Ovo su reakcije političara na ”zeleno svjetlo” BiH za otvaranje pregovora s EU

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen potvrdila je u utorak u Europskom parlamentu da će preporučiti otvaranje pregovora s Bosnom i Hercegovinom.

Danas ćemo preporučiti Vijeću da otvori pristupne pregovore s Bosnom i Hercegovinom, rekla je von der Leyen u govoru na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu. Ta najava je popraćena pljeskom zastupnika.

Nakon ove objave, nizale su se reakcije političara.

Krišto: Uvjerena sam da će odluka Europskog vijeća biti pozitivna

Predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto je nakon sjednice Vijeća ministara BiH izjavila novinarima kako je uvjerena da će odluka Europskog vijeća 21. ožujka o otpočinjanju pregovora s BiH o članstvu u Europskoj uniji biti pozitivna.

Još nas u tom smislu očekuje konačna odluka, donošenjem odluke Europskog vijeća Europske unije. Nadam se i vjerujem da će sve zemlje članice dati “zeleno svjetlo”, da će se pozitivno očitovati o svemu onome što su institucije BiH, konkretno i Vijeće ministara BiH, napravili u proteklih 13 mjeseci rada, navela je Krišto.

Europska komisija i službeno preporučila otvaranje pristupnih pregovora s BiH

Dodala je da je u ponedjeljak, kroz osobne razgovore koji su bili na tjednoj razini, s predstavnicima institucija Europske unije, dobila potporu i ohrabrenje “za naš nastavak daljnjeg rada”.

Rekli su nam ono što su i danas kazali, da su institucije BiH u proteklih 13 mjeseci rada napravili više iskoraka nego proteklih 10 godina, kazala je Krišto.

Istaknula je da je taj rad rezultat zajedničkih politika, međusobnog uvažavanja, vraćanja povjerenja i donošenja odluka konsenzusom. Mislim da to treba biti pravac i put za dalje, kazala je Krišto.

Uvjerena sam, navela je Krišto, da će odluka Europskog vijeća 21. ožujka biti pozitivna.

U budućem razdoblju nas očekuje još mnogo izazazova na kojima moramo raditi svi mi u BiH, od izgradnje povjerenja do rješavanja svih onih pitanja o kojima možda ne mislimo na isti način. Mislim i na reformu izbornog zakonodavstva BiH. To su pitanja koja, prije svega, otperećuju nas sve u BiH. Rješavanjem ovih pitanja bi relaksirali mnogo odnose i učinili BiH stabilnom, sigurnom, prosperitetnom, a onda i sigurnom europskom Bosnom i Hercegovinom, državom jednakopravnih, konstitutivnih naroda i svih građana koji u njoj žive, kazala je Krišto.

Nikšić: Glavna vrata EU smo otvorili, nema povratka nazad

Predsjednik Vlade Federacije BiH Nermin Nikšić podvukao je na svom Facebook profilu da je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen na sjednici Europskog parlamenta izjavila da će Komisija preporučiti Europskom vijeću da otvori pregovore s Bosnom i Hercegovinom.

Za mene, kao jednog od čelnika Trojke i premijera Federacije BiH, nema veće satisfakcije od ovih riječi predsjednice Europske komisije. Dakle, ne govorimo mi o sebi, ne hvalimo se, nego je s najviše europske pozicije rečeno da smo u godinu dana nove vlasti na državnoj razini uradili više nego naši predhodnici za deset godina. Toliko o “izdajama” i “prodajama”, ocijenio je Nikšić.

On smatra da je politika razgovora, kompromisa i izbjegavanja populističkih prenemaganja i svakodnevnih demonstriranja lažnog patriotizma očito dala ogroman rezultat. Na pragu smo, kaže on, sada već izglednog otvaranja pregovora s EU, što je naš višedesetljetni cilj.

Posebno mu je drago, naveo je premijer, što će to otvaranje donijeti korist svim građanima BiH, što će to značiti lakši i brži pristup europskim fondovima, što ćemo stvaranjem europske političke klime u BiH i europskog poslovnog okruženja otvoriti prostor za velike strane i domaće investicije, nova radna mjesta i ostanak mladih ljudi u ovoj zemlji.

Naravno, još je puno posla pred nama, daleko smo od toga da možemo reći kako je sve gotovo. Zato ćemo, kao do sada, i dalje čvrsto braniti interese države BiH, u skladu s Ustavom, predano ćemo raditi na njenom europskom putu i konačnom uključenju u Europsku uniju, jer naš je cilj da se u ovoj zemlji živi bolje, da građani imaju veće plaće, da mladi vide perspektivu i ostanu u BiH, da umirovljenici mogu živjeti od svoje mirovine. Glavna vrata EU smo otvorili. I nema povratka nazad, naveo je premijer FBiH Nermin Nikšić.

