Pravilnim vađenje i skladištenje luka do kvalitetnijih glavica tijekom zime

Ako se luk ne izvadi na vrijeme iz tla i pravilno uskladišti, može se brzo pokvariti pri čemu može stvoriti jako neugodan miris. Uz to, ako ga ne spremite kako treba, vrlo brzo će proklijati i postati jako mekan te neće biti dobar za korištenje.

Sredinom kolovoza mnogi povrtlari razmišljaju o vađenju i skladištenju luka. Česti su upiti kada vaditi luk i kako ga pravilno skladištiti da bi što dulje ostao svjež. Luk se vadi kada lišće omekša i počne se sušiti, a oko 70% stabljike polegne. Najčešće se na području Hercegovine luk vadi tijekom kolovoza, što ovisi o sorti ali i vremenu sadnje. Ako luk ostane predugo u tlu smanjuje se kvaliteta glavica i one se teže čuvaju. Vađenje luka se obavlja za vrijeme suhog vremena i umjerene prosušenosti tla.

Nakon vađenja, glavice se očiste od tla, lagano se uklone vanjski listovi koji su suvišni ili odvojeni od glavice. Lukovice detaljno pregledamo, a sve oštećene lukovice odvojimo od onih zdravih. Ukloni se i višak korijena i prikrati se nadzemni dio. Prikraćivanje se obavlja na visinu tri do četiri centimetra. Nakon toga glavice je potrebno prosušiti nekoliko dana. Od stanja glavica i njihove vlažnosti, ovisi i period sušenja.

Ovaj proces traje od jedan do pet dana u normalnim uvjetima. Prilikom jačeg dodira ostavljenog nadzemnog dijela iznad glavice crvenog luka, može se utvrditi je li on osušen. Ukoliko iz odrezanog dijela izlazi tekućina, glavice se trebaju još sušiti. Dno glavice i zona oko korijena trebaju biti suhi. Osušene glavice je najbolje ostaviti nekoliko dana u nekom prostoru s dobrom ventilacijom.

Mjesto gdje će se skladištiti luk treba biti suho i prozračno. Dobro bi bilo da je prostor taman. Vlažnost zraka ne smije biti visoka. Optimalna vlaga za čuvanje luka je 50 do 65%. Tijekom čuvanja luka, najviše mu smetaju nagle promjene temperature. Najbolje ga je čuvati u manjim količinama. Za čuvanje koristite posude od prirodnih materijala kao što su korpe, drvene gajbice ili papirnate vreće. Mogu se koristiti i plastične gajbe s otvorima koji će osigurati cirkuliranje zraka.

Posude u kojima će se luk čuvati trebaju biti čiste, oprane, dezinficirane. Najbolje je da bude raspoređen u dva do tri reda. Visina sloja uskladištenih glavica ne treba biti viša od 30 cm. To će se olakšati pregled tijekom čuvanja i osigurati bolja ventilacija. One glavice koje pokazuju znakove propadanja potrebno je ukloniti.
Vrlo često mali proizvođači-hobist, na području Hercegovine, luk pletu u vijence koje drže na prozračnom mjestu.

 

(www.jabuka.tv)