Upravni inspektor naložio promjenu Pravilnika o registraciji vozila

Ministarstvo prometa i komunikacija BiH dobilo je rok od 90 dana za usklađivanje Pravilnika o registraciji vozila.

Ovo je uslijedilo nakon što je ministar Vojin Mitrović (SNSD) napravio kontroverzne izmjene koje su podigle veliku prašinu.

Upravni inspektor Ministarstva pravde BiH je sredinom rujna izvršio nadzor u Ministarstvu prometa i komunikacija BiH nad spornom procedurom izmjena Pravilnika o registraciji vozila BiH.

Javne ovlasti se mogu prenositi samo zakonom

Navedenim Pravilnikom je reguliran način i postupak registracije vozila u BiH, izdavanja registarskih tablica, izdavanja isprava o vozilu, izdavanja i dodjele stiker naljepnica, oblik, izgled i sadržaj tablica, obrazaca i isprava o vozilu, način korištenja probnih i prenosivih tablica, vođenje evidencija o vozilima…

Inspektori su naveli kako se upravni i stručni poslovi iz nadležnosti tijela uprave se mogu povjeriti drugim pravnim osobama samo zakonom koji donosi u Parlamentu Bosne i Hercegovine. Zaključeno je kako se javne ovlasti mogu prenositi samo zakonom, a ne podzakonskim aktima.

Inspektori su prilikom vršenja nadzora utvrdili da odredbe Pravilnika nisu dovoljno jasno i precizno normirane jer se iz istih može zaključiti da se njima, bez jasne zakonske osnove, određeni stručni poslovi prenose ili bi se mogli prenijeti na druge institucije.

Istaknuto je da se izmjenama ostavlja mogućnost da povjeravanje javnih ovlasti mogu obavljati i privatne tvrtke.

Inspektori su naveli da se prenošenje javnih ovlasti može izvršiti isključivo odredbama zakona koji će točno navesti koja javna ovlasti i u kojem obimu se povjeravaju na vršenje institucijama sa javnim ovlastima.

Kontroverzne izmjene Pravilnika o registraciji vozila

Utvrđeno je i da izmijenjeni Pravilnik o registraciji vozila nije dostavljen Direkciji za europske integracije iako je propisano da su tijela uprave dužni nacrte i prijedloge usklađivati s pravnom stečevinom EU, te ih prethodno dostaviti Direkciji na provjeru.

Prilikom nadzora je zabilježeno i da nije provedeno javno savjetovanje o izmjenama Pravilnika, kao i da nije precizirano kako bi se osigurala sredstva u proračunu institucija BiH u slučaju prijenosa nadležnosti.

Poručeno je kako moraju postojati suglasnosti entitetskih odnosno županijskih MUP-ova kako bi se izvršile izmjene konkretno pravilnika te da sve mora ići prema već utvrđenim koracima.

Podsjetimo, inicijativa za inspekcijski nadzor je stigla nakon što su kontroverzne izmjene Pravilnika o registraciji vozila stupile na snagu 1. rujna ove godine, a koje između ostalog podrazumijevaju nove stickere s RFID tehnologijom za praćenje svih vozila iz ureda jedne privatne tvrtke.

Bliskost SNSD-u

Špekuliralo se kako će biti izabrana tvrtka bliska vladajućoj stranci u Republici Srpskoj jer sve tražene specifikacije kao da su “nacrtane” za nju, navodi Patria.

Također, tu je i poskupljenje stickera sa 5 na 9 KM (novac bi išao u blagajnu privatne tvrtke, a ne u proračun BiH) te potpuna neopravdanost za uvođenje ovih izmjena Pravilnika o registraciji vozila u BiH kao i niz drugih nelogičnosti.

Iz Agencije za javne nabavke BiH su ranije upozorili da bi se, prema Zakonu o javnim nabavkama, takav aranžman tretirao kao prekršaj i trebao bi biti kažnjen.

Pored stickera ima još nekoliko spornih odredbi, npr., poput načina izdavanja probnih/prenosivih registarskih oznaka odnosno nepropisivanje naknada za njihovo korištenje.

Ranije su iz Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) kazali kako su u više navrata dostavljali Ministarstvu komunikacija i prometa BiH komentare i prijedloge vezane za Pravilnik o registraciji vozila, međutim isti nisu uvaženi od strane Ministarstva.

Ministarstvo od Agencije nije tražilo mišljenje vezano za cijenu stiker naljepnica.

Povodom afere “Stickeri” Transparency International u BiH (TI BiH) odlučio je podnijeti kaznenu prijavu protiv ministra komunikacija i prometa u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine Vojina Mitrovića.

(www.jabuka.tv)

2 komentara

  • De ima li neko školovan da kaže kad se odrade nalozi elektronski zašto se moraju nositi u banku da ih ponovo ovjere? Pa to nema nigdje u svijetu, i čemu onda služi uopće el.bankarstvo

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.