Izvještaj Europske komisije o BiH: Bez napretka

Jednostrano preuzimanje državnih nadležnosti od strane Republike Srpske i demontiranje državnih institucija ugrozilo je perspektivu zemlje za pristupanje u Europsku uniju, ističe se u izvještaju Europske komisije koji je posvećen BiH.

U izvještaju koji će Europska komisija objaviti 12. listopada, a u koji Radio Slobodna Europa (RSE) ima uvid, podvlači se da su stranke sa sjedištem u entitetu Republika Srpska blokirale zakonodavne i izvršne institucije na državnoj razini, što je dovelo do skoro potpunog zastoja u reformama.

Stručnjaci Europske komisije navode da je Bosna i Hercegovina “značajno” povećala stopu usklađivanja sa zajedničkom vanjskom politikom EU, koje se odnose na sankcije protiv Rusije koje su odgovor na agresiju u Ukrajini.

U nacrtu izvještaja se prepoznaje i pozdravlja ovo povećanje stope formalnog usklađivanja koje je načinila država.

Međutim, u nacrtu dokumenta se podvlači da su se vlasti i stranke iz RS-a zalagale za neutralan stav o agresiji Rusije na Ukrajinu, osporavajući usklađivanje sa izjavama EU i ometajući punu implementaciju restriktivnih mjera protiv Rusije.

U većini dokumenta o Bosni i Hercegovini se u više navrata spominje da nema nikakvog napretka u važnim područjima.

Navodi se, između ostalog, da Vijeće ministara BiH nije poduzelo nikakve korake da bi razvilo nacionalni program za usvajanje pravne tekovine EU.

Više od 77 posto građana podržalo članstvo BiH u EU

Zbog “političke opstrukcije” je Ministarstvo financija i trezora ometalo nesmetanu organizaciju listopadskih izbora uskraćivanjem potrebnih sredstava.

Održavanje izbora je ocijenjeno dobro, ali se kaže da su izbori obilježeni nepovjerenjem u javne institucije i retorikom koja je neujednačena.

Takođe se ocijenjuje da nije postignut napredak u osiguravanju i omogućavanju okruženja za civilno društvo.

Nijedan napredak Europska komisija nije obilježila u BiH po pitanju pravosuđa.

Ocijenjuje se da se u BiH nije poboljšala neovisnost i nepristrasnost pravosuđa, te da izvršna i zakonodavna vlast nije usvojila dodatne mjere zaštite.

Dodaje se da nedoslijednost i preširoka diskrecijska prava i dalje postoje u primjeni pravila o imenovanju, disciplinskoj odgovornosti, napredovanju u karijeri i sukobu interesa sudija i tužitelja.

Većina članica EU uvjetuje odobravanje kandidatskog statusa za BiH

Potrebne su hitne mjere da se vrati povjerenje javnosti u pravosuđe i ojača njegov integritet. Nedostatak političke posvećenosti reformi pravosuđa i loše funkcioniranje pravosudnog sustava i dalje ugrožavaju uživanje prava građana i borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, navodi se u nacrtu dokumenta.

Nema napretka u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala jer, stručnjaci Europske komisije smatraju da politički čelnici i pravosudne institucije nisu uspjeli izboriti se sa široko rasprostranjenom korupcijom i aktivno su blokirali napredak, što je dovelo do dugoročnog zastoja i sve većih znakova političkog zarobljavanja.

Kontinuirani nedostatak napretka na svim razina,a povećava rizik od nazadovanja. Politički čelnici i pravosudne institucije moraju hitno popraviti situaciju, poručuje se u izveštaju o BiH, prenosi Radio Slobodna Europa.

(www.jabuka.tv)

2 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.