U BiH 87 posto ljudi koristi televiziju

Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) pridružuje se obilježavanju 21. studenoga, Svjetskog dana televizije, te ističe kako televizijsko emitiranje u Bosni i Hercegovini ove godine obilježava jubilarnih 60 godina postojanja.

Kako se navodi, od početka televizijskog emitiranja u BiH 1961. godine, kada je Televizija Sarajevo prvi put emitirala televizijski program iz studija Radio Sarajeva, samo pet posto bosanskohercegovačkog stanovništva je posjedovalo TV prijemnik, dok danas čak 96 posto građana posjeduje TV prijemnik, priopćeno je iz RAK-a.

Prema rezultatima istraživanja “Medijske navike odraslih u BiH”, koje je Agencija provela u suradnji sa Vijećem Europe, 87 posto stanovnika BiH koristi televiziju. Putem televizije 78 posto ljudi se najčešće informira o događajima u zemlji i svijetu, dok 66 posto stanovnika koristi televiziju u svrhu zabave.

Informativni sadržaj i vijesti prati 71 posto stanovnika, zabavni 64 posto, a 51 posto stanovnika igrani sadržaj. Domaće televizijske stanice gleda 61 posto građana, dok 26 posto građana prati stanice iz regije.

Istraživanje „Medijske navike djece i stavovi roditelja“, koje je Agencija provela u suradnji sa UNICEF-om, pokazalo je da sedmero od desetero djece u BiH svakodnevno gleda televiziju.

U BiH registrirano je ukupno 119 televizijskih stanica, i to tri javna servisa – BHRT, RTVFBiH, RTRS, 14 javnih i 24 privatne TV stanice koje emitiraju putem zemaljske radio-difuzije, šest javnih i 60 privatnih TV stanica koje emituju putem drugih elektronskih komunikacijskih mreža, dok 12 TV stanica pruža audiovizuelne medijske usluge na zahtjev.

Građanima BiH dostupan je i veliki broj televizijskih stanica iz regije i svijeta čiji se signal distribuira u BiH putem kablovske televizije, IPTV ili putem satelita.

U proteklih godinu dana, emitiranje programa TV stanica u BiH intenzivirano je u digitalnom formatu, a posebno nakon dodjele dozvole za korištenje radiofrekventnog spektra za pružanje usluga upravljanja elektronskom komunikacijskom mrežom u digitalnoj zemaljskoj radiodifuziji, čime je praktički ubrzano i tranzicijsko razdoblje prelaska emitiranja s analognog na digitalni TV signal, navodi se u priopćenju.

Iz RAK-a podsjećaju kako se Svjetski dan televizije od 1996. godine, odlukom Glavne skupštine Ujedinjenih naroda, obilježava globalno, svakog 21. studenoga.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.