Izložba Sadka Hadžihasanovića u Širokom Brijegu

Svečano otvorenje izložbe ”Osvrt” Sadka Hadžihasanovića, u suradnji s Umjetničkom galerijom BiH, bit će održano u četvrtak, 4. travnja 2024., u 19:00 sati u Franjevačkom muzeju i galeriji Široki Brijeg.

Izložba ostaje otvorena do 17. svibnja 2024.

Umjetnička karijera Sadka Hadžihasanovića duga je preko četiri desetljeća. U tom razdoblju koje podrazumijeva razvoj, afirmaciju i sazrijevanje i koji sa sobom nosi brojne promjene, autor ipak uspijeva održati u sebi neraskidivu nit kontinuiteta zbog čega su njegovi radovi prepoznatljivi i međusobno bliski bez obzira na tematiku, vrijeme ili medij. Odlike te koherentnosti su konstantna posvećenost figurativnom slikarstvu, zanimanje za malog, ali nikako običnog čovjeka te sklonost k eksperimentu u kojem novo, neočekivano i drugačije s godinama ne jenjava, već samo poprima nove forme i izražava se kroz nove tehnologije.

Zahvaljujući zavidnoj razini produktivnosti, ali i inzistiranju na održavanju vlastite prisutnosti na likovnim scenama Kanade, Bosne i Hercegovine i Srbije, rad Sadka Hadžihasanovića, primijećen još od najranijih pojavljivanja, prisutan je i vidljiv kroz sve periode njegovog stvaralaštva i na svim spomenutim lokacijama. Njegova kontinuirana stvaralačka i izlagačka djelatnost, na dva kontinenta omogućila mu je da danas bude tretiran i kao kanadski i kao bosanskohercegovački autor, a vlastitu distanciranost koristi za objektivnije i preciznije sagledavanje stvari koje bi se u drugim situacijama lako utopile u monotoniji svakodnevice.

Na ovoj izložbi predstavljena djela su izbor iz zbirke Umjetničke galerije Bosne i Hercegovine. U najvećoj mjeri riječ je o poklonu autora, a zastupljena su sva razdoblja umjetnikovog stvaralaštva, čime je omogućen jasan uvid u sve etape razvoja kao i sve medije kroz koje se autor izražavao. Stoga unatoč činjenici kako je ovaj umjetnik više od pola života i stvaralačkog razdoblja proveo u Kanadi, ovim ”Osvrtom” autor potvrđuje kako se svojim djelom i fizički i suštinski vezao za ovaj prostor, stoji u odlomku iz kataloga izložbe kojeg je napisala Ivana Udovičić, kustosica izložbe.

Biografija

Sadko Hadžihasanović je diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu 1982. godine, na odsjeku za slikarstvo, u klasi profesora Milivoja Unkovića. Postdiplomske studije je završio u klasi profesora Radenka Miševića na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 1984. godine. Član je i osnivač likovne grupe Zvono od 1982. – 1992. godine.

Od 1993. živi i radi u Torontu, Kanada. U bivšoj Jugoslaviji bio je dobitnik brojnih priznanja među kojima: nagradu Studija B za najbolju izložbu u 1990. godini. Njegovi radovi su u javnim kolekcijama mnogih ustanova, među kojima su: Narodni muzej u Beogradu, Umjetnička galerija Bosne i Hercegovine u Sarajevu, Suvremena galerija Zrenjanin, Gradski muzej u Somboru, Moderna galerija Pančevo, Olimpijski muzej u Sarajevu, Umjetnička galerija ”Nadežda Pertović” u Čačku, Galerija portreta u Tuzli i mnoge druge.

U Kanadi je izlagao na više od 300 samostalnih i grupnih izložbi. Njegov rad bio je predstavljen u prestižnim institucijama i na međunarodnim manifestacijama: Tate Liverpool Gallery (Engleska), Havana Biennal (Kuba), Venice Biennal – Benetton Collection (Italija). Izlagao je u Meksiku, mnogim gradovima Amerike (New York, Miami, Buffalo Rochester, Kansas City…) i Kanade (Montreal, Toronto, Vancouver…).

U Sjevernoj Americi, Sadkovi radovi su u brojnim muzejskim kolekcijama. Ulrich Museum, Kansas City; Museum of Art and History, Orillia; Art Gallery of Mississauga, Ontario; Maclaren Art Centre, Barrie; Art Gallery of Peel, Brampton su samo neki od njih. Za svoje projekte Sadko je višestruki dobitnik grantova Canada Council for the Arts, Ontario Council for the Arts i Toronto Council for the Arts. Također je i dobitnik kanadske Paris Studio Rezidencije u Francuskoj (2000., 2008.). U Torontu ovog umjetnika zastupa Paul Petro Contemporary Art.

(www.jabuka.tv)

8 komentara

  • Bog je srušio babilonsku kulu, kad su prevladali ovakvi kao iz prva dva komentara. Mrzitelji svega drugačijega, zlobnici.

  • Znaci i sirokobrijeski franjevci su pristali na zlocinacku agendu crnog pape Franje o jednoj vjeri..Bravo, samo naprijed, daleko cete dogurati. Sve za novac, novac nizasto..

  • Ono kad se brtaljske seljacine i birtijasi krenu komentirati umjetnost, galerije i izlozbe, na temelju nacionalnosti. Idi ubijte se retardi, pij tu lozu, cesi guzicu i ne seri.

  • Za 11i56 Kod tebe komentari da žene čeŝu p….,muŝkarci guzicu,onda birtijaŝi I samo čekaŝ na svoj prostački komentar.

  • Mišljenja sam da u franjevačkoj galeriji ima mjesta samo za hrvatsku umjetnost jer su franjevci najzaslužniji što se na ovim prostorima održala vjera i nacionalost našega naroda. Ima drugih galerija i muzeja gdje se mogu umjetnosti drugih naroda mogu predstavljati i trebaju dase predstavljaju. Ima prostora gdje se treba očuvati vlastita umjetnost i identitet a opet prostora gdje je dobro došla umjetnost čitavoga svijeta. Ovo je moje skromno mišljenje.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.