Treba li BiH pooštriti mjere prikazivanja reality programa iz Srbije?

Agencija za elektroničke medije (AEM) Crne Gore, kako bi efikasno zaštitila maloljetnike od štetnog programa na televiziji, odlučila je ograničiti prikazivanje reality programa koje proizvode srbijanske televizije. Ovaj slučaj podigao je dosta prašine u regiji, a samim tim i u BiH, piše Klix.ba.

Profesorica na banjalučkom Ekonomskom fakultetu Jelena Trivić smatra da bi i BiH po uzoru na Crnu Goru trebala pooštriti mjere vezane za emitiranje reality programa kako bi se zaštitili maloljetnici od štetnog sadržaja.

Mehmed Agović, bivši direktor BHRT-a, ističe da su općim pravilima regulacije javnog medijskog prostora predviđene mogućnosti sankcija za sve one koji prekrše određena pravila prvenstveno kada se radi o javnim servisima, ali i komeracijalnim televizijama.

On je dodao da bh. televizije, osim uvoznog sadržaja, skoro da i nemaju vlastitu produkciju kada je riječ o reality programima, ali ističe da regulatorne agencije trebaju povesti računa i o uvoznom sadržaju kojeg je sve više.

Iz Regulatorne agencije za komunikacije BiH su naveli kako se BiH, za razliku od drugih država u regionu, može pohvaliti da je prva država bivše Jugoslavije koja je uvela restrikcije o pitanju spornog sadržaja na televizijama.

Na osnovu člana 10. Kodeksa o audiovizualnim medijskim uslugama i uslugama radija, gdje spadaju reality i pseudoreality programi, koji je Vijeće RAK-a BiH usvojilo na 19. sjednici održanoj 17. prosinca 2015. godine, reality i pseduoreality programi mogu biti emitirani samo između 00:00 i 6:00 sati. Ovo ograničenje se ne primjenjuje na sadržaje koji se prikazuju uz tehničku zaštitu, kao ni na audiovizualne medijske usluge na zahtjev, kazali su iz RAK-a.

Isto tako, RAK BiH pozdravlja odluku Crne Gore o ograničavanju prikazivanja reality programa, vodeći se činjenicom da takvi programi mogu ugroziti fizički, psihički ili moralni razvoj maloljetnika te uznemiruju određene kategorije stanovništva, a što je bila osnova uvođenja regulacije o ovom pitanju u BiH.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.