Plenković: Treba podići povjerenje između Hrvata i Bošnjaka

Hrvatski premijer Andrej Plenković kazao je u ponedjeljak da još treba dati šansu razgovoru s bošnjačkim strankama o promjeni izbornog zakona te da ima još vremena za postizanje dogovora.

Mi u ovom trenutku nastojimo kreirati ozračje koje će prvo podići stupanj povjerenja između Hrvata i Bošnjaka, kazao je Plenković novinarima u Zagrebu nakon zajedničke sjednice predsjedništava HDZ-a RH i HDZ-a BiH.

Nastojimo biti onaj konstruktivan faktor koji diže taj stupanj povjerenja, dodao je.

Krajem siječnja propali su pregovori hrvatskih i bošnjačkih stranaka u Neumu o promjeni izbornog zakona pod posredovanjem izaslanika EU-a i SAD-a.

Nastojat ćemo dati šansu razgovorima da se to povjerenje podigne i da se dođe do rješenja koje će omogućiti kvalitetno funkcioniranje BiH. Ja danas u ovom trenutku, s obzirom da imamo još dosta vremena ispred nas, bih i dalje dao šansu razgovorima, istaknuo je Plenković.

Na pitanje novinara o mogućem podržavanju bojkota izbora ako ne dođe do promjene izbornog zakona, Plenković je odgovorio:

Nismo još u toj fazi razgovora.

U ovoj fazi smo u trenutku da dajemo šansu nastavku razgovora. Mislim da bi to bilo najkorisnije i najbolje, istaknuo je.

Plenković je kazao da je na sjednici HDZ-a i HDZ-a BiH zaključeno da je “najvažnije u ovom trenutku zadržati koheziju” političkih stranaka bosanskohercegovačkih stranaka okupljenih u Hrvatskom narodnom saboru BiH.

Ponovio je kako je potrebno postići rješenje “koje će biti prihvatljivo za sve i riješiti temeljno pitanje, a to je izbjegavanje izbornog inženjeringa i diskriminacije Hrvata u BiH”.

Hrvatski je premijer apostrofirao i da su predstavnici Venecijanske komisije na pregovorima u Neumu ustvrdili da su prijedlozi hrvatske strane u skladu s europskim standardima.

Na pitanje novinara o izjavi predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića na sjednici Narodno Skupštine RS, kada je poručio zastupnicima da čuvaju Republiku Srpsku, Plenković je kazao kako je poanta te izjave poštivanje okvira uspostavljenog Daytonskim mirovnim sporazumom.

Poruka koju je on htio poslati je poruka poštivanja Daytonsko-pariškog mirovnog okvira. Dakle taj koncept – jedna država, dva entiteta, tri konstitutivna naroda. S te strane ja tu nemam što dodati, poručio je hrvatski premijer.

Plenković je kazao da je Daytonski sporazum evoluirao iz sporazuma u prekidu vatre do mirovnog sporazuma koji je postao i ustav.

Sada 27 godina kasnije je temelj na kojem zemlja funkcionira. Možda bi bilo bolje da je nekako drugačije, ali to sada nitko od nas ne može izmijeniti u ovom trenutku, istaknuo je hrvatski premijer.

Čović: Uvjeta za izbore nema, Mesić nije spasio ni Jugoslaviju

(Hina/Foto: Denis Kapetanović/Pixsell)

22 komentara

  • Koje povjerenje o čemu vi,
    Vrijeme je jasno i glasno reci trajna borba do TREĆEG entiteta,bez njega nikada mira i srece po hrvatski narod u BiH pa ako hocete i po muslimanski.

  • Plenki,
    razumljivo, ti si između dvije vatre- između Naloga iz Brisela, koji ti nalažu da tog našeg pustiš niz vodu, a s druge strane, taj naš ti treba jer ti drži Većinu u Saboru RH. E, ukupi trojicu u RH, ako možeš, i rEšen Problem!!!

  • Kod Plenkovića je svako druga riječ “nastojimo”, a Milanović lupa šakom o stol. Razlika je u tome što Plenković još uvijek vjeruje Bošnjacima i misli da se možemo dogovoriti ljudski dok Milanović je potpuno skužio namjere Bošnjaka da Hrvate izguraju iz BiH. Plenki trebaš shvatiti da Bošnjacima nije do dogovora nego imaju jasan cilj a to je nestanak Hrvata ( a i Srba) u BiH

    • Smiješan si.. oni se igraju s nama… plenki i milanče.. dva jarana… bad cop and good cop.. mi smo prodani i ostavljeni, ali to ne mogu javno reći nego ” nastoje” ” pokušavaju”,.. ništa od toga. Milanović je bio premijer i šta je uradio?! NIŠTA. Osim kad su neredi bili, došao je u Mostar… to mu se mora priznati…imaju sve mehanizme da stisnu ISLAMISTE ali NE SMIJU od ISLAMISTIČKIH pokrovitelja Amera( to jest duboke države)… izbori će biti… hrvati preglasani …

  • Apsolutno. Bar još 20-ak godina je nužno, upravo kako stoji: “podizati povjerenje, zadržati koheziju, topliti odnose (i duboko vjerovati), imati optimizam, kreirati ozračje i nastojati biti konstruktivan faktor.

    A što se tiče ovoga dijela oko formule “3 naroda u 1 državi sa 2 entiteta”, gdje je jedan inače neslavnog porijekla i nosi isključiv nacionalan predznak, to u startu isključuje svaku “jednakopravnost i ravnopravnost naroda”, o čemu se redovito može čuti. Na stranu koliko je emocija uloženo u sve to i zavidi li možda tko kome na tomu. Stoga će i dalje biti upravo nužno, kada se gdje ukaže prigodnim i za zgodno, ustrajno vjerovati i podizati povjerenje, držati koheziju, topliti odnose, duboko vjerovati, imati optimizam, kreirati ozračje, i nastojati biti onaj konstruktivan faktor u svemu tome. Tu smo, ako bude trebalo pogurat naprijed.

  • Treba podići povjerenje između tebe Plenkoviću i Milanovića.
    Kad to nisi u stanju sa svojim kako misliš sa ovom nemogućom opcijom. Taj do tebe sam je sebi dao autogol.

  • Plenki i Covic spasavaju hrvate BiH. Kukala im majka nista od njih nece ostati. Jos ako Njonjo pripomogne a Meske i Kosorka lobiraju sa unitaristima probosnjackog bloka. Boze moj sto nama dade sve ove jude i lopove.

  • Ima covik iskustvo gaji povjerenje sa bratom pupavcem jel on vise voli hrvacku nego ovi iz drugih stranaka on je jedan obicni aslo na njemacki

  • gospdine Plenkoviću vi nemate pojma kakva BiH mora biti i tko što u BiH “podiže a tko spušta”.
    Nikada nisi dao primjedbu Bošnjacima da bi se sa Hrvatima morali posve bolje odnositi nego što to rade od kada je uspostavljena zajednička federalna jedinica Federacija BiH.
    Bošnjaci su sebi registrilali novi jezik koji se nikada nije tako zvao na ovim prostorima. Vama u Zagrebu je ‘egal’ što Bošnjaci u svom novom jeziku NAMJERNO zaobilaze riječi iz hrvatskog jezika. Apsurd je to jer čine zajedno sa Hrvatima entitet Federacija BiH.
    Forsiraju da se Hrvati odreknu svoga jezika i narodnosti samo da bi lakše podjarmili Hrvate u BiH.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.