Čavara: Vjerujem da će otvaranje pristupnih pregovora biti prekretnica

Predsjedatelj Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Marinko Čavara pozdravio je najavu pozitivne odluke o otvaranju pristupnih pregovora Europske unije s BiH.

Ja se nadam da će ono što smo uradili kroz Parlamentarnu skupštinu BiH, kao i kroz politički dijalog i konsenzus oko ključnih pitanja, biti dovoljno da dobijemo pregovarački status. Nadam se da će biti i konkretan datum, a što će opet omogućiti da krenemo u nove reforme koje će doprinijeti i pristupanju europskim fondovima i stvaranju boljih životnih uvjeta u BiH, ali i ukupnoj stabilizaciji političkih odnosa u zemlji, izjavio je Čavara za Fenu.

Marinko Čavara (Foto: Fena)

Dodaje da s optimizmom gleda na predstojeće dane i 21. ožujka kada s očekuje i konačna odluka EU o otvaranju pristupnih pregovora s BiH.

Hoću vjerovati da će to biti jedna nova prekretnica u političkom životu BiH. Vidjeli smo kako se teško postižu dogovori. Očito je da imamo nedostatak povjerenja i držanja nekih svojih krajnjih pozicija u pregovorima. S jačanjem povjerenja mislim da će biti i puno više prostora za kompromis. Zato i mislim da je ovaj put dogovora aktualne parlamentarne većine, koja je izdržala mnogo duže nego su joj neki prognozirali, zapravo najbolji način za buduće djelovanje. Trebamo se natjecati tko će više doprinijeti stvaranju boljeg ambijenta za život svih u BiH, poručio je Čavara u izjavi za Fenu.

Dodik poručio da bez datuma to ne znači puno

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pozdravio je najavu predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen da su svi izgledi da će biti odobren početak pregovora EU i Bosne i Hercegovine, te poručio da bez datuma to ne znači puno.

Treba reći da je otvaranje pregovora rezultat ogromnog i ključnog doprinosa Republike Srpske u tom procesu. Za nas je europski put važan jer predstavlja ispunjenje velikog nacionalnog cilja – života Srba u ekonomskom i političkom prostoru bez granica, naveo je Dodik na svom X profilu.

Posebno se zahvalio partnerima iz Mađarske, Srbije, Slovačke, Austrije, Hrvatske i Slovenije, kao sugovornicima koji u potpunosti razumiju činjenicu da je BiH ”mala EU”.

Da može funkcionirati i da ide naprijed samo kada nijedan interes nije isključen, nego uključen u jednadžbu. Tada imamo pozitivan rezultat. Svako uplitanje stranaca u domaće tijekove nije sabiranje naših različitosti u pozitivne procese, nego jednadžba koja nas gura od zajedničkog cilja, a članstvo u EU to jeste, naveo je Dodik.

Bradara: Pred nama je ogroman posao

Preporuka za otvaranje pristupnih pregovora svakako je dobra vijest za Bosnu i Hercegovinu, iako još čekamo odluku Europskog vijeća. Znači da smo ipak napravili određeni napredak u cijelom ovom procesu i čestitam svima koji su tome doprinijeli, izjavila je za Fenu predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara.

Ona ističe da je uz očuvanje mira i stabilnost u BiH vrlo važno pokazati i ustrajnosti na europskom putu. U tom smislu očekuje maksimalnu posvećenost europskim integracijama svih institucija i dužnosnika u BiH.

Lidija Bradara

Lidija Bradara

Pred nama je ogroman posao, jer slijede zahtjevne faze u samom pregovaračkom procesu. Vjerujem i da će sve institucije, kako BiH tako i ostale koje sudjeluju u Mehanizmu koordinacije, shvatiti svoju odgovornost i uključiti se ozbiljno u ovaj proces, izjavila je Bradara za Fenu.

Schmidt: Ovo je mogući početak procesa ključnog za budućnost BiH u EU

Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt pozdravio je najavu predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen da će Komisija preporučiti Europskom vijeću otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom.

Zahvalan sam na najavi predsjednice Von der Leyen da Evropska komisija preporučuje otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom. Ovo je mogući početak procesa ključnog za budućnost i prosperitet BiH u EU obitelji, ocijenio je Schmidt u objavi na platformi X.

Kako je najavio, pružit će punu podršku i suradnju u skladu s daytonskim mandatom.

