Europska komisija i službeno preporučila otvaranje pristupnih pregovora s BiH

Europska komisija je u utorak poslijepodne preporučila otvaranje pristupnih pregovora s Bosnom i Hercegovinom nakon što je

Na zahtjev Europskog vijeća, Komisija Vijeću predstavlja izvještaj o napretku Bosne i Hercegovine. Kako je navedeno u izvještaju, od odluke Europskog vijeća o dodjeli kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini u prosincu 2022. godine, javno iskazana posvećenost političkog rukovodstva strateškom cilju europskih integracija donijela je iskorake po važnim reformama, kao i pozitivne rezultate.

Bosna i Hercegovina je pokazala snažnu opredijeljenost za iskorake u dugo iščekivanim reformama, poput usvajanja Zakona o sprječavanju sukoba interesa i Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma. Bosna i Hercegovina je poduzela značajne korake na unjapređenju pravosudnog i tužiteljskog sustava, borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala i terorizma i poboljšanju upravljanja migracijama, uz odobrenje pregovaračkog mandata za Statusni sporazum s Frontexom.

Bosna i Hercegovina je postigla i očuvala potpunu usklađenost sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU-a, što je ne samo značajan pozitivan korak, već i ključno u ovim vremenima geopolitičkih previranja.

U svjetlu rezultata postignutih od 2022. godine, Komisija smatra da je Bosna i Hercegovina ostvarila neophodnu razinu usklađenosti s kriterijima za članstvo.

Stoga Komisija preporučuje Vijeću da otvori pristupne pregovore s Bosnom i Hercegovinom. Nadalje, Komisija preporučuje da Vijeće usvoji pregovarački okvir nakon što Bosna i Hercegovina poduzme dalje korake u skladu s izvještajem Komisije. Komisija je spremna podnijeti izvještaj Vijeću o napretku koji Bosna i Hercegovina ostvari na realizaciji ovih koraka.

Sada je na Vijeću da započne s internim razmatranjima dostavljenih materijala. Nakon što Vijeće usvoji pregovaračke okvire, rotirajuće Predsjedništvo Vijeća Europske unije predstavit će usuglašeni zajednički stav EU-a na prvoj međuvladinoj konferenciji sa svakom od zemalja, što će označiti formalni početak pristupnih pregovora. U toj fazi javno se i objavljuju pregovarački okviri.

Rasprava s ciljem donošenja konačne pozitivne odluke će biti održana na summitu koji je zakazan za 21. i 22. ožujka u Bruxellesu.

Ovo su reakcije političara na ”zeleno svjetlo” BiH za otvaranje pregovora s EU

(www.jabuka.tv | Foto: Europska komisija)

11 komentara

  • Ovo je najcrni dan za Hrvate, Bosnjake i Srbe. Sada je kasno. A da ne lazem, vidit i doziviti ce te vi svi. U najvecu zloglasnu diktaturu smo ne voljno usli, a oni koji nemogu je docekati propuditi ce se kasno i gorko.

  • Ulaskom u EU, ustvari otvaranje pregovora gradani BiH nece nista dobrog dobiti a posebice hrvati. Idemo ka građanskoj BiH. Zivi bili pa vidjeli. Da Bog da da griješim.!

    • A sta bi ti bgt? Nekakvu Herceg Bosnu i da nismo dio nikakve Europe, nikakve EU, nicega, da se sto vise izoliramo i da nas nasi tajkuni jase, jel bi ti onda srce na mjestu bilo?

  • Kako im se odjednom zuri.. ali sumnjam da će bih ikad uc u eu, a i koji će mo k u njoj.. sve se raspada prije će se raspast nego će mo uc.. ali prije nego se udje bit će referendum.

  • Šta je dobila Hrvatska što je u Eu ? Pobjeglo joj 500 tisuća stanovnika zašto ? Zato što ljudi nisu cienjeni i pošteno plaćeni za svoj rad i to redovno, I to isto u BiH fali . Obični mali čovjek je zaslužan u poduzeću za uspjeh a nije šef , on bi se moga slikati bez svog radnika, kao što je meni moj nekadašnji šef rekao vi činite firmu a ne ja, šta ću ja sam . Zar smo mi tako blesav narod da neznamo sami uvest reda nego nam trebaju tutori . Primjer Norveška , nepada joj na pamet da ulazi i ako je bila već pozivana EU a zemlja je sa naj većim standardom u Evropi evropska zajednica da ali suverenih dežava

  • Ja samo znam da će proći godine dok ova zemlja zadovolji kriterije, pa npr Turska pregovara 50 godina.
    Jedino da sve prdonje pozatvaraju pa da se krene od nule. S ovakvom korupcijom nas neće niko.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.