Bevanda: U novi mandat ulazimo s povjerenjem, nadam se da nitko nikoga neće izigrati

Vjekoslav Bevanda (HDZ BiH) imenovan je u novom sastavu Vijeća ministara BiH ponovo na funkciju državnog ministra financija, a u intervjuu je govorio je o planovima, ali i o gorućim pitanjima u oblasti financija BiH.

Inače, Bevandi je ovo treći mandat za redom u Vijeću ministara, ukoliko se uzme u obzir i funkcija predsjedavajućeg u mandatu 2014. – 2018, piše Klix.ba.

Što mislite o novom timu i članovima, s kojim ćete surađivati u iduće tri godine ali i o stranačkom sastavu?

Možda baš zbog toga što mi je ovo treći mandat u Vijeću ministara ne ulazim emotivno u poslovne angažmane nego isključivo profesionalno. Ja sada jednostavno nastavljam raditi u Vijeću ministara i na čelu Ministarstva financija i trezora BiH u novom mandatu.

Dakle, postoje nadležnosti zakonom propisane kada je rad Ministarstva u pitanju. Isto je i sa Vijećem ministara jer sve je regulirao zakon i poslovnik. Tražio sam da se to poštuje u prethodnim mandatima, pa ću i sada.

Novi predsjedatelj Vijeća ministara Zoran Tegeltija je moj dugogodišnji suradnik jer je bio ministar financija u Vladi RS, član Upravnog odbora UNO, član UO Agencije za osiguranje depozita i dosta smo radili zajedno, što bi trebalo biti dodatna motivacija za bolji timski rad.

Mnogo je lakše kada se ljudi dobro poznaju i kada su već zajedno radili. Neke kolege iz Vijeća ministara poznajem neke ne, ali svi smo na istom zadatku i važno je da se borimo za zadane ciljeve sukladno zakonu i Ustavom propisanim nadležnostima.

Uvijek sam isticao da je važno povjerenje i kod mene je to presudan faktor i u životu i u radu.

Čini mi se da ulazimo s povjerenjem u novi mandat i nadam se da neće biti izigrano ni s jedne strane, a poštivanje zakona je najbolja garancija za to.

Je li prema vašoj ocjeni izgubljeno previše vremena i koliko se može sve nadoknaditi, uzmemo li u obzir da je iduća izborna godina kada su lokalni izbori, a 2022. je opet izborna?

Može se nadoknaditi izgubljeno vrijeme jer bolje je izgubiti malo na vremenu nego donositi pogrešne i neprovodive odluke u roku. Jednostavno smo zbog kompliciranog ustroja, nedorečenosti u Izbornom zakonu BiH i nedostatku povjerenja izgubili ovo vrijeme čekajući imenovanje novog Vijeća ministara BiH.

Sada je važan dobar start, imamo program reformi, imamo već od ranije zacrtane ciljeve i sukladno tome trebamo raditi. Naravno, novi predsjedavjući i novi ministri donose novu energiju, kao što, inače, na početku manadata počinjemo s nekim novim zamajcem i novim projektima jer želimo postići više.

U pravu ste da izborne godine jesu problem i mi, nažalost, svake dvije godine imamo opterećenje u radu zbog izborne kampanje, zaoštrene retorike i, jednostavno, odnosi se opterećuju htjeli mi to ili ne. Kod nas se u izbornim kampanjama za lokalne izbore priča o ustavnim promjenama, a ne asfaltiranju ulice i izgradnji ambulante. Tako da neće ni ova iduća izborna godina proći bez dizanja tenzija, ali zato je bitno da što prije počnemo raditi i da se uhodamo kako bismo kasnije imali kontinuitet.

Što će biti konkretno vaši prioriteti, odnosno Ministarstva financija? Retroaktivno je donesen Proračun za 2019., što je s dokumentom za 2020. i drugim aktima iz vaše nadležnosti?

Mi smo radili u kontinuitetu na donošenju dokumenata iz svoje nadležnosti kao što su planovi javnih investicija, strategija upravljanja javnim dugom, potpisali smo dvije važne multilateralne konvencije iz oblasti porezne politke, vode se pregovori i usuglašavaju ugovori o kreditima i grant sredstvima, radi se po odboorima i ankesima Ugovora o sukcesiji i sve su te neke stvari koje nisu vidljive jer je javnost najviše zaintersirana za proračun i troškove iz proračuna.

Iako dugo nije bilo sjednice Fiskalnog vijeća BiH, mi smo u Ministarstvu financija i trezora obavili konzultacije i, u najvećem dijelu, pripremili proračun za 2020. godinu. Naravno, više se nije moglo jer smo čekali da Fiskalno vijeće donese Globalni fiskalni okvir da bismo mi mogli uraditi Dokument okvirnog proračuna i sam proračun za iduću godinu kako bi se nacrt mogao poslati u daljnju proceduru usvajanja. Izvjesno je da ćemo za prvi kvartal donijeti odluku o privremenom financiranju, ali nadam se da neće dugo trajati proces usvajanja proračuna nakon što je za danas zakazana prva sjednica Fiskalnog vijeća BiH koju je sazvao novi predsjedatelj Vijeća ministara.

