Inflacija usporava, cijene se, sluša li se statistika, tope čak i kad je riječ o hrani, a na tržnicama i u trgovinama cijene su i dalje “da se smrzneš“, komentiraju potrošači.
Samo za kilogram brokule, cvjetače, šarenog graha, maruna te špinata u petak je na utrinskoj tržnici u Zagrebu trebalo izdvojiti vrtoglavih 34 eura ili 256,17 kuna! Godinu dana iste te namirnice platili bismo nemalih 20 eura ili 150,70 kuna, a iako je ova godina bila jedna od težih u poljoprivredi, cijena brokule od 10 eura i više je nego bezobrazna, slažu se kupci. Cvjetača i špinat su po 5 eura, maruni 8, šareni grah 6, piše Večernji list.
Brokula na placu 10 eura
A što biste vi, ne znate koliko se mi poljoprivrednici mučimo da bismo išta proizveli, ljutito je uzvratila kumica na komentar Večernjakove ekipe glede cijene brokule, nudeći nam mini cvjetaču na zalasku roka trajanja za tri eura.
Evo, to vam je jeftino, odvraća. No je li ju sama proizvela ili tek kupila u obližnjem trgovačkom lancu ili na zelenoj tržnici, ostala je enigma.U obližnjem Sparu kilogram brokule isti su dan platili 4,49 eura, a svježu cvjetaču, koja se prodavala po komadu, 2,49 eura. Score na vagi pokazivao je 1,22 kg.
Opravdano ili ne, za cijenu kilograma brokule s placa u mesnici Agrozelina u Utrinama moglo se kupiti 1,5 kilograma domaće svinjske vratine s kosti (6,24 eura/kg), 1,35 kg krvavica (7,50 eura/kg), 1,2 kg ramsteka ili oko 1,5 kg kobasica roštiljki (6,95 eura/kg). I kila odojka tu je jeftinija – košta 7,95 eura, dok se u Kauflandu na akciji mogu kupiti i dvije kile, kako se ističe, s domaćih farmi.
I juneća lopatica bez kostiju tu je jeftinija – košta 7,99 eura, ramstek 7,49. Prema najnovijim podacima DZS-a, cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju u listopadu su, u odnosu na isti mjesec lani, na godišnjoj razini bile više za 5,8%, što je najniža stopa od početka siječnja prošle godine kad je iznosila 5,7%, a na mjesečnoj razini, u odnosu na rujan, viša 0,5%. Hrana i bezalkoholna pića na godišnjoj su razni skuplji 8,7%, a u odnosu na prethodni mjesec jeftiniji za 0,5%, piše Večernji list.
No potrošači to ne primjećuju. Iako se očekuje i dalje usporavanje inflacije, prema aplikaciji Kretanje cijena Ministarstva gospodarstva kojom se od kraja prosinca lanjske godine dva puta mjesečno prate cijene potrošačke košarice od oko 365 proizvoda u 80-ak najprodavanijih kategorija u Konzumu, Tommyju i Studencu, zadnjih mjesec dana (u odnosu na sredinu listopada) košarica je za oko 0,6% pojeftinila u Konzumu, a u Tommyju je skuplja 0,12%, u KTC-u 0,01%.
A tek da kod nas izračunaju. Svaki put kad dođem u trgovinu, cijene veće.
Ne laži ovaj narod,ako ti se ne sviđa idi u svabiju,ali kod nas ide sve na bolje!
A nemoj. Pa zela da “nemamo nista, a da cemo biti sretni”, ludak iz Davosa salje nam pozdrav. Kako vele, mozemo jesti insekte.
U nas u Širokom nema ovog zareza.
Meni ništa skupo