FBiH: Egzistencijalne naknade braniteljima usklađivat će se svake godine

Razvojačeni su branitelji kod ranije izmjene seta braniteljskih zakona jedini izostavljeni iz usklađivanja naknada prema “švicarskom modelu” pa su u ovoj godini za 3,9 posto uvećane naknade ratnim vojnim invalidima, obiteljima poginulih branitelja i dobitnicima najvećih ratnih priznanja.

Izostanak povećanja egzistencijalnih naknada pravdan je potrebom izmjene zakona. Ipak, uskoro bi se to trebalo promijeniti.

Naime, kako doznaje Faktor, nacrt zakona o izmjenama Zakona o razvojačenim braniteljima FBiH je urađen i u rujnu bi se trebao naći u Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine, a njime bi se i razvojačenim braniteljima omogućilo usklađivanje egzistencijalne novčane naknade svake godine.

5 KM za mjesec

Zakon o pravima razvojačenih branitelja i njihovih obitelji usvojen je u Parlamentu FBiH krajem srpnja 2019. godine. Egzistencijalna naknada s federalne razine iznosi 5 KM po mjesecu provedenom u obrani zemlje. S federalne razine egzistencijalnu naknadu primaju nezaposleni branitelji od 57 godina i više, a sa županijske razine branitelji mlađi od 57 godina života, piše Večernji list.

Naknadu s federalne razine prima oko 22.500 razvojačenih branitelja, a, primjerice, nezaposleni razvojačeni branitelj koji ima tri godine provedene u ratu mjesečno prima 180 KM.

Begić: Moramo raditi na sustavnom rješavanju pitanja branitelja

Tek simboličan iznos s kojim je nemoguće preživjeti mjesec. Pojedine županije naknadu za branitelje povećale su zbog rasta troškova života. Federalnom ministarstvu za pitanja branitelja i invalida Domovinskog rata u proračunu FBiH za 2023. godinu odobrena su namjenska sredstva za provođenje Zakona o pravima razvojačenih branitelja i članova njihovih obitelji – novčana egzistencijalna naknada u iznosu od 50 milijuna KM.

Večernjak podsjeća da egzistencijalnu novčanu mjesečnu naknadu u FBiH mogu ostvariti branitelji koji dokažu da su bili pripadnici Oružanih snaga FBiH najmanje 12 mjeseci, ako imaju 57 godina života, ako su prije podnošenja zahtjeva za egzistencijalnu novčanu naknadu bili na zavodu za zapošljavanje 12 mjeseci, imaju prebivalište u BiH, ako im ukupna novčana mjesečna primanja ne prelaze 50% minimalne mirovine.

Kasnijim izmjenama pravo na novčanu egzistencijalnu naknadu ostvarili su i razvojačeni branitelji povratnici u Republiku Srpsku ili u Distrikt Brčko BiH, bez obzira na godine života, ako ne ostvaruju mjesečne prihode u iznosu većem od 50 posto minimalne mirovine isplaćene u FBiH za prosinac 2018. godine i ako su bili pripadnici Oružanih snaga najmanje 12 mjeseci. Ovo pravo mogu ostvariti i supruge umrlih razvojačenih branitelja povratnika u RS ili Distrikt.

Također, pravo na novčanu egzistencijalnu naknadu može ostvariti i supruga umrlog razvojačenog branitelja ako na dan podnošenja zahtjeva ima navršenih 57 godina života te ako ne ostvaruje mjesečne prihode u iznosu većem od 50 posto minimalne mirovine isplaćene u FBiH za prosinac 2018. godine i ako je umrli bio pripadnik Oružanih snaga najmanje 12 mjeseci, piše Večernji list.

Branitelji u HBŽ-u lakše do prava na novčanu egzistencijalnu naknadu

Veća prava

Aljo Bošnjaković, koji je na čelu Saveza dobitnika najvećih ratnih priznanja FBiH, za Faktor je kazao kako će zapravo za sve braniteljske kategorije tražiti usklađivanje naknada onako kako se usklađuju mirovine u FBiH, po ugledu na članak 79. Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju.

Nama su u ovoj godini povećane naknade za 3,9 posto, a umirovljenicima za 16 posto, rekao je Bošnjaković. Predstavnici ratnih vojnih invalida Federacije Bosne i Hercegovine zatražili su od Federalnog ministarstva za pitanja branitelja, točnije Vlade Federacije BiH, izmjene Zakona o pravima branitelja i članova njihovih obitelji kojima bi se povećala osnovica za invalidnine.

Ove godine povećanje invalidnina bilo je prema “švicarskoj formuli”, odnosno rastu bruto domaćeg proizvoda i indeksu potrošačkih cijena, a što je oko 3,9 posto. Ako se zakon ne izmijeni, iduće godine povećanje će biti manje zbog manjeg rasta BDP-a. Prošle godine najveće povećanje invalidnina bilo je 50 KM, a najmanje 2 KM, koje su dobili ljudi kojima je utvrđen manji stupanj invaliditeta. Prosječna invalidnina u FBiH iznosi 400 KM.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.