Mladi sve više namjerno kupuju krivotvorenu robu

Čak 52 % Europljana u dobi od 15 do 24 godine u posljednjih je godinu dana putem interneta kupilo barem jedan krivotvoreni proizvod, namjerno ili slučajno, dok je trećina njih (33 %) pristupila digitalnom sadržaju iz nezakonitih izvora, pokazalo je najnovije istraživanje Ureda EU za intelektualno vlasništvo (EUIPO).

Njih 37 % namjerno je kupilo krivotvoreni proizvod, što je u postpandemijskom kontekstu znatno više od 14 % u 2019., a u tome prednjače Grci (62 %).

Petina mladih (21 %) upotrebljavala je pak, igrala, preuzela ili streamala sadržaj iz nezakonitih izvora. Gleda li se samo Hrvatska, u njoj je 31 % mladih namjerno kupilo krivotvorinu, a 28 % svjesno pristupilo piratskom sadržaju – zbog cijene i dostupnosti, ali i utjecaja društva i vršnjaka.

Najčešće se kupuju krivotvorena odjeća i modni dodaci (17 %), obuća (14 %) i elektronički uređaji (13 %), a od piratskog sadržaja filmovi (61 %), televizijske serije (52 %) i glazba (36 %).

Christian Archambeau, izvršni direktor EUIPO-a, kazao je kako je u vrijeme velikog rasta e-trgovine i digitalne potrošnje povećanje udjela namjerne i nenamjerne kupovine krivotvorenih proizvoda postalo zabrinjavajući trend.

Nova analiza pruža vrijedan alat koji će dionicima, tvorcima politika, kao i edukatorima i organizacijama civilnog društva pomoći u osmišljavanju inicijativa za podizanje razine osviještenosti kako bi našim mladim građanima i potrošačima pomogli u donošenju informiranih izbora, rekao je Arcambeau.

(www.jabuka.tv)

8 komentara

      • Baš su pametni oni što im Armani ili Boss mora biti velik barem pola metra da slučajno netko ne bi ne primjetio, a iz aviona se vidi da je lažnjak. S druge strane ne dam ni 500 km za običnu majicu

    • Od rata nitko nije vidio kod nas original poznati brend robe. Sve su bolje ili lošije kopije a opet su skupe. Jer neki lakovjerni koji su se dočepali novca na brzinu i da nisu svjesni što su radili, a zna se kako, vole da nosaju logo a ni ne čitaju sitnim slovima što piše.
      Tako nek robuju krpetinama to je za njih, još kad ih masno plate to je biznis za takve.
      Škola je škola nikad ne propada, tko je pametan i uči i nauči vrijednije stvari u životu i o životu.

  • U koju kategoriju svrstati proizvode koje brendovi plasiraju za ovo tržište smanjene kvalitete? Umal lažnjaci?

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.