Objavljena dugoročna prognoza snježnih oborina

Prva prognoza za zimu 2023./2024. pokazuje očit utjecaj novog događaja El Nino.

Postoji izražena promjena u uzorcima struje u usporedbi s prošlom godinom, s pojavom trendova za dinamičke vremenske obrasce u središnjim i istočnim dijelovima SAD-a i sjevernoj Europi.

Rastući događaj El Nino bit će glavni faktor za zimsku sezonu 2023./2024. na sjevernoj hemisferi, piše Severe Weather Europe, prenosi Index.hr.

Gledajući prvo temperaturu, možemo vidjeti zanimljiv hladni signal nad sjevernom Europom.

Također postoji hladniji signal iznad zapadne Europe, dok su temperature više od normalnih prema istoku u prosječnoj zimi.

Ove zime moglo bi biti više oborina u sjeverozapadnoj Skandinaviji i nad dijelovima središnje i jugoistočne Europe.

Zapadna Europa je obično suša tijekom zime. Čini se da će najveći potencijal za snježne oborine biti iznad i oko alpskog područja i prema višim nadmorskim visinama jugoistočne Europe. I, naravno, nad sjeverozapadnim dijelovima Skandinavije, piše SWE.

Najpouzdaniji model

Čak i da su modeli 100% točni, to ne znači da će takvi vremenski uvjeti trajati tri mjeseca zaredom. Samo sugeriraju kako bi vremenski obrasci mogli izgledati većinu vremena.

ECMWF model se često naziva najpouzdanijim modelom. Ali niti jedna dugoročna/sezonska prognoza ne može se nazvati “pouzdanom”. To je zato što gledamo samo trendove i kako bi se vremenski obrasci mogli razvijati u velikoj mjeri tijekom dugog vremenskog razdoblja, piše Severe Weather.

Prognoza uzorka zimskog tlaka iz ECMWF-a pokazuje tipičan vremenski obrazac za El Nino. Imamo zonu niskog tlaka iznad sjevernog Pacifika i pojas anomalija niskog tlaka preko juga SAD-a i sjeverne Europe.

Mjesečna NAO prognoza ECMWF-a zapravo nagovještava negativne trendove sredinom i krajem zime. To bi povećalo šanse za hladnoću na istoku SAD-a i dijelovima Europe.

Gledajući prognozu površinske temperature nad Europom, vidimo da su površinske temperature uglavnom iznad normale diljem kontinenta. Ali postoji neutralna zona nad sjeveroistočnim dijelovima kontinenta. Što se tiče prognoze oborine, možemo vidjeti da Europa ima jak signal za natprosječnu količinu oborine. To povećava potencijal snježnih padalina uglavnom iznad alpskog područja i Skandinavije.

Objavili i skraćenu prognozu

Čitanje slika i opisa može biti pomalo zbunjujuće. Dakle, da sve pojednostavimo, evo što ukratko nudi prva prognoza za zimsku sezonu 2023./2024, pojašnjavaju. Očekuje se da će Europa imati toplije temperature od prosjeka u većem dijelu zapadnog i središnjeg dijela kontinenta. Niže temperature bit će izraženije u sjevernim i sjeveroistočnim dijelovima kontinenta.

To znači da će glavni način cirkulacije nad Europom biti od sjevera prema jugu, što znači sjeverno strujanje nad Europom. Mogući scenariji snježnih oborina nad središnjom Europom bit će vezani uz intenzitet sjevernog strujanja i pojedinih hladnih fronti koje se spuštaju sa sjevera.

Što se tiče oborina, više ih se očekuje se središnjom i južnom Europom. Prognoza snježnih oborina pokazuje manje snježnih oborina u Europi, unatoč više padalina općenito, osim u višim predjelima, piše SWE.

Objavili prognozu snježnih padalina

SWE analizirao je i najnovije prognoze snježnih oborina i trendove za cijelu zimu. Kao i s cjelokupnom prognozom, i za prognozu snježnih padalina koristili su ECMWF model.

Prvo, gledajući prosječnu sliku za Europu, možemo vidjeti slabu prognozu snježnih oborina. Za veći dio kontinenta predviđa se manje snježnih oborina nego što je uobičajeno, osim za dijelove središnje Europe i Skandinavije, piše SWE.

Prognoza snježnih padalina za prosinac pokazuje da veći dio kontinenta neće imati snježnih padalina, osim krajnjeg sjevera. To je vjerojatno povezano s jugozapadnijim strujanjem iznad većeg dijela Europe.

U siječanjskoj prognozi može se vidjeti puno drugačija slika, s potencijalom snježnih oborina koji se snažno povećava u većem dijelu središnjih zemalja.

U veljači je vidljivo još snažnije povećanje. Više snježnih padalina predviđa se u većem dijelu kontinenta, osim u jugozapadnom i južnom dijelu.

Ali, kako piše SWE, anomalije ne mogu pokazati cijelu sliku. Na slici ispod možete vidjeti prosječnu mjesečnu količinu snijega. Možete vidjeti da unatoč negativnim anomalijama nad dijelovima Europe još uvijek ima snježnih oborina nad kontinentom. Dakle, čak i ako prognoza predviđa manje snijega, to ne znači da snijega neće biti.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.