Vrijeme curi: Hoće li bh. političari u zadnji trenutak ispuniti uvjete EU?

Zakon o sudovima BiH i Zakon o sprječavanju sukoba interesa do sada su za partnere na državnoj razini bili najveća enigma.

Rok koji postavljaju sami pred sebe istječe, a neophodno je zakone uputiti ka Vijeću ministra BiH, a potom u parlamentarnu proceduru.

Prije toga za sve je nužan dogovor političkih čelnika. Mnogi upozoravaju – vlasti kaskaju u ispunjavanju obveza. Lideri Europske unije jasno su poručili četiri koraka za zeleno svjetlo ka Europi su Zakon o sprječavanju pranja novca, Zakon o sukobu interesa, Zakon o sudovima i Frontex.

I to je skraćena lista. Za sada smo na žutom svjetlu. Postignut je sporazum o pregovorima sa Frontexom. Zakon o sprječavanju pranja novca podršku je dobio u zadnjem trenutku, jer je siva lista Manivala visila nad gospodarstvom BiH. Za ostala dva vrijeme ističe. Vrijeme je za parlamentarnu proceduru, poručuju iz Direkcije za EU integracije.

Sada je pravi trenutak da vlasti i politika u BiH urade svoj dio posla i iskoriste ovo prestalo vrijeme te naprave još ovih nekoliko pozitivnih koraka s ciljem da Europskoj komisiji damo što više argumenta da u novom izvještaju o realizaciji 14 ključnih prioriteta, koji se očekuje u ožujku, ocijeni da je napravljen napredak.

Ako je suditi prema iskustvu koje već godinama sendimentira koje imamo bojim se da ne trebamo previše očekivati ali evo ja bih prvi volio da nas iznenade pa makar neka to i bude izuzetak u pravilu, smatra sociolog Jusuf Žiga.

Ovo su do sada najtvrđi pregovori za partnere na državnom nivou. Poznato je, Milorad Dodik ne skriva da želi ograničiti Zakon o sprječavanju sukoba interesa samo za nivo institucija Bosne i Hercegovine, dok bi niži nivoi vlasti ostali u nadležnosti nižih sudova. Ne pristaje ni da Apelacijsko odjeljenje Suda BiH bude u Istočnom Sarajevu, iako je to u Republici Srpskoj, na što bi pristali predstavnici Trojke.

Veliki problem je u tome što se u tim pregovorima kada govorimo konkretno o ta dva zakona ta pitanja proširuju se na nešto što nije povezivo s tim , povezuje se sa zakonom o ustavnom sudu, izbornim zakonom, tvrdi dekan fakulteta političkih nauka UNSA-e Sead Turčalo.

Oni su neka nužnost koji mi godinama čekamo i domaći političari to nisu uradili, zbog toga visoki predstavnik upozorava na neki način da će on to uraditi, kazao je glavni urednik portala Klix Semir Hambo.

I dok su iza kulisa kombinacije sa drugim zakonima, rok za usvajanje dva europska zakona ističe. Ožujak je pred vratima, a 21. ožujak ključan jer bi trebala biti poznata odluka o otvaranju pregovora.

I to o pregovorima o dinamici isunjavanja obaveza i usklađivanju domaćeg pravnog i institucionalnog okvira sa europskim. Dinamika je pokazala da smo spori, kažu analitičari. Sada moramo dokazati da smo vjerodostojni u ispunjavanju zadaće i dinamike.

Kada je Hrvatska ulazila u EU negdje u ovoj fazi njihovog puta prema EU oni su na godišnjoj razni usvajali 80 zakona, prosječno, na državnoj razni u BiH se usvaja 10 do 15 zakona godišnje, znači taj proces usklađivanja i donošenja zakona mora biti znatno ubrzan… Apsolutno me ništa ne bi iznenadilo da u zadnjem trenutku lideri nađu neku formulu trgovine različitim unutarpolitičkim interesima i da izglasaju sve zakone, rekao je analitičar za pitanja EU Goran Žeravić.

A prema dosadašnjoj praksi jasno je da slijedi pitanje bi li kompromis za europski put iznjedrio i kvalitetne zakone, pita se BHRT.

Sastanak lidera u Mostaru: Bez dogovora o tri važna zakona

(www.jabuka.tv | Foto: Unsplash)

2 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.