Jobs je htio da iPhone bude naš sluga, a ne gospodar

Appleov iPhone fantastičan je telefon, ali on nije bio zamišljen kao temelj za novi oblik postojanja u kojem digitalni svijet prevladava nad analognim.

Vratite li mu njegovu prvotnu, ograničenu namjenu, dobit ćete više i od telefona i od života, smatra profesor Cal Newport.

Upotreba mobilnih telefona strelovito raste: svakodnevno ih koristi više od 90 posto mladih Amerikanaca i Europljana, a u te brojke ugurali su se i mlade Hrvatice i Hrvati.

I prošlogodišnje istraživanje koje su proveli Huawei i agencija Ipsos pokazalo je da nas dvoje od troje prije odlaska u krevet šalje mailove, provjerava poruke i pregledava društvene mreže, čak 53 posto s mobitelom spava, a gotovo svaki deseti svoj mobitel drži ispod jastuka.

Doista je teško zamisliti život bez mobitela. Poznato je istraživanje znanstvenika sa sveučilišta iz Buffala u američkoj saveznoj državi New York koje je pokazalo da bi studenti radije ostali gladni nego bili bez mobitela pri ruci. Njihovi kolege sa sveučilišta u Missouriju zaključili su pak da smo bez telefona – gluplji.

Ne samo da sve što smo nekad pamtili sad nosimo u telefonu ili s njim povezanim oblacima, pa se bez njih osjećamo nesposobni, događa se još nešto: uzmu li nam pametne telefone, raste nam broj otkucaja srca, krvni tlak i razina tjeskobe i nakon toga sve čega se prihvatimo radimo lošije nego kad nam je telefon u blizini. Da ne spominjemo istraživanje koje je pokazalo da vlasnici iPhonea više lažu, piše Tportal.hr.

Vizionarski govor Stevea Jobsa

Ovisni smo, totalno, i pitanje je što bi nam na to rekao Steve Jobs kad bi se kojim slučajem danas pojavio među nama. A ima tome malo više od 11 godina kako se tadašnji šef Applea uspeo na pozornicu Moscone Convention Centra u San Franciscu da bi svijetu predstavio iPhone. Neki su si dali truda pa su ponovno preslušali cijeli njegov vizionarski govor, da bi se onda iznenadili zbog toga u kolikom je neskladu Jobsova izjava s današnjim stanjem.

Učinio je to i Cal Newport, izvanredni profesor računalnih znanosti u Georgetownu i autor knjige “Digital Minimalism: Choosing a Focused Life in a Noisy World”, koja bi se trebala pojaviti ovih dana.

Prezentacija dokazuje da je Steve Jobs zamislio puno jednostavniji i ograničeniji doživljaj od onog koji nam iPhone nudi danas, primjećuje Newport. U vrijeme u kojem je predstavljen prvi iPhone, App Store nije ni postojao, nije čak ni bio u planu.

Andy Grignon, član tima koji je stvarao prvi iPhone, kaže da Jobs ionako nije vjerovao da bi netko sa strane mogao ponuditi istu razinu usluge koju su u stanju ponuditi Appleovi programeri. Jobs je bio uvjeren da su za uspjeh dovoljne pažljivo dizajnirane značajke telefona, da to bude “iPod s kojim se može telefonirati”.

Jobs je, dade se zaključiti iz njegova govora, iPhone shvaćao kao spravu koja će nam biti od pomoći s malim brojem mogućnosti: od slušanja glazbe do uspostave poziva. Sigurno nije želio radikalno promijeniti ritam svakodnevnog života korisnika njegova uređaja. On je samo htio poboljšati iskustva koja su nam bila važna i učiniti ih boljima.

Zaboravljen smisao prvog proizvoda

Minimalistička vizija iPhonea iz 2007. ubrzo je postala neprepoznatljiva, i to na našu sramotu, smatra Newport.

Mobiteli su, smatra Newport, postali naši stalni pratitelji, postali su dio nas. Umjesto da nam dodatno pomognu da uživamo u stvarima i aktivnostima do kojih smo držali prije nastanka tehnologije koja je iznjedrila iPhone, postojanje ovog telefona promijenilo je naš odnos prema svijetu i stvarima na koje u njemu obraćamo pažnju. Često na korist konglomerata kojima je na prvom mjestu njihova ekonomska dobit, a ne naše zadovoljstvo i dobrobit.

Newport smatra da smo prilično brzo zaboravili smisao proizvoda koji je Jobs te 2007. držao u ruci na pozornici Moscone Convention Centra. I da bi nam bilo svima bolje kad bismo se što prije vratili njegovoj izvornoj minimalističkoj viziji.

Pritom ovaj profesor računalnih znanosti misli da bi telefon trebalo ogoliti od svih aplikacija koje ionako ne koristite, a zagušuju ga. Time bi se uređaj skinuo s pijedestala i postao tek još jedna luksuzna sprava, poput skupocjenog bicikla ili high-end blendera, uređaja koji vam pružaju veliko zadovoljstvo kad ih koristite, ali ne dominiraju vašim životom od jutra do mraka, pa i po mraku.

Ekstremne metode profesora Newporta

Newport se zalaže za ekstreman pristup. S njega bi, kaže, trebalo ukloniti sve aplikacije koje magnetski privlače vašu pažnju: one za društvene mreže, razne igre i stranice vijesti koje vam svako malo šalju nove obavijesti.

Ako ne zarađujete objavljivanjem vijesti, doista vam nije potrebno non-stop ažuriranje svjetskih događaja, a vaša će prijateljstva najvjerojatnije preživjeti čak i ako s prijavom na Facebook ili Instagram pričekate dok ne sjednete za kućno računalo.

Usto, izbrišete li s telefona opciju kojom možete pažljivo obrađene slike objavljivati na društvenim medijima izravno s telefona, moći ćete uživati u trenutku koji vam je zapeo za oko, bez opsesivnog poriva da ga dokumentirate i odmah dijelite s cijelim svijetom.

Ako vaš rad ne zahtijeva apsolutnu dostupnost putem elektroničke pošte, radikalizira Newport svoju herezu, izbrišite aplikaciju Gmail ili isključite ugrađenog klijenta e-pošte. Povremeno se možete prijaviti kad ste u pokretu, ali time opet riskirate da će se u vama probuditi kompulzivni poriv da stalno budete u toku.

Postoji li samo zrnce vjere da vam pristup e-pošti na vašem telefonu nije najnužniji za posao, odmah izbrišite aplikacije i pričekajte što će se dogoditi. Mnogi ljudi nesvjesno preuveličavaju svoju potrebu da budu stalno dostupni.

Počnite uživati u stvarnom svijetu

Time će se vaš pametni telefon vratiti bliže ulozi koju je izvorno osmislio Steve Jobs. Postat će dobro osmišljen uređaj koji podržava – a ne potkopava – vaše potrebu da živite bolje.

Pomoći će vam odabrati savršenu pjesmu za trenutak u kojem se nalazite; u njemu ćete naći upute za to kako doći do restorana u kojem vas čekaju prijatelji; omogućit će vam da nazovete mamu i kažete joj da je volite prije no što ona počne nazivati vas i tako si skinete veliku brigu s vrata…

Potom uređaj spremite u džep, torbu ili garderobu i počnite uživati u stvarnom svijetu koji sada prolazi bez vas.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.