Smrdljiva zelena stjenica – ozbiljan štetnik rajčice

Pored već ustaljenih štetnika, na području Hercegovine, koji svake godine pričinjavaju štete na rajčici (bijela mušica, grinje, moljac i muhe mineri) ove godine veliki problem predstavlja i smrdljiva zelena stjenica.

Budući da je smrdljiva zelena stjenica podrijetlom iz toplih suptropskih i tropskih krajeva, klimatske promjene i sve učestalija odstupanja od temperaturnih i oborinskih prosjeka pogoduju sve češćoj i brojnijoj pojavi ovog štetnika.

Vrlo visoke temperature zraka ovog ljeta pogodovale su jačoj pojavi navedenog štetnika. Prisutnost ovog štetnika zabilježena je u zaštićenim prostorima i na otvorenom polju. Najčešće štete, na području Hercegovine, zabilježene su na plodovima rajčice, paprike ali i na grahu mahunaru.

Odrasle stjenice

Odrasla je stjenica duga 13-17 mm, zelene je boje, tijela u obliku štita. Jaja su žuto-bijele do ružičastožute boje, bačvasta oblika. Ličinke razvojem mijenjaju boju od narančaste preko smeđkasto-crne do zelenocrne, s karakterističnim bijelo-žutim točkama na zatku. Odrasle su stjenice vrlo dobri letači i aktivno se letom šire među biljkama. Nakon ishrane počinje parenje i odlaganje jaja.

Štete pričinjavaju ličinke i odrasli razvojni stadiji ubadanjem rila u biljno tkivo prilikom ishrane, sisanjem biljnih sokova i ispuštanjem sline pune toksina u biljno tkivo. Najveće štete uzrokuju ličinke petog stadija i odrasle stjenice. Hrane se najčešće noću, na stabljikama, listovima, cvjetovima i plodovima, ali preferiraju plodove.

Oštećenja na plodovima rajčice nastaju u vidu blijedožutih pjega na pokožici ploda pred početak berbe. Suzbija se teško jer napada plodove pred berbu pa je izbor kemijskih pripravaka vrlo ograničen zbog karence. Za suzbijanje ovog štetnika može se koristiti pripravak Mospilan WP 20 i Rotor super koji na rajčici imaju karencu od 3 dana.

 

(www.jabuka.tv)