novalić i njegova vlada su u crno zavili EP samo sa ovim milionima baćenim u đepove Dodikovih kumova zato Novalić sada od Dodika i Cvijanovićke traži pomoć za pomilovanje od zatvora…!!!!!

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.