U kojoj mjeri je razina BiH uspjela ratificirati važne međunarodne financijske ugovore koje su bitne za BiH, ne samo za cestogradnju nego i infrastrukturu u cjelini?

Na posljednjim sjednicama oba doma Parlamentarne skupštine BiH ratificirani su ugovori kojima je odblokirano oko 600 milijuna eura kredita, ali i grant sredsatava koja ih prate. I tu smo imali nekih dramatičnih izjava kako su milijarde eura na čekanju, kako kreditori odustaju i slično, ali nakon usvajanja proračuna za ovu godinu i te su se insinuacije okončale. Normalno je da najviše pozornosti privlače autoceste i projekti na koridoru 5C, ali dosta je projekata koji predstavljaju investiranje u energetsku efikasnost, zaštitu okoliša, zdravstvo i obrazovanje.

Nedavno ste održali niz susreta s predstavnicima MMF-a. Može li se i treba li BiH nastaviti aranžman s ovom međunardnom financijskom institucijom? Ili, šta nam treba od MMF-a?

Moj stav o suradnji s MMF-om ne mijenja se godinama i ja sam zagovornik toga da se sklapaju aranžmani s MMF-om iz prostog razloga što oni daju najpovoljnije uvjete, imaju minimalne kamate, a u svemu tome pristajete na provedbu reformi za koje nema dovoljno unutarnje snage da to učinimo bez njih. Nisam nerealan da bih rekao da je svaki aranžman bio dobro ispregovoran ili da smo preuzeli neke obveze koje nije lako provesti, a pokaže se i da je nemoguće, ali mislim da programi MMF-a daju šansu investicijama.

Nemojte zaboraviti da za MMF-om idu druge financijske institucije, ali i investitori osjećaju sigurnost da se odvaže za ulaganja u nove projekte, posebice u gospodarstvu. Mi smo još u fazi tranzicije i aranžmani s MMF-om dobra su prilika da prekoračimo prag ka razvijenim zemljama.

Diferencirana stopa PDV-a je ponovo tema. Je li došlo vrijeme da se PDV obračunava po diferenciranoj stopi? Vaš stav?

Mnogo puta sam o ovome govorio i uvijek je moj stav bio jasan. Bez jasnih analiza ne možemo ulaziti u velike promjene kao što je diferencirana stopa PDV-a, povećanje stope ili izmjena tajminga obračuna prijave PDV-a.

Moramo znati da je to kompleksan sustav i da je Uprava institucija koja počiva na više povezanih kotača i kada jedan od njih zakoči imamo problem otvaranja crnog tržišta, utaje poreza, nemogućnosti naplate i sličnih problema. Mislim da se moramo uklapati u svjetske standarde porezne politike, ali i da moramo odgovoriti akutulnom trenutku kod nas u BiH.

Nacrt zakona o PDV-u je u proceduri i on ne predviđa ni diferenciranu stopu niti njeno povećanje. Izmjene se više tiču lakšeg i suvremenijeg načina poslovanja gospodarstvenika i njihove komunikacije s UNO. Upravni odbor prvo je dao “zeleno svjetlo” na prednacrt koji je kasnije finaliziran i kao nacrt nam je dostavljen i, sukladno zakonu, upućen u entitetske parlamente nadležnim povjerenstvima.

Prema mojim informacijama, iz NSRS su dali svoje primjedbe i odgovore dok iz FBIH još nemamo nikakvih odgovora jer nije formirano nadležno parlamentarno povjerenstvo.

Kada prođu ove potrebne procedure nacrt zakona ide ponovo na dnevni red UO UNO i tada ga šaljemo u proceduru usvajanja Vijeću ministara, a potom Parlamentarnoj skupštini BiH. Sasvim normalno obveza je i bit će ispunjena da se izvrše javne konzultacije i da se da šansa onima koji su izravno zainteresirani da daju svoje primjedbe, a zadnju riječ, kao kod svakog zakona, ima parlament.

U više tijela poput Fiskalnog vijeća ili Upravnog odbora Uprave za neizravno oporezivanje BiH državna razina tijesno surađuje s entitetskim u vrlo važnim odlukama. Federalna vlada je još na čekanju. Je li to opterećavajući faktor i kakav je vaš stav o tome što Vijeće ministara BiH i Vlada FBiH nisu istovremeno imenovani?

Evo vidjeli ste po jučerašnjem sastanku predsjedatelja Tegeltije s entitetskim premijerima da nikome ne smeta što nije imenovana nova federalna vlada. Iz medijskih izvješća vidio sam da se dogovaraju projekti za budućnost, rješavaju se nagomilani problemi iz prošlosti, na pomolu je dogovor o raspodjeli sredstava koja su bila spora.

Meni je, iako nisam bio sudionik tih razgovora, jasna poruka da entitetske vlade dobro surađuju, a sa razine BiH nikome ne predstavlja problem neuspostava svih tijela vlasti na nižim razinama. Bar nisam čuo da se netko tome protivi. Više su to bile neke usputne primjedbe prije imenovanja novog saziva ministara. Možda je ovo pitanje više za one koji su imali takvih primjedbi ili ideja da se istovremeno formira i VM i Federalna vlada.

(www.jabuka.tv)

6 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.