Kako će se kretati cijene gnojiva na globalnoj razini?

Prema analizi tržišta koju je provela nizozemska investicijska banka Rabobank, cijene gnojiva bi diljem svijeta trebale ostati niske do 2024. pa čak i kasnije, posebno za fosfate i potašu.

Prema izvješću kojega su objavili 25. svibnja, razlozi za ovakav trend su veća ponuda na tržištu s jedne, a slabija potražnja s druge strane, prenosi njemački Agrarheute.

Očekuju da će se poljoprivrednicima isplatiti kupnja, barem do jeseni 2023., a koliko će nakon toga ostati cijene, ovisi o globalnoj potražnji.

Smatraju da će razina kakva je bila prije ruske invazije na Ukrajinu, biti dostignuta tek za dvije do tri godine.

Kada je riječ o dušičnim gnojivima, u Rabobanku podsjećaju da one ovise o promjenjivim cijenama nafte i plina.

Pretpostavljaju da će za ureu tijekom 2023. ostati na sadašnjoj razini, a ponovo značajno porasti u 2024. No, druga istraživanja pokazuju da to ovisi o tome hoće li Rusija dodatno smanjiti isporuke plina Europi tijekom godine.

Fosfatna su gnojiva, prema ovim analitičarima još uvijek znatno skuplja od dugogodišnjeg trenda. Unatoč slabijoj potražnji, cijene su ostale na višim razinama dijelom zbog smanjenog kineskog izvoza.

Njihova domaća potrošnja izlazi iz vrhunca sezone te se očekuje veći izvoz iz te zemlje na globalno tržište, a samim tim i pad cijena.

Kada je riječ o kalijevim, potražnja je i dalje slaba diljem svijeta. Iako su Brazil i Indija posljednjih mjeseci kupili veće količine, to nije zaustavilo globalni pad cijena.

Ponuda je i dalje velika, a ima i znakova da se roba iz Bjelorusije vraća na svjetsko tržište unatoč europskim i američkim sankcijama. Ako se ovakav trend nastavi, nastavit će padati i cijene kalijevih gnojiva.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.