Koliko dugo smije stajati meso s roštilja i kako ga pravilno skladištiti?

Roštilj je skoro pa neizbježna stvar za prvosvibanjske praznike, međutim, postoji važno pitanje koje se često postavlja: koliko dugo možemo ostaviti pečeno meso na roštilju?

Također, važno je znati i kako ga ispravno skladištiti kako bismo izbjegli rizik od trovanja hranom.

Koliko dugo smije stajati pečeno meso na roštilju?

Kada je riječ o mesu pečenom na roštilju, važno je slijediti određene smjernice kako bismo osigurali sigurnost hrane i spriječili moguće trovanje hranom.

Evo nekoliko ključnih točaka koje treba imati na umu:

  • Pravilo od dva sata: Prema preporukama Američke agencije za hranu i lijekove (FDA), pečeno meso ne bi trebalo stajati na sobnoj temperaturi duže od dva sata. Ako je temperatura okoline iznad 32 °C, ovo se pravilo skraćuje na samo jedan sat. Nakon tog vremena, postoji veći rizik od razvoja bakterija koje mogu izazvati trovanje hranom.
  • Brzo hlađenje i skladištenje: Nakon što je meso pečeno, važno je brzo ga ohladiti i spremiti u hladnjak ili zamrzivač. Preporučuje se da se hrana ohladi na temperaturu od 4°C ili niže u roku od dva sata nakon pečenja.
  • Oprez s povratnim grijanjem: Ako se odlučite ponovno zagrijati pečeno meso, uvijek ga zagrijte do temperature od najmanje 74 °C kako biste uništili moguće bakterije koje su se možda razvile tijekom skladištenja.

Kako pravilno skladištiti pečeno meso s roštilja?

Pravilno skladištenje pečenog mesa s roštilja ključno je za očuvanje svježine i sigurnosti hrane.

Evo nekoliko koraka koje možete slijediti:

  • Brzo hlađenje: Nakon što je meso pečeno, odmah ga stavite u plitku posudu i postavite je u hladnjak. Što prije ohladite meso, manja je vjerojatnost da će se razviti bakterije.
  • Pravilno pakiranje: Ako želite skladištiti meso duže vrijeme, stavite ga u hermetički zatvorenu posudu ili vrećicu za zamrzavanje. Osigurajte da je posuda ili vrećica čvrsto zatvorena kako bi se spriječio ulazak zraka i očuvala svježina mesa.
  • Označavanje i datumi: Važno je označiti posude ili vrećice s mesom s datumom kada je meso pečeno ili kada istječe rok trajanja. Tako ćete znati koliko dugo meso možete sigurno čuvati u hladnjaku ili zamrzivaču.
  • Izbjegavanje križanog kontaminiranja: Kada pakirate meso, pazite da ga ne miješate s drugim namirnicama koje mogu sadržavati bakterije. Koristite posebne posude ili vrećice za meso kako biste spriječili križanu kontaminaciju.

Slijedeći ove smjernice, možete uživati u sigurnom i ukusnom pečenom mesu s roštilja bez brige o trovanju hranom. Pazite da uvijek pratite preporuke za skladištenje i higijenu kako biste osigurali najbolje moguće iskustvo svaki put kada se odlučite za roštiljanje.

Prvosvibanjski roštilj: Cijene su skočile, ali tradicija ostaje nepromijenjena

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.