Isplati li se praviti zimnicu?

Rujan donosi i početak kupovine i pripreme zimnice.

Što će se naći na policama ostava domaćinstava, i koliko tegli, ovisi o cijenama povrća i dubini džepa. Isplati li se danas praviti zimnicu, pitanje je mnogih. S druge strane, oni koji ne odustaju od tradicije, prinuđeni su smanjiti količine.

Kupiti gotovu ili praviti domaću zimnicu – pitanje je sad. Na bijeljinskoj tržnc ovih dana veća je gužva jer je u tijeku tradicionalna priprema zimnice. A, koliko i tko je sprema?, pita se BHRT.

“Nikad skuplje, ali domaće je domaće”, rečenica je koja se najčešće može čuti od naših sagovornika. Mnogi su, kažu, odustali od zimnice zbog visokih troškova pripreme, a čak i onima koji imaju svoje povrće proizvodnja skoro da se i ne isplati.

Nema dovoljno povrća, njivska paprika nije rodila, rajčica, ljute papričice, sve su to neke bube pojele. Napunila sam paprika kupusom, turšije, krastavčići rani, sve što mi je bilo ranije vegetacije pravim, ima cikle, rekla je Ljiljana Lazić iz Trnjaka.

I prodavači povrća potvrđuju da se više gleda, nego što se kupuje.

Nisam baš primijetila neku pomamu za paprikom, krastavcima i kupusom. Netko kaže – neće praviti, skupo je, ali ima naroda ipak, možda su malo smanjili količinu koju proizvode, izjavila je za BHRT prodavačica na gradskoj tržnici u Bijeljini Olenija Trifković.

Vrijeme je za pripremu zimnice: Tajna dobrog ajvara leži u pečenoj paprici

Ipak, najviše je onih koji ne odustaju od tradicije i navika ni pod koju cijenu.

U odnosu na pravljenje zimnice ili kupovinu domaće na tržnici, nešto jeftinija opcija je kupovina gotove zimnice na policama marketa.

Ono što je tradicionalno, što se proizvodi u najvećim količinama, to je đuveč, ajvar, pekmez od šljive, džem od šipka i sve cijene su za tržište BiH ostale na razini prošlogodišnjih, kazao je za državnu televiziju direktor prehrambene industrije Stevan Filipović.

Bilo koja od ovih opcija znači dodatni trošak za ionako istanjene novčanike. Zato će za mnoge građane ove godine rješenje biti, kupovina tegle džema tek kad ga se zažele, zaključuje BHRT.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)

11 komentara

  • Nije skup heineken od 4-5 KM, kebab smrdljivi od 6-7 KM al je tesko i skupo imati i kupiti domaće. Polja u Sirokom vise nisu polja,vec je sve zaraslo u raslinje i dracu.Onda se cudimo cijeni mesa,voca,povrca…Kokosi se vise ne drze,lakse u Namexu uzeti tablu jaja i zugati na skupocu.

  • itekako se isplati a pogotovo kad imaš u vrtu svoje, današnje dame neće da rade pa kažu skupo, skupo nije skupo, zasuči rukave i delaj. manite se mobitela, kava, glume neke dame, uglavnom: gospocka usta a međedije prkno. h v a l a-

    • Garo tako je i još gore su ove današnje žene, nit rade nit kuvaju, nut poštivaju a kamoli zimnicu da prave, šetnja, društvene mreže, mobitel, kafići, nokti i tako to a nek se suorug stara i njegova obitelj za sve od stana, ručka, djece itd.A sve može jedno vrijeme dok se ne zalije za uši a zaliće se.

  • Bilo je jasno da će se odmah javiti Inceli po kojima su žene lijene i neće da prave zimnicu.
    Napravi je sam kad ti je tako važna i isplati se.

  • Koji mozak pise ovaj tekst,veli ne isplati se ?!
    Naravno da se isplati,ali lijeno posaditi,zalijevati …
    Neka onda kupe i plate po sto visoj cijeni!

  • Nije problem u isplativosti,nego u okusu. Ni jedan kupovni ajvar ne moze dodati vode finom domacem. Je da ima posla,ali se isplati. Bar uzivas u jelu i znas sta jedes.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.