Bayernu utješna pobjeda, Barceloni finale

Nakon 3:0 potonuća Bayerna na Nou Campu, uzvratni dvoboj polufinala Lige prvaka između Bavaraca i Barcelone na Allianz Areni bio je formalnost.

Ionako malene nade Bayerna ubio je Neymar s dva gola u prvom poluvremenu, a onda je do kraja domaćin ipak golovima Lewandowskog i Müllera izborio pobjedu 3:2 i častan oproštaj, dok Barcelona s ukupnih 5:3 ide u veliki finale, gdje očekuje boljeg iz obračuna Reala i Juventusa.

Barcelona je tako očekivano prošla u svoj osmi finale najjačeg europskog klupskog natjecanja, te će 6. lipnja na Olimpijskom stadionu u Berlinu tražiti svoj peti europski naslov. Bayernu ostaje utjeha da je ipak pobijedio moćnu Barcelonu, te da je ove sezone pobijedio u svih šest dvoboja Lige prvaka u Münchenu.

Prvo poluvrijeme je bilo iznimno kvalitetno i uzbudljivo, Barcelona je zabila dva zgoditka, a Bavarci su propustili čak pet izglednih prilika. Počelo je sjajno za Guardiolin sastav, već u sedmoj minuti Benatia je glavom nakon kornera doveo Bavarce u vodstvo, Barcelona je primila gol nakon čak sedam utakmica s čistom mrežom.

Prije toga je već u trećoj minuti prvu šansu na utakmici imao naš Rakitić, čiji udarac brani Neuer, no najbolji vratar svijeta bio je nemoćan u 15. minuti nakon precizne akcije Messi – Suarez – Neymar. Messi je dugom loptom uposlio Suareza, a Urugvajac nesebično pronalazi Neymara, koji je pogodio nebranjenu mrežu.

Nakon izjednačenja Bayern ima čak tri prilike za novo vodstvo, ali je dva udarca Müllera i jedan Lewandowskog Barcin vratar Ter Stegen obranio. U 29. minuti Suarez je ponovno asistent, a Brazilac Neymar ponovno strijelac nakon što je uspio provući loptu pored braniča Boatenga i Neuera. U 40. minuti Poljak Lewandowski promašuje priliku utakmice, sam s pet metara puca jako, ali Ter Stegen čudesno brani, da bi reviju Bayernovih promašaja u prvom dijelu zaključio Schweinsteiger.

U drugom dijelu je trener Barcelone Luis Enrique izvadio dvostrukog asistenta Suareza, a igra se primirila sve do 59. minute, kada se konačno Lewandowski oslobodio Mascherana i preciznim udarcem izjednačio na 2:2, što mu je bio šesti gol u Ligi prvaka ove sezone.

Pasivna igra Barcelone rezultirala je novim pogotkom Bayerna u 74. minuti, kada se i Müller preciznim udarcem s 18 metara iskupio za promašaje iz prvog dijela. U sudačkoj nadoknadi Barca je mogla izjednačiti, ali Neymar ipak nije uspio precizno dodati loptu Messiju.

Nakon trećeg pogotka nakratko je ponovno oživjela nada domaćina, Guardiola je živnuo na klupi, Bayern je preuzeo inicijativu i pokušao doći do četvrtoga gola, u čemu su mu svakako pomogli izlasci Rakitića, Inieste i Suareza iz igre kod gostiju. No minute su prolazile i nada je okopnila.

Ivan Rakitić odigrao je vrlo dobre 72 minute, ostvario je 26 dodavanja i pritom imao 81 posto točnosti, pretrčao je 8,98 km, a umjesto njega u igru je kod rezultata 2:2 ušao Mathieu.

Barceloni u španjolskom prvenstvu treba samo potvrda naslova, u finalu Kupa kralja čeka je Athletic Bilbao, a danas je potvrdila plasman u finale Lige prvaka. Prilika za trostruku krunu je vrlo, vrlo živa.