Iako podaci UNO-a BiH pokazuju da je za 6 mjeseci ove godine uvezeno za oko 3 milijuna KM više cvijeća nego u istom razdoblju prošle godine, iz cvjećarnica diljem RS-a poručuju da im ruže ne cvjetaju jer građani na njihova vrata mahom kucaju samo kada idu na pokope.
Prema podacima UNO-a, BiH je u prvom polugodištu ove godine uvezla oko 9,7 milijuna kg cvijeća u vrijednosti većoj od 15,7 milijuna KM, dok je lani u istom razdoblju iz inozemstva stiglo 8,7 milijuna kg u vrijednosti većoj od 12,7 milijuna KM.
Bez obzira na statistiku, cvjećari kažu da bilježe slabije poslovanje nego proteklih godina, zbog čega određene količine moraju i bacati. U banjolučkoj cvjećarnici “Tamaris” rekli su da građani, kada idu na proslave, sve manje kupuju cvijeće za dar nego što je to bilo prije.
Cvijeće ide u razdoblju kada su svadbe, ali, nažalost, najviše se prodaje za pokope. Robu moramo uvesti, a hoćemo li mi nju baciti ili prodati, pitanje je, rekli su u cvjećari.
Nije se jednom dogodilo, kažu, da uvezu 50 ruža, a da prodaju samo 30.
To je roba koja ne može stajati, a moramo je u svakom trenutku imati u radnji. Došlo je takvo vrijeme da ne uzimamo ni četvrtinu robe koju smo nekada uzimali, rekli su u ovoj cvjećarnici dodajući da su svi cvjećari morali podići cijene jer je cvijeće, ali i ostali repromaterijal, poskupio za oko 50 posto.
I u trebinjskoj cvjećarnici “Iris” potvrđuju da građani cvijeće kupuju uglavnom kada se dogodi smrtni slučaj.
(www.jabuka.tv)
Lijepo je cvijeće ali ne dotekne para kad je hrana skupa.
Svatko voli cvijeće ali su i oni postali skupi jedna ruta 5KM ,dajte molim vas ,omanji buket 30KM …skupo je sve postalo od goriva ,namirnica ,zbog rata nazalost i ove grozne korone ..sta je tu je sad ..mora se s tim zivjet nekako