Vlada RH: Povijesni dan za BiH

Vlada Republike Hrvatske pozdravila je usvajanje izvješća Europske komisije kojim se preporučuje Europskom vijeću otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom.

Slijedom usvojenog izvješća Europske komisije u vezi preporuke Europskom vijeću za otvaranjem pristupnih pregovora s BiH, hrvatska Vlada upućuje iskrene čestitke predsjedateljici Vijeća ministara Borjani Krišto i svim političkim akterima u BiH koji su dali doprinos u postizanju ovog velikog uspjeha, priopćeno je iz Vlade RH.

Uputili su zahvalu predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen s kojom predsjednik Vlade Andrej Plenković, kako se navodi u priopćenju, redovito razgovara o europskom putu BiH i koja je prepoznala važnost ove odluke za koheziju i funkcionalnost zemlje, stabilnost jugoistoka Europe i jačanje geopolitičke uloge Europske unije.

Ovo je uistinu povijesni iskorak za BiH, kao i jedno od najvažnijih vanjskopolitičkih postignuća Hrvatske. Naša podrška prema BiH je dobronamjerna, dobrosusjedska i usmjerena na napredak cijele zemlje u kojoj sva tri konstitutivna naroda trebaju biti ravnopravna. Na tome i osobno radim još od 2016. godine kada sam kao zastupnik u Europskom parlamentu zajedno s kolegama iz delegacije pomogao tadašnjem predsjedatelju Predsjedništva BiH Draganu Čoviću u podnošenju zahtjeva za članstvo BiH u Europskoj uniji, poručio je predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković.

Dodao je da je pozitivno izvješće Komisije temelj za odluku Europskog vijeća o otvaranju pregovora za članstvo. On smatra da je to veliki uspjeh za BiH, ali i potvrda političke snage i utjecaja Hrvatske u Europskoj uniji.

Politikom modernog suverenizma koristimo osnaženi međunarodni položaj za dobrobit hrvatskih građana, gospodarstva i društva, kao i za dobrobit hrvatskog naroda u BiH i za boljitak čitave BiH, poručio je predsjednik hrvatske Vlade.

U priopćenju se još dodaje kako je, u promijenjenom globalnom i sigurnosnom okruženju kada je pružena jasna europska perspektiva Ukrajini, Moldovi i Gruziji, Hrvatska pomogla BiH da stekne status kandidatkinje za članstvo u prosincu 2022. godine.

Na Europskom vijeću u prosincu prošle godine izborili smo se za pozitivniji tekst zaključka koji je otvorio prostor BiH da dobije zeleno svjetlo za otvaranje pristupnih pregovora na Vijeću u ožujku ove godine, uz pozitivno izvješće Europske komisije, podvučeno je.

Na inicijativu Hrvatske, 23. siječnja ove godine, organiziran je i zajednički posjet Sarajevu predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, predsjednice Europske komisije von der Leyen i nizozemskog premijera Ruttea, koji su tada pozvali političke lidere u BiH na provedbu reformi kako bi izvješće Komisije bilo pozitivno.

Realizacija zakonodavnih aktivnosti koja je uslijedila pokazuje da je Vijeće ministara na čelu s Borjanom Krišto ostvarilo značajan reformski iskorak. U nadolazećem razdoblju očekujemo od svih političkih aktera u BiH da nastave s provedbom potrebnih reformi, osobito u pogledu što skorijeg postizanja dogovora o izbornoj reformi kako bi se osigurala jednakopravnost svih triju konstitutivnih naroda u BiH, zaključeno je u priopćenju Vlade Republike Hrvatske.

Várhelyi: BiH je dio europske obitelji

Bosna i Hercegovina dio je europske obitelji, rekao je povjerenik Europske komisije za susjedstvo i proširenje Olivér Várhelyi nakon što je Europska komisija preporučila Europskom vijeću da otvori pristupne pregovore s BiH.

Danas predlažemo otvaranje pregovora o pristupanju Europske unije s BiH. Otkako je BiH dobila status kandidata u prosincu 2022. godine, strateški cilj europskih integracija neumorno napreduje, dajući vrlo pozitivne rezultate. BiH je dio EU obitelji, napisao je Várhelyi na platformi X.

 

Milanović: Opasno je što europska birokracija od BiH želi stvoriti građansku državu

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović rekao je da Bosna i Hercegovina mora ući u Europsku uniju s Hrvatima kao konstitutivnim i ravnopravnim narodom i da je za Hrvatsku i susjednu zemlju opasno što se “u pregovore ulazi s jasnom namjerom europske birokracije da od BiH stvori tzv. građansku državu“, priopćeno je u utorak iz Ureda predsjednika RH.

Iako pozdravlja najavljeno otvaranje pregovora BiH s Unijom jer vidi to kao “strateški, nacionalni i sigurnosni interes Hrvatske”, Milanović upozorava da Hrvatima još nije ostvareno pravo da sami biraju svog člana Predsjedništva BiH i da budu legitimno predstavljeni u svim tijelima vlastima u BiH.

Štoviše, u pregovore se ulazi s jasnom namjerom europske birokracije da od BiH stvori tzv. građansku državu u kojoj će se o pravima konstitutivnih naroda voditi računa još manje nego danas. Za hrvatski narod u BiH, ali i za Hrvatsku, to je neprihvatljivo i opasno, pogotovo jer je za očekivati da će se tijekom pregovaračkog procesa od vlasti u BiH tražiti dodatni ustupci i kompromisi, upozorava se u priopćenju.

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović smatra da BiH mora ući u EU kao država u kojoj će Hrvati biti konstitutivan i ravnopravan narod koji će sam birati svoje predstavnike u tijelima vlasti, uključujući i člana Predsjedništva BiH. A Hrvatska kao punopravna članica EU mora iskoristiti sve instrumente – kao što to čine druge države članice kada štite svoje interese – da Hrvatima u BiH osigura takav status i zaštiti ne samo njih, nego i strateške nacionalne interese Hrvatske.

Premijer RH Andrej Plenković ocijenio je ranije u utorak da će otvaranje pregovora BiH s EU-om predstavljati “jedno od najvažnijih vanjskopolitičkih postignuća Hrvatske u ovom mandatu”.

U priopćenju iz Ureda predsjednika RH se navodi da izjava premijera predstavlja “vrhunac njegovog dodvoravanja briselskim birokratima”.

Za njegovu političku karijeru možda to i jest uspjeh jer je u cijelosti došao u ravan s briselskim poimanjem prava Hrvata u BiH. Ali, za hrvatski narod u BiH takvim ”najvećim vanjskopolitičkim uspjehom Vlade” kao da je “popločen put u politički pakao”, dodaje se u priopćenju.

Milanović proziva Plenkovića da nikad nije iskoristio pravo glasa Hrvatske kao punopravne članice EU-a da zaštiti interes Hrvata u BiH i hrvatski nacionalni interes.

Plenković se i sada hvalisa kako su partneri u Briselu čuli njegove poruke vezane uz BiH – prikazujući sebe kao veću Ursulu od Von der Leyen – iako svih ovih godina nismo ni čuli ni vidjeli da je bar jednom u Briselu ikome rekao – ne, dok se ne zajamče prava Hrvata u BiH! Niti na jednom Europskom vijeću ili na sastanku svojih briselskih partnera Plenković nije posegnuo za pravom koje ima i koristi svaka suverena članica EU. Kada se Hrvatskoj zabranilo da sudjeluje u misiji EU u BiH ili kada je visoki predstavnik za vanjsku politiku lagao o pravu Hrvatske kao članice EU ili kada su njegovi europski partneri legalizirali nelegalnog člana Predsjedništva BiH – Plenković nije ni pisnuo, naglašava se u priopćenju s Pantovčaka.

Podsjećamo, o preporuci Europske komisije odlučivat će Vijeće za opće poslove sljedeći utorak, koje čine ministri vanjskih ili europskih poslova država članica, a potom i čelnici država članica koji će se okupiti na summitu 21. i 22. ožujka.

Bosna i Hercegovina podnijela je zahtjev za članstvo 15. veljače 2016. godine, a status zemlje kandidata dobila je 15. prosinca 2022. godine.

BiH je među šest zemalja u regiji, uz Albaniju, Srbiju, Kosovo, Crnu Goru i Sjevernu Makedoniju, koje su u različitim fazama procesa članstva u EU. Ukoliko čelnici EU-a odluče otvoriti pregovore s BiH, Kosovo ostaje jedina zemlja u regiji koja nema status zemlje kandidata, iako je podnijela zahtjev.

(www.jabuka.tv)

5 komentara

  • Sta ti pricas. Covjek je dobro rekao. Mislim da u vezi toga treba pitati narod a ne politicare. Sto dalje od sotonske tvorevine.

  • Kakva EU, imamo RH putovnice, mislima da ovi iz HDZa nisu svjesni da su oni prvi naje, oni kao zele u EU ali s figom u dzepu, Al evo izgleda primice se, uh jbt